Bilgisayar ağları nedir ve ne işe yarar? Tipoloji Türleri ve Sınıflandırmaları Nelerdir?

Kasım 10, 2021

Günümüz bilgisayar ağları sayesinde büyük, orta veya küçük fark etmeksizin bir şirket içindeki bilgileri daha iyi yönetebiliyoruz. Bilgisayar ağları fikri, kullanıcıların kendi aralarında bağlantı kurabilmelerinin yanı sıra bu ağların içinde veya dışında olabilecek veritabanlarına da erişebilmeleridir.

Elbette bir bilgisayar ağı kurmak için önce küçük işletme ağı kurmayı öğrenmelisiniz . Oradan sonra teorik temelleri genişletebilirsiniz.

Bu ağlar her kullanıcı için çok pratik ve faydalıdır. Bu yüzden bugün bilgisayar ağlarının ne olduğunu ve tam olarak ne için olduklarını biraz daha iyi anlamanıza yardımcı olacağız . Aynı şekilde, konuyla ilgili bazı türleri ve diğer bilgileri de öğrenebileceksiniz.

  Dizin

   Bilgisayar ağı veya bilgisayar ağı nedir?

   Bilgisayar ağları, ortak bir unsur aracılığıyla birbirine bağlanan bir dizi bilgisayardan başka bir şey değildir . Bu eleman, diğerleri arasında bir ağ kablosu, bir yönlendirici, bir Anahtar olabilir.

   Aslında bu ağlar interneti ve extraneti oluşturur . Tabii ki, her birinin kendine özgü özellikleri olduğu kadar avantajları ve dezavantajları da vardır .

   Gittikçe daha fazla bilgisayar belirli cihazlarla birbirine bağlandıkça, bir ağ oluşturulur. Bu ağ, bir dizi bilgisayar ve diğer cihazlarla sınırlı olabilir, ancak aynı zamanda kolayca kurumsal bir ağ haline de gelebilir.

   Bilgisayar ağları ne içindir?

   Tahmin edebileceğiniz gibi bilgisayar ağlarının temel işlevi cihazlar arasında veri ve dosyaları çok daha güvenli bir şekilde ve daha hızlı aktarımla paylaşmaktır . Tabii ki, bunun için olan tek şey bu değil, çünkü görevler bir cihazın önünde olmak zorunda kalmadan gerçekleştirilmek üzere gönderilebilir.

   Yani şirketinizin en üst katında olabilir ve birinci katta bir belge yazdırabilirsiniz. Hepsi uzaktan ve bilgilerin kaybolması veya üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilmesi tehlikesi olmadan.

   OKUMA  Word'de Bir Belgeyi Yazdırmadan İmzalama - Word'de Dijital İmza Ekleme

   Şimdi bilgisayar ağlarının en büyük avantajı nedir diye merak ediyorsanız , aktarma yoluyla iletim olduğunu söyleyebiliriz. Bunun çok önemli olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak iş düzeyinde, bu, üst düzey yöneticiler ve başka bir yere seyahat etmek zorunda kalmadan ofislerinden bilgi taşıması gereken herkes için büyük bir avantajdır. Bu, ister inanın ister inanmayın, VPN'ler ve özel ve sanal ağlarla ilgilidir.

   Var olan bilgisayar ağlarının türleri

   LAN konuşuyor

   Bunlar en yaygın ağlardır ve genellikle evlerde, işletmelerde ve küçük ve orta ölçekli şirketlerde, ayrıca kurumlarda ve kamusal alanlarda uygulanırlar. Bu ağlar, maksimum 10 MBps aktarım hızına sahip olmaları ile karakterize edilir .

   Bir LAN ağına bağlanabilecek kullanıcı sayısına gelince , bilgisayar veya cep telefonu olsun, genellikle 800 cihazı geçmez.

   WAN konuşmak

   Bu ağların kapsayabileceği alan, LAN ağlarından çok daha büyüktür. Genel anlamda, bir WAN ağı genellikle internet sunucuları için uygulanır , çünkü bunlar ağ ile aynı fiziksel konumda olmayan bilgisayarlardır. Eğer ilgileniyorsanız, I2P anonim internet ağları hakkında biraz daha bilgi edinmelisiniz .

   Bu ağın belirli bir veri aktarım hızına sahip olmadığı doğru olsa da , her şey esas olarak altyapıya bağlı olmasına rağmen, şu anda iyi bir hıza ve kaliteye sahip.

   konuş ADAM

   Bu ağların kapsama alanı , metropol düzeyinde oldukları için MAN ağlarını çok aşıyor . Bu sayede ses, veri ve video iletim servisleri ile çok iyi bir entegrasyona sahiptir. Bugün uygulanabilecek en büyük ağ olarak kabul edilir.

   Bu ağların bükümlü çift kablolardan, fiber optiklerden veya her ikisinin birleşiminden oluşabileceğini belirtmekte fayda var . Aynı şekilde bu ağın 10 ile 20 MBps arasında hızlar sağladığını da bilmelisiniz.

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin