Skip to content

Bilgisayarım Ethernet Ağ Kablosunu Neden Tanımıyor veya Algılamıyor? – Çözüm

Eylül 20, 2022

Dijital çağın sunduğu olanaklara rağmen internet bağlantılarında olduğu gibi başarısızlıklar yaşayabilir. Bilgisayarınız bile Ethernet ağ kablosunu tanımakta sorun yaşayabilir . Kablolu bağlantılar genellikle masaüstü bilgisayarlar için kullanılır ve teknoloji ilerledikçe daha az yaygın hale gelmektedir. Ancak kurumsal ağ türleri için iyi bir seçenek olarak sunulmaktadır.

Bilgisayarım Ethernet Ağ Kablosunu Neden Tanımıyor veya Algılamıyor? – Çözüm

Kablolu bir bağlantıya sahip olmanın avantajı , kararlılığı ve yüksek performansıdır. Bununla birlikte, bazen fiziksel nedenler veya ağ yapılandırmasındaki sorunlar nedeniyle başarısız olabilir.

  Bilgisayarım neden Ethernet ağ kablosunu tanımıyor veya algılamıyor? Olası nedenler

  hasarlı ağ kablosu

  Fiziksel bir arıza, genellikle meydana gelen en yaygın olanlardan biridir. Ethernet kabloları çok güvenilirdir, ancak çevreye maruz kaldıklarında zarar görebilirler .

  ağ kablosunu onarın

  Bir Ethernet kablosunun içinde dört çift daha küçük bükülü tel vardır ve bunlar genellikle daha kırılgandır. Yanlış kullanıldığında veya güneşe maruz kaldıklarında zarar görebilirler.

  RJ45 konektör arızaları

  RJ45 konektörler , kablolu ağlarda en çok kullanılan konektör türüdür. Bazıları metalden yapılmış olsa da çoğu genellikle plastikten yapılır. Konektör aşırı hasar görmüşse, cihazlar arasındaki bağlantı neredeyse imkansız olacaktır.

  Ağ bağlantı noktaları çalışmıyor

  Modem, router gibi cihazların ağ kartları veya bağlantı portları fiziksel hasar görebilir . En iyi ihtimalle, bakım gerektiren kötü durumda bir liman olabilir.

  IP adresi atama çakışması hatası

  Bu hata , yönlendirici tarafından IP adresi atamasında bir hata olduğunda oluşur . Cihaz yanlışlıkla iki PC’ye aynı IP adresini veriyor ve bunlardan biri ağa bağlanamıyor, şüphelerinizi gidermek için cihaz ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

  Ethernet kablosuyla bağlantı sorunları nasıl çözülür?

  Sorun Giderme seçeneğini kullanın

  Bilgisayarınızdaki olası bağlantı sorununun ne olduğunu Windows Sorun Giderme aracı aracılığıyla algılamanın kolay bir yolu . Kablosuz ağlar ve kablolu ağlar için kullanılabilir.

  OKUMA  Windows 10'da Özellikler ve Yapışkan Tuşlar Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

  bağlantı sorunlarını çöz

  Ağ bağdaştırıcısının özellikler paneline gidin, Ethernet bölümüne erişin ve Ağ bağlantısı sorunlarını gider seçeneğini seçin . Erişmenin hızlı bir yolu, görev çubuğundaki bağlantı simgesine sağ tıklayıp ardından Sorunu çöz seçeneğine tıklamaktır.

  Ağ bağlantısını hızlı bir şekilde kontrol edecek ve tanımlayabileceği herhangi bir sorun varsa, olası bir çözümle birlikte size bunu anlatacaktır. Bazen sorunu bulamayacak, ancak size bir fikir verecektir.

  kablolamayı kontrol et

  Kablonun herhangi bir bölümünde kırılmamış veya bükülmüş olup olmadığını kontrol edin. Ethernet kablosunun sürekliliğini ölçmek için kullanılan test cihazları vardır, imkanınız varsa bir tane kullanın. Arızanın kablo olduğunu tespit etmenin bir başka yolu da onu bir başkasıyla değiştirmektir.

  İnternet erişimini kontrol edin

  Muhtemelen hata bağlantı değil, ağın internete erişimi olmamasıdır. Gerçekten ağa bağlı olup olmadığınızı öğrenmek için PING yapmayı veya İnternetin hızını ölçmeyi deneyin .

  Otomatik geçiş algılamayı etkinleştir

  Ağ kabloları tipik olarak 568A ve 568B standartlarına göre farklı şekilde kablolanmıştır . Bu kural türü, bağlanacak cihazın türüne ve ağ türüne göre belirlenir, ancak Windows’ta PC’niz için her iki seçeneği de algılamanıza izin veren bir seçeneği etkinleştirebilirsiniz.

  Ağ bağdaştırıcınızın özellikler paneline gidin ve gelişmiş seçeneklere tıklayın. Ardından Otomatik Kavşak Algılama özelliğini seçin ve değeri Açık olarak değiştirin.

  PC’yi yeniden başlatın

  Basit bir seçenek gibi görünebilir, ancak ağ bağlantınızı geri yüklemek için ihtiyacınız olan tek şey bu olabilir. PC’yi yeniden başlatın ve IP adresi atama çakışması gibi mantıklı bir sorunsa hemen düzeltilir.