Bilgisayar Depolama Aygıtlarının Türleri Nelerdir?

Kasım 16, 2021

Her geçen yıl teknolojideki değişimler ve gelişmeler kendini göstermektedir. Onlarca yıl önce bir depolama cihazına sahip olmak için sadece birkaç GB için büyük meblağlar ödemeniz gerekiyordu .

Bugün, verileri Tera Bayt sırasına göre depolayabilen kompakt, küçük bir depolama aygıtına sahip olma olanağına sahipsiniz . Aslında Microsoft sayesinde SSD'ler, HDD'ler ve diğer depolama türleri hakkında birçok ilginç gerçek öğrenebiliriz .

Bilgisayar Depolama Aygıtlarının Türleri Nelerdir?

Ancak elbette, ne tür depolama türlerinin bulunduğunu ve bir bilgisayarla uyumlu olduğunu bilmediğiniz için bugün bunların ne olduğunu gösteriyoruz. Böylece, bu cihazlar hakkında daha fazla bilgi edinebilecek ve belki de sahip olduklarınızı daha iyi bir cihazla değiştirebileceksiniz.

  Dizin

   Bilgisayarla uyumlu depolama aygıtları nelerdir?

   1. Manyetik diskler veya HDD

   Bu disk sürücüleri en eskileridir ve buna rağmen bugüne kadar hala en çok kullanılan depolama aygıtlarıdır. Yıllar geçtikçe bu disk sürücülerinin kapasitelerinin arttığı doğru olsa da, yavaş yavaş daha iyi performansa ve daha fazla dayanıklılığa sahip başka bir depolama birimi türüyle yerlerini değiştiriyorlar .

   Aynı şekilde manyetik diskler de sadece küçük bir hacimden faydalanarak her türlü bilgiyi saklama özelliğine sahiptir . Ayrıca yüzeyinde bulunan manyetik dipollerin işini yapan bir cihazdır. Hala manyetik disklerin ne olduğunu ve hangi türleri olduğunu bilmiyorsanız bu konuda size çok yardımcı olabilecek bilgiler var.

   2. Katı sabit sürücüler

   Bunlar, bilgisayar endüstrisi için geliştirilmiş en son depolama cihazları olarak kabul edilir. Bunların manyetik disklerin bir evrimi olduğunu ve birçok iyileştirme olduğunu söyleyebilirsiniz. Öyle ki, oyun PC'leri genellikle bu diskleri, bilgisayarınızın başlatılmasının yanı sıra oyunların ve diğer herhangi bir programın başlatılmasını iyileştirmek için kullanır .

   Giderek daha fazla kullanılmalarının nedeni ise NADN Flash bellek hücrelerine sahip olmalarıdır . Tabii ki, teknolojik ilerlemeye rağmen, fiyatları GB depolama alanına dayandığından biraz pahalı oldukları ortaya çıktı.

   OKUMA  Facebook'ta Adım Adım Kişisel veya İş Blogu Nasıl Oluşturulur?

   3. Optik diskler

   Bu cihazlar, bu türdeki diğer cihaz türlerine kıyasla daha düşük depolama kapasitesine sahiptir. Ancak sadece multimedya dosyalarını kaydetmeye yönelik bir depolama cihazı türüdür . Yani fotoğrafları, videoları, şarkıları ve bazen önemli belgeleri ve bilgisayar video oyunlarını depolamak için kullanılırlar.

   Bu verilerin okunması, diske kaydedilen bilgileri okuyan bir lazer vasıtasıyla yapılır. Daha sonra bu okuma işlenir ve sonunda bu diskin kaydettiği ekranda görünür. Bu nedenle, bu disklerin içeriğini bilmek için bir disk sürücüsü kullanılması gerektiğini belirtmeliyiz . Aynı şekilde, optik disklerin şunları içerdiğini bilmelisiniz:

   • CD ve DVD
   • Blu-Ray DVD-RW
   • CD-ROM ve DVD-ROM

   Bilgisayarlar için tüm depolama aygıtları bunlar mı?

   Gerçek şu ki hayır. Tabii ki büyük kapasiteli veya büyüklükteki depolama birimlerini kastetmiyorsanız . Ancak, kalem sürücüler ve Micro SD kartlar gibi çok daha küçük cihazlar var. Tabii ki, ikinci durumda, bir micro SD kartın sahte mi yoksa orijinal mi olduğunu nasıl tespit edeceğinizi ve tanıyacağınızı bilmeniz ve bilmeniz gerekir .

   İşin iyi yanı, pendrive'ların giderek daha fazla kapasiteye sahip olması ve diğer cihazların yerini kolayca alabilmesidir. Aynı şey mikro SD kartlar için de geçerli. Bunun dışında , ikincisi mobil odaklıdır ve genellikle düzeltmeniz gereken hatalara sahiptir.

   Ancak geri kalanlar, günden güne çok iyi giden ve manyetik disklere veya yukarıda belirtilen diğer herhangi bir cihaza imrenecek hiçbir şeyi olmayan cihazlardır. Başka depolama aygıtları olduğunu bilmeniz önemlidir , ancak işlevleri burada bahsettiğimizden farklıdır.

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin