Başlık Numaralandırma ile Word'de Otomatik ve Bağlantılı Dizin Nasıl Yapılır?

Kasım 2, 2021

Versiyonuna göre Microsoft Office'te bulunan programın kullanıcılarına sunduğu farklı işlevleri bilin ve verimli bir şekilde kullanın ve bu durumda Word'den bahsediyoruz. İyi sunulmuş belgeler ve rekor sürede üretmemizi sağlayacak. Bazı seçenekler basit tıklamalarla uygulanabildiğinden ve bu yazıda size Word'de başlık numaralandırma ile otomatik ve bağlantılı bir dizin oluşturmayı öğretmek istiyoruz .

Başlık Numaralandırma ile Word'de Otomatik ve Bağlantılı Dizin Nasıl Yapılır?

Bu işi uzun süredir manuel olarak yapıyor olmanız ve bu işlemi otomatikleştirebilecek bir fonksiyon olduğunu bilmiyor olmanız çok muhtemeldir . Ve bu, bu ofis aracının kullanıcılarının genellikle karşılaştığı en sık görülen dezavantajlardan biridir. Örneğin, doldurmak için bir form yapmayı veya oluşturmayı bilmemek .

Şimdi size Word metin düzenleyicisinin sahip olduğu ve uygulamanın sunduğu araçlar menüsünde bulabileceğiniz başka bir mükemmel seçeneği göstereceğiz. Ve bu, Word'de başlık numaralandırmasıyla otomatik ve bağlantılı bir dizin oluşturmakla ilgilidir . O halde, uygulamaya koymanız ve daha fazla zaman kaybetmemeniz için ne yapmamız gerektiğine bir bakalım.

  Dizin

   Word'de neden otomatik indeksleme yapılır?

   Çok sayıda sayfa içeren çok uzun bir belge hazırlamanız gerekiyorsa. Belgemizin sahip olduğu başlıkları listeleyebilmek için bir indeks kullanmak ve bu şekilde gereklidir. Ama bu işi manuel olarak yaparsak biraz yorucu olabilir ama bunu otomatik olarak yapmanın bir yolu var.

   Word'ün metin düzenleyicisinde, dizin aynı zamanda içindekiler tablosu olarak da bilinir ve onun aracılığıyla söz konusu belgenin veya kitabın içeriği bilinebilir. Ancak, belgenin içerdiği herhangi bir başlığa tek bir tıklamayla erişmemize de yardımcı olur. Öyleyse başlayalım ve Word'de başlık numaralandırmasıyla nasıl otomatik ve bağlantılı bir dizin oluşturulacağını görelim .

   Word'de otomatik dizin oluşturma adımı

   Bu öğreticiyi başlatmak için birkaç sayfa ve başlıktan oluşan belgeyi açmalısınız ve içindekiler tablosunu veya dizini oluşturacağız. Ve bu, herhangi bir belgeye resim eklemek ve düzenlemek kadar basit ve hızlı olacaktır .

   Başlamak için , belgenin veya kitabın dizine içerdiği aynı başlıkları yazmalıyız . Ama bu aynı stile sahip olmalı, bu yüzden ilk paragrafın başlığını seçeceğiz.

   OKUMA  Diğer kişinin Hangouts'ta bir mesajı okuyup okumadığını nasıl anlarım?

   Bir sonraki adım, kendimizi üst menüde ve "Stil" bölümündeki ana sayfa sekmesinde bulmaktan ibarettir. "Başlık 1" i seçeceğiz. Şimdi dizine veya içindekiler bölümüne ekleyeceğiniz başlıkların her birine aynı prosedürü uygulamalısınız. Dizininizi oluşturacak başlıkların bu seçim sürecini bitirdikten sonra .

   Belgedeki yeni boş bir sayfa üzerinde imleçle kendinizi konumlandırın ve şimdi Word'ün üst menüsünde "Başvuru" sekmesine gidin. İçerdiği seçenekler görüntülenecek ve bizim durumumuzda soldan sağa ilk sırada yer almalısınız. Ve "İçindekiler" seçeneğine tıklayın ve bu eylem mevcut otomatik tabloları gösterecek ve tercihinizden birini seçmelisiniz.

   Ve işte, yeni sayfa, onu oluşturan başlıkların dizini veya içindekiler tablosu ile belgenizde görünecektir . Gördüğünüz gibi, kullanımı çok basit bir fonksiyondur ve herhangi bir başlığa erişmek için size zaman kazandıracaktır. Bu şekilde manuel arama yapmak zorunda kalmazsınız, belge çok uzun olduğunda çok yardımcı olur.

   Bu çözümle, kitabınızın veya makalenizin belirli bir başlığına tek bir tıklamayla ulaşmakta artık sorun yaşamayacaksınız. Ve bunu yapmak , Word'de bir antetli kağıt yapmak veya koymak kadar kolay ve hızlıdır . Ve size Word'de başlık numaralandırma ile otomatik ve bağlantılı bir dizin oluşturmayı öğretebileceğim bu ilginç makale böylece sona eriyor .

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin