Skip to content

Bir Excel Hücresine Otomatik Tarih ve Saati Koyma veya Ekleme ve Ayarlama

Temmuz 7, 2022

Microsoft Excel, çok çeşitli matematiksel formüller kullanarak şablonlarla elektronik tablolar oluşturmanıza olanak tanıyan arabirim sayesinde, size zaman kazandırmak için kalıpları organize etmek, toplamları ve alt toplamları hesaplamak ve bilgileri yönetmek için bugün piyasadaki lider araçtır . Günümüzde, kolaylıkla bile yapabilirsiniz.

Tüm zamanların en popüler ve en çok kullanılan programlarından biri olan Excel ile , verileri yaratıcı şekillerde sunmak, daha iyi bir anlayış sağlamak, verimliliği artırmak için programa resim eklemenize izin veren tablolar ve grafikler aracılığıyla istatistiksel sorunları çözebilirsiniz . senin şirket .

Bir Excel Hücresine Otomatik Tarih ve Saati Koyma veya Ekleme ve Ayarlama

Çalışma ve finansal ortam modernleştikçe, Excel kendisini bunun temel bir unsuru olarak kabul etti, çeşitli anketler bugün çalışma zamanımızın %10’unu elektronik tablolar oluşturmaya veya kullanmaya harcadığımızı ve üretim alanlarında ve geliştirmede bu rakamın %30’a çıktığını gösteriyor. Bu nedenle, her türlü çalışma alanında fırsatlar yaratmak için ele alınması gereken önemli bir unsurdur.

Doğru olmasına rağmen, ilk başta bunun ele alınması karmaşık görünebilir, gerçekte göründüğünden daha basittir, bu nedenle basit bir işlevle başlamak için, aşağıdaki makale ile size tarihi nasıl koyacağınızı veya ekleyeceğinizi ve düzelteceğinizi öğreteceğiz ve Excel hücresindeki otomatik saat.

  İşlevleri olan bir hücreye tarih ve saati otomatik olarak ekleyin

  E-tablomuzdaki fonksiyonları kullanmak istersek, seçilen hücrede görüntülenen değerin otomatik olarak güncellendiği , yani statik olarak değil dinamik olarak, bunların herhangi bir zamanda sabit tutulmadığı tarih ve saati eklemek için işlevler kullanmak istersek. Bunu yapmak için “şimdi ve bugün” işlevlerine gitmeliyiz.

  Güncel tarih ve saati görmemizi sağlayan ŞİMDİ fonksiyonunu kullanmak için Excel elektronik tablosunu açıyoruz ve güncel tarih ve saati ekleyeceğimiz hücreyi seçiyoruz ve aşağıdaki formülü “=ŞİMDİ()” ekliyoruz.

  OKUMA  İnternette Gezinirken Gizli İzleyiciler ve Üçüncü Taraf Çerezleri Nasıl Engellenir

  Ayrıca bu fonksiyon ile “=ŞİMDİ()-0.5” formülünün varyasyonu ile 12 saat önceki tarih ve saat, “=ŞİMDİ( ile 7 gün içindeki tarih ve saat gibi çeşitli değerleri hesaplayabiliriz. ) +7”.

  Öte yandan, yalnızca geçerli tarihi yansıtan BUGÜN işlevini kullanmak için Excel elektronik tablosundan bir hücre seçip aşağıdaki formülü “=BUGÜN()” yazıp enter tuşuna basıyoruz.

  Önceki işlev gibi, zaman aralıklarını hesaplamak için , geçerli tarih artı “=BUGÜN()+5” ile 5 gün ve “=VALDATE( ile girilen bir tarih ile geçerli tarih arasındaki fark gibi) farklı varyasyonlarını içerir. “gün/ay/yıl”)-BUGÜN()”.

  Bir klavye kısayolu aracılığıyla saat ve tarih girin

  Saat ve tarihin anında güncellenmesi ve statik tutulması gerekmiyorsa, manuel olarak eklemekle zaman kaybetmeden aşağıdaki klavye kısayolunu kullanarak işlevi gerçekleştirebilirsiniz .

  Hesap tablosunda kendimizi buluyoruz ve saat ve tarihi gireceğimiz hücreyi seçiyoruz , geçerli tarihi eklemek için “Ctrl+”, şimdiki saati eklemek için “Ctrl+:” tuşlarına basıyoruz.

  Hem tarih hem de geçerli saati eklemeniz gerekiyorsa , kontrolleri aralarında boşluk bırakarak “Ctrl+, Ctrl+:” şeklinde girmelisiniz. Excel sürümünüz İngilizce ise tarih için komutlar “Ctrl+;” şeklindedir. ve “Ctrl+Shift+;” zamanı için.

  Bu fonksiyonun bize sağladığı bir diğer küçük detay ise , sadece sağ tıklayıp “Hücre formatı” seçeneğini seçerek ve ardından “Tip” bölümüne “AM / PM” ekleyerek saat formatını 24 saatten 12 saate değiştirebilmemizdir. .

  Excel araçlarında uzmanlaşmak, potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmanın en hızlı ve en etkili kısayollarından biridir . Yıllık büyüme oranını hesaplamak için matematiksel fonksiyonları öğrenmek , tipik bir iş gününü hiç hayal etmediğiniz şekillerde dönüştürmenize, verilere dayalı kararlar vererek üretkenliğinizi artırmanıza veya sadece işi hızlandırarak günü kısaltmanıza olanak tanır.