Bilgisayar Virüsleri nelerdir ve türleri nelerdir? Sınıflandırma ve Özellikler

Kasım 18, 2021

Bilgisayar virüsleri veya Kötü Amaçlı Yazılımlar ne yazık ki uzun yıllardır var ve teknolojiyi kullanan kişilerin ortamında siber güvenliği biraz başarısız kılıyor , her zaman bir bilgisayar virüsünün bize saldırdığı gerçeğine her zaman maruz kalıyoruz , çeşitli türleri ve o zaman her nedeni vardır. farklı çatışmalar

İşte tam olarak bundan bahsedeceğiz, bu virüsler ne yapar ve kendimizi nasıl koruyabiliriz , o yüzden kalın ve sonuna kadar okuyun.

  Dizin

   Öncelikle bilgisayar virüsü nedir?

   Bir bilgisayar virüsü bilgisayarınıza birçok yoldan biriyle zarar verme yeteneğine sahiptir, bir insan tarafından özellikle kurulu bilgisayar sistemlerini ihlal etmek ve kusurlarını onlara karşı kullanmak için oluşturulan programlardan oluşur, bu yüzden çok tehlikelidirler ve kimse bunu yapmak istemez. bir tane var.

   Virüs, çoğu zaman görünmez bir sistemdir ve en yaygın eylemler arasında şunlardan sorumludur: parolalar, kartlar, banka numarası gibi verilerinizi ve virüsü yapan kişi için değerli olabilecek diğer verileri çalmak .

   Ayrıca bilgisayarınızı dondurabilir , her eylemde geçirdiğiniz süreyi yavaşlatabilir, hatta sadece gözünüz üzerinde olabilir. Virüsler ne yazık ki internette çok yaygındır ve çoğunlukla aşağıdaki yerlerden gelmektedir.

   Cep telefonuma veya bilgisayarıma nasıl ulaşıyorlar?

   Özellikle internette gezinirken bulunurlar, internet erişiminiz yoksa bir virüsün bilgisayarınıza ulaşması zordur, bir USB veya bilgisayara bağladığınız başka bir cihaz üzerinden ulaşabilir ama aynı zamanda daha az olasıdır.

   Aşağıdaki noktalara dikkat etmezseniz, bilgisayarınıza bir bilgisayar virüsü bulaşma riskiniz daha fazla olabilir :

   • Cep telefonunuzda ve bilgisayarınızda veya tabletinizde iyi bir antivirüs bulundurun.
   • Web sayfalarının ziyaretlerinizden gelen çerezler gibi verileri içermesini önlemek için özel modda göz atın.
   • Periyodik olarak çıkan reklamların Adware olmadığını veya bilgisayarınızda doğrudan bir sorun olup olmadığını kontrol edin .
   OKUMA  Müzik Çalmak için Discord'a Botlar Nasıl Kurulur ve Yerleştirilir

   Bu noktalara dikkat ederseniz, bir virüse yakalanmaktan oldukça güvende olursunuz, cep telefonunuz tıpkı bilgisayarınız gibi korunur .

   Ne tür bilgisayar virüsleri vardır?

   Çok çeşitli bilgisayar virüsleri var ve her gün daha fazlası var, neyse ki hangilerinin en yaygın olduğunu ve bunlarla nasıl ilgilenileceğini biliyoruz.

   Yaygın bilgisayar virüsü

   Bu virüsü (web taramasından) bir kez edindiğinizde , çalıştırmanız gerekiyor, yüklediğiniz diğer programların adlarıyla (.exe) gizleniyor ve üzerine tıklamanızı sağlıyor, bir kez açtığınızda bilgisayarınızın işlemlerine bulaşıyor, geri çevirmek, cihazın tam kontrolünü ele geçirmenin yanı sıra daha yavaş.

   reklam yazılımı

   Bu virüs türü genellikle SSL sertifikası (HTTPS veya tarayıcının üst kısmındaki yeşil kilit) olmayan web sayfalarındaki kalitesiz reklamlar yoluyla bulaşır.Bu virüsler bilgisayarınıza zarar vermek istemez , aksine isterler. en iyi şekilde çalışmak, böylece kullanmaya devam etmek ve size bir pop-up avantajı olarak can sıkıcı reklamlar satabilirler.

   Solucan

   Bu tür bir dosya, yaygın virüsün aksine, onu çalıştırmanıza ihtiyaç duymaz, cihazınıza girdikten sonra, onu programlayan her kim isterse, cihazınıza mesaj veya e-posta göndermesini emreder, böylece onu gönderen her kimse bir ordu ordusuna sahip olur. bilgisayarlar, siz farkında olmadan gerçekleşen bu işlemlerden dolayı cihazı emrinize amade eder .

   Truva atı

   Kendini başka bir program gibi gizler ve kurulduğunda bilgisayarınızı istila ederek verilerinizi çalar.

   Fidye yazılımı

   Bu virüs türü genellikle bilgisayarlarında olmayı seven insanlara ulaşır, çünkü ilgili tüm bilgilerinizi alır ve bunun için sizden fidye ister , ekranı bloke eder ve sizden bitcoin veya başka bir sanal para biriminde depozito ister, hayır Windows Defender'ı devre dışı bırakmak ve Kaspersky Rescue Disk gibi bir virüsten koruma yazılımına sahip olmak bu durumlar için özellikle iyi olabilir.

   OKUMA  Kik Messenger Hesabımı Geçici veya Kalıcı Olarak Nasıl Silebilirim veya Devre Dışı Bırakabilirim

   casus yazılım

   Genellikle küçük ve orta ölçekli şirketlere ulaşırlar, veri toplarlar ve her şeyi (kaydetmeye ek olarak) gerçek zamanlı olarak görürler, bu virüs PC'nizdeki her şeyi gözlemlemeye adanmıştır ve web kamerasına erişebilir veya özel şifreleri kaydedebilir.

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin