Skip to content

Adım Adım Windows CMD’den Metin Dosyası (.txt) Nasıl Yapılır veya Oluşturulur

Ağustos 31, 2022
ventana de comandos cmd de windows

Komut istemi, cmd veya komut penceresi tüm Windows işletim sistemlerinde bulunabilir . Belirli kodlar yazılarak farklı eylemlerin gerçekleştirilebildiği komut yorumlayıcıdır.

Windows’taki eylemlerin çoğu, isteneni yürütmesi için komut istemini iletir. Ancak Windows 7, 8 ve 10 gibi sistemlerde bir dizi eylemi gerçekleştirmek için betikler de kullanılır.

Adım Adım Windows CMD’den Metin Dosyası (.txt) Nasıl Yapılır veya Oluşturulur

Cmd’de buna göre eylemleri gerçekleştirmek için kullanılabilecek birçok Windows komutu vardır.

Bu yazımızda notepad kullanmaya gerek kalmadan .txt uzantılı bir metin dosyasının nasıl oluşturulup yazılacağına odaklanacağız.

 

Windows cmd’den .txt metin dosyası oluşturma adımları

Başlamak için komut penceresini açmamız gerekiyor. Bunu iki şekilde yapabiliriz: Başlat menüsünden arama motoruna cmd yerleştirip programa tıklayarak veya Windows tuşuna ve R tuşuna aynı anda basarak Çalıştır penceresinin görünmesi için cmd yazın ve ardından Kabul etmek için tıklayın.

Bu şekilde, yapmak istediğimiz şey için ihtiyacımız olan komutları kullanarak doğrudan komut isteminde çalışmaya başlayabiliriz.

Ardından , yalnızca komut istemini kullanarak .txt uzantılı bir metin dosyasını hızlı bir şekilde nasıl oluşturacağımızı öğreneceğiz .

ventana de comandos cmd de windows

Gördüğünüz gibi çok zahmetli bir işlem değil ve gerekli komutları öğrendikten sonra hızlıca yapabilirsiniz.

komut penceresi metin dosyası oluşturma

Komut istemiyle başka hangi işlemler yapılabilir?

Windows’taki komutların listesi kapsamlıdır ve bunları kullanmayı bilen kişilerin tıklamaya bile gerek duymadan birçok şeyi yapmasına olanak tanır.

Virüsleri sadece cmd kullanarak silebilirsiniz , bu size verebileceğimiz en kullanışlı özelliklerden biridir.

Aynı şekilde metin dosyaları oluşturulabildiği gibi, Windows komutlarını kullanarak klasörler veya dizinler oluşturabiliriz .

Tüm komutları tam olarak bilmiyorsanız, nasıl yazacağınızı ve ne yaptıklarını bilmiyorsanız, komut istemi ile oynamamanız daha iyidir . Bazı dahili sistem yapılandırmalarını yanlışlıkla değiştirip Windows’a zarar vermeniz söz konusu olabilir. Komut istemiyle bile PC’nizin USB bağlantı noktalarını istediğiniz zaman etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz .

OKUMA  Şili'de Bir Cep Telefonunun IMEI Tarafından Kolayca Kilitlenip Kilitlenmediğini Nasıl Anlarsınız?

Bir eylemi en hızlı şekilde gerçekleştirmenizi sağlayacak bir komut bulup bulamayacağınızı görmek için Windows komutlarında bir tur atmanızı tavsiye ederim .

Aynı şekilde cmd’den derleyiciler tarafından yürütülebilir dosyalar oluşturabileceğiniz gibi Python gibi programlama dillerini de çalıştırabilirsiniz . Umarım bu makale size çok yardımcı olmuştur, sosyal ağlarınızda paylaşmayı unutmayın. Bir sonrakine kadar!