Skip to content

BIOS veya UEFI Nasıl Sıfırlanır ve Bilgisayarımın Anakartının CMOS’u Nasıl Temizlenir

Ağustos 28, 2022

Bilgisayarlarımızda birçok sorun olabilir, bazıları basit ve fazla bilgisi olmayan biri tarafından tamir edilebilir , ekran donabilir ve çalışmayabilir.

Çok yaygın olan ve hepimizin en az bir kere başına gelen bir başka sorun da, bir dosya eksik olduğu için bir programın başlamamasıdır .

BIOS veya UEFI Nasıl Sıfırlanır ve Bilgisayarımın Anakartının CMOS’u Nasıl Temizlenir

Bununla birlikte, daha fazla bilgiye sahipseniz, muhtemelen Windows başlangıcını onarmanız, sıfırdan yüklemeniz ve hatta BIOS veya UEFI’ye zarar verebilecek başka işlemler veya değişiklikler yapmanız teşvik edilecektir ve bu nedenle önyükleme yapmaz ve yapmanız gerekir. sıfırla.

Bu defalarca yapılması gereken bir işlem değildir, aslında normal bir bilgisayar kullanıcısının hayatında hiç yapmaması gerekmeyebilir . Ancak, BIOS’a yanlışlıkla veya yapılandırması ve kullanımı için uygun bilgiye sahip olmadan erişmiş ve onu yanlış yapılandıran bir değişiklik yapmış olabilirsiniz.

  BIOS/UEFI fabrika ayarlarını sıfırlayın

  Öncelikle BIOS’a erişmeniz gerekiyor, bunun için BIOS’a erişmemizi sağlayan tuşa basmalıyız , genellikle Del’dir , ancak başka bir tuş olabilir, ancak bilgisayarınızı açar açmaz bir mesaj görünür ve genellikle BIOS’a erişmek için hangi tuşlara basılacağını söyler. Ayrıca her zaman kılavuzu arayabilirsiniz ve elinizde yoksa, internetten anakartınızın modelini arayabilirsiniz.

  BIOS’a girdikten sonra ve anakartınızın modeline bağlı olarak, Fabrika Varsayılan Yapılandırması, BIOS’u Temizle, Kurulum Varsayılanını Yükle, Fabrika varsayılanı, Optimize edilmiş varsayılanlar veya benzeri herhangi bir seçenek alabilirsiniz, önemli olan hepsinin aynısını yap. Yürütüyoruz, değişiklikleri kaydediyoruz ve yeniden başlatıyoruz.

  bios gösteren monitör

  BIOS/UEFI’yi sıfırlayın ve anakarttan CMOS’u temizleyin

  BIOS/UEFI’ye erişemiyorsanız, çünkü mesaj başlangıçta görünmüyorsa veya bilgisayar size videoyu göstermiyorsa, onu doğrudan ana karttan yeniden başlatmanız gerekir, bunun için önce güç kablosunu çıkarmanız gerekir, ideal olanı çıkarmaktır. kablosunu bilgisayarın güç kaynağından çıkarın ve işlemeye başlamadan önce en az 15 dakika bekleyin.

  OKUMA  Dizüstü veya Masaüstü Bilgisayarımda Oyun Oynamak için Özel GPU Ekran Kartı Nasıl Etkinleştirilir

  Şimdi elektriği olmayan PC ile onu açıp anakart üzerindeki saat gibi yuvarlak bir pil arıyoruz ve dikkatlice çıkartıyoruz sonra yaklaşık 5 dakika bekleyip eskisi gibi tekrar takıyoruz bağladığımız bilgisayarı kapatıyoruz mevcut ve BIOS’un yeniden başlatıldığını kontrol edin.

  Herhangi bir nedenle bu yöntem işe yaramazsa , jumper veya Clear CMOS düğmesini kullanmalıyız , bunun için tekrar güç kablosunu çıkarmalı, makul bir süre beklemeli ve ardından PC’yi açmalıyız, açıldıktan sonra 3 pin arayacağız çıkarabileceğiniz ve giyebileceğiniz bir parça siyah, kırmızı veya mavi plastik olan.

  Ulaşması zor olabilir çünkü çok küçük, genellikle daha önce çıkardığımız ve yeniden taktığımız saat pilinin yanındadır, ayrıca pinlerin altında CLRPWD, CLR_CMOS, CLEAR_CMOS, ERAS veya PASSWORD gibi bir şey söyleyebilir.

  Küçük bir buton da olabilir ve altında CLR_CMOS yazabilir, iki pinin üzerinde plastik parça da olabilir veya plastik parça olmadan sadece iki pin olabilir ve JBAT1 diyebilir .

  bios'u yeniden başlatan persona

  Bunu başardığınızda, plastik parçalı 3 pimi varsa, bu birinci ve ikinciye yerleştirilecek, onu çıkaracak ve sadece iki pim ise , ikinci ve üçüncü pime tekrar takacaksınız. plastik parçayı veya jumper’ı çıkaracaksınız. BIOS’un düzgün bir şekilde sıfırlanıp sıfırlanmadığını görmek için bilgisayarı açacaksınız, eğer öyleyse, jumper’ı olduğu gibi geri koyacaksınız.

  İki pimi varsa ve jumper’ı yoksa, bir bıçaklı tornavida bulmalı ve tornavida ile iki pim arasında çok dikkatli bir köprü yapmalı, en az 30 saniye bekletmelisiniz, o kadar birkaç kez yapmanız gerekebilir. İşler.