Skip to content

Adım adım Windows PC’me Bluetooth Sürücüsü Nasıl Yüklenir

Eylül 15, 2022
dispositivos se conectan via bluetooth

Windows’ta Bluetooth alışkanlığı çok pratik hale geldi, daha önce günlük işlerimizi yapabilmek için cep telefonlarından PC’ye bağlantı yapmak için aşırı kablo ve USB portları kullanıyorduk.

Günümüzde bilgisayarımıza çok sayıda cihaz eşleştiriyoruz, kablosuz bir fare bağlamak veya mobil cihazımızı kablosuz olarak fotoğraf ve video iletmek için eşleştirmek çok yaygın .

Adım adım Windows PC’me Bluetooth Sürücüsü Nasıl Yüklenir

Bluetooth aracılığıyla videolar, fotoğraflar veya herhangi bir belge türü gibi her tür dosyayı kablosuz olarak aktarabileceğimizi biliyoruz, ancak uygulamaları ve oyunları da güvenli ve hızlı bir şekilde aktarabilirsiniz.

Sahip olduğu menzili hesaba katmalıyız ve bu noktada iki tür Bluetooth olduğunu vurgulayabiliriz . Sadece 10 metre menzile sahip olan ve 100 metre uzağa ulaşmayı başaran.

dispositivos se conectan via bluetooth

Windows 10, 7 ve 8 bilgisayarınızda Bluetooth’u nasıl etkinleştireceğinizi veya devre dışı bırakacağınızı bilmediğiniz bazı seçenekler olduğundan, Windows işletim sistemiyle çalışan bilgisayarlar veya cihazlar hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir .

 

Windows bilgisayarıma Bluetooth sürücüsü nasıl yüklenir

Bluetooth üzerinden dosya aktarırken en sık karşılaşılan sorunlardan biri, bağlantı sırasında ekipmanda eşleştirme hatalarının oluşmasıdır .

Bu tür bir hata çok yaygındır, ancak eşleştirme hatalarını düzeltmek için Bluetooth sürücülerini Windows’ta kaldırıp yeniden yükleyebilirsiniz .

Bu, aygıt yöneticisinden yapabileceğiniz çok basit bir işlemdir, bunun için Windows yapılandırmasına girmelisiniz (Windows düğmesine basın ve bu seçenek monitörün sol tarafında görüntülenecektir), ardından Sistem’e tıklayın ve Windows 10 veya benzeri sürümlerde bununla ilgili son seçenek.

Herhangi bir Windows türünde aygıt yöneticisine erişmenin başka bir yolu da klavye kısayollarımızı kullanmaktır, Windows + R tuşlarını birleştirmek “ÇALIŞTIR” penceresini gösterecektir, burada aşağıdaki komutu DEVMGMT.MSC yazıp Enter’a basabilirsiniz.

Açıldıktan sonra Bluetooth seçeneğine gidebiliriz ve orada sadece tek bir tıklama ile bağlı olduğumuz cihazları bulacağız.

OKUMA  Facebook Messenger vs Messenger Lite Hangisi Daha İyi? Farklılıklar, Avantajlar ve Dezavantajlar

Bu seçeneğin, sürücüyü daha sonra yeniden yüklemek için bize hatalar sunduğunda kaldırmak olduğunu dikkate almalısınız . Sürücüye sağ tıklıyoruz ve bazı seçenekler görünecek, sadece kaldırmayı seçiyoruz.

Bluetooth sürücüsünü Windows’ta yükleme

Windows 10’da programları olmayan sürücüleri çok basit bir şekilde güncelleyebilirsiniz, Bluetooth Sürücülerini kurmanın önerilen yolu otomatik güncellemelerdir.

Bunun için Başlat’a gitmeli, yapılandırma seçeneğini ve ardından Güncelleme ve Güvenlik Bölümüne gitmeliyiz, ardından Windows Update’i seçin ve bir pencere görünecek ve Otomatik Güncellemeleri Ara seçeneğine tıklayın.

bluetooth kontrol cihazı yöneticisi

Bu eylem, Windows’un aramaya başlamasına ve Bluetooth cihazının etkin olmadığını göstermesine neden olur, bu nedenle sistem sürücü güncellemelerini otomatik olarak indirir ve yükler.

Ayrıca, Bluetooth sürücüsünü kurmak istiyorsanız, manuel olarak yapılabilir, bunun için Aygıt Yöneticisi seçeneğine gitmemiz gerekir, ardından sürücüde bulunuyoruz ve sağ tıklıyoruz.

Özellikler seçeneğini seçeceğimiz bir menü belirecek, ardından Gelişmiş Seçenekler ve özellikler açılacak, sürümü ve üreticiyi not alabilirsiniz .

İnternet arama motoruna girip üreticinin sitesine girdiğimiz bilgileri aldıktan sonra, indirmek için Bluetooth Driver’ın en son sürümünü ve ekipmanımızın özelliklerine bakıyoruz .

Tüm bu işlemlerden sonra yeni güncellemeleri yükleyebiliriz ve bu kadar, PC’miz tamamen çalışır durumda olacak ve sorunsuz çalışacaktır.