Skip to content

Bir Chromebook’ta Windows Nasıl Yüklenir ve Çalıştırılır – Adım Adım Eğitim

Ağustos 7, 2022

Paranızın tam karşılığını veren bir Chromebook satın aldınız , ancak işletim sistemini beğenmiyorsunuz. Ne olursa olsun, bu adım adım öğreticiyi izleyerek Windows’u bilgisayarınıza yükleyebilir ve çalıştırabilirsiniz.

Bir Chromebook’ta Windows Nasıl Yüklenir ve Çalıştırılır – Adım Adım Eğitim

  Chromebook nedir?

  Bunlar, Chrome OS işletim sisteminin entegre edildiği PC veya dizüstü bilgisayar adı verilen yeni cihazlardır . Google tarafından Windows ve Mac gibi diğer sistemlerle rekabet etmek için oluşturuldu.

  Sistemi oldukça basittir, ancak onunla çalışmak ve rahatça kullanmak için yeterince sezgiseldir. Chrome OS’den tüm Google özelliklerine erişebilir ve kişisel hesabınızla ilişkilendirebilirsiniz.

  Ofis işleri ve multimedya içeriğini görüntülemek için kullanışlıdır . Ayrıca çok fazla uygulaması olmamasına rağmen evdeki minikleri eğlendirecek oyunların bulunduğu kendi mağazasını da bünyesinde barındırıyor.

  chromebook'ta pencereleri kullanma

  Chromebook’lar genellikle oldukça hafiftir ve çoğunlukla dönüştürülebilirdir. Çoğunlukla çoklu dokunmatiktir.

  Bir Chromebook’ta Windows nasıl kurulur ve çalıştırılır?

  Chrome OS’nin sunduğu tüm avantajları öğrendikten sonra bile Windows’a geçmek istiyorsanız, bir dizi adımı izlemeniz yeterlidir.

  Chromebook’unuzun hangi model olduğunu öğrenin

  Bu, Windows’u Chromebook’a gerçekten yükleyip yükleyemeyeceğinizi ve işletim sisteminin hangi sürümüyle uyumlu olduğunu size bildirir . Bu tür bilgilerin yayınlanmasında uzmanlaşmış sayfalar ve forumlar vardır.

  Chrultrabook Subreddit ifadesi için bir Google araması yapın ve bu alt forumu açın. Windows’u Chromebook’a yüklemeye adanmış bir topluluktur.

  gerekli malzemeler

  • Bir USB fare ve klavye kullanın. Chromebook donanımının yerleşik sürümleri genellikle Windows ile uyumlu değildir. İnternette bazı üçüncü taraf sürücüleri arayabilirsiniz, ancak bunun riski size aittir.
  • Yükleyeceğiniz Windows işletim sisteminin ISO’suna sahip Pendrive . Bir flash sürücüde disk görüntüleri oluşturma ve takma konusunda uzmanlaşmış uygulamalar vardır, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçin.

  Tüm bilgilerinizi yedekleyin

  Chrome OS, Google hesabınızla ilişkili bir işletim sistemidir ve bu kadar çok bilginiz bulutta bulunur veya fotoğraflarınızı ve videolarınızı yedeklemek için buluta yükleyebilirsiniz . Yükleme işlemi diskten silineceğinden, sizin için değerli olan tüm bilgileri bir diske kaydetmekten zarar gelmez .

  OKUMA  Windows Phone'da Daha İyi Bir Tarayıcı Nasıl İndirilir ve Kurulur?

  Chromebook’un dahili korumasını kaldırın

  Yapmanız gereken ilk şey, BIOS’u değiştirebilmek için Chromebook’un dahili korumasını kaldırmaktır. Bu, anakart üzerindeki bir koruma vidası veya anahtarıdır, bu nedenle cihazı açmanız gerekir.

  Geliştirici modunu etkinleştir

  Korumayı kaldırdıktan sonra, Esc + Yenile + Güç düğmesine basarak Chromebook’u geliştirici modunda açın . Geleneksel bir klavyede Yenile düğmesi genellikle F3 tuşunda bulunur.

  krom işletim sistemini kullan

  Açtığınızda ilk göreceğiniz şey “ Chrome OS eksik veya hasarlı ” mesajını içeren bir ekran. Panik yapmayın, şimdi işletim sisteminin doğrulamasını devre dışı bırakmak için Ctrl + D ve ardından Enter birleştirilmiş tuşlarını kullanın.

  Terminali açmak için Ctrl + Alt + T tuşlarına basın . Ardından Shell yazın ve Enter tuşuna basın.

  Şimdi Chrome crosh’ta cd ~ komutunu yazın; curl –L –O //mrchromebox.tech/firmware-ut . Yönetici modunda çalıştırılması gereken bir .sh dosyası indirilecektir.

  Coreboot’u çalıştırın

  3 tuşuna basarak ” Özel çekirdek önyükleme bellenimi (tam ROM) ” seçeneğini seçmeniz gereken yeni bir arayüz açılır.Ardından Y tuşuna ve ardından U tuşuna basın.

  Eski seçeneğin seçimi kaldırılmalıdır. Bu ayar, Windows yükleyicisini çalıştırmanıza izin verir. Şimdi yükleme işlemini başlatmak için yeniden başlatın.

  Windows Kurulumu

  Windows yükleyiciyi başlatmak için flash sürücüyü Chromebook’a takın. Başlangıçta UEFI ve NTFS seçeneği için GPT bölüm şemasını seçin .

  Şimdi Kullanarak başlangıç ​​diski oluştur seçeneğini seçin ve Windows ISO görüntüsünü seçin. Buradan itibaren , oldukça sezgisel olan Windows yükleme işlemi başlar . Sadece yüklemek istediğiniz bölümü seçin ve istenen tüm ayarları yapın.