Bir PC'deki İşlemci Çekirdekleri nelerdir ve bunlar ne işe yarar? nasıl çalışırlar

Eylül 17, 2021

Bilgisayar dünyasında, bir bilgisayarın parçalarını derinlemesine bilmek, yapmak istediğimiz şeye göre en iyi özellikleri seçebilmek için önemlidir . Ne elde edeceğimize karar verebilmek için önceden bilgi sahibi olduğumuz için çekirdek ve işlemci kavramının ekrana girdiği yer burasıdır.

Bu yazımızda bir işlemcinin çekirdeklerinin ne olduğunu ve ne işe yaradığını detaylı olarak anlatacağız . Aynı şekilde, bir PC modeli seçerken göz önünde bulundurmanız gereken son ipuçlarıyla bitirmenin yanı sıra nasıl çalıştıkları hakkında size bir fikir vereceğiz.

  Dizin

   Bir işlemcinin çekirdekleri nelerdir?

   Genel olarak, bir işlemcinin çekirdekleri, eylemleri ayrı ayrı gerçekleştirebilen , bilgisayarın performansını artıran astlardır. Anlamamız gereken bir şey, CPU veya işlemcinin, gerekli işlemleri gerçekleştirmeleri için çekirdeklere talimat vermekten sorumlu olduğudur. Günümüzde bilgisayarlar, geliştirilen gelişmeler sayesinde 4 veya daha fazla çekirdeğe sahiptir.

   Benzer şekilde açıklayıcı bir şekilde tek çekirdekli yani tek çekirdekli bir işlemcimiz olduğunu hayal edin. İşlemcinin iki farklı işlemi gerçekleştirebilmesi için çekirdeğe sırayla önce birini sonra diğerini yapmasını söylemesi gerekir .

   CPU'nun beyin olduğunu ve çekirdeğin tüm işlemleri gerçekleştirmesine yardımcı olan tek nöron olduğunu düşünür . Bu durumda paralellik diye bir şey yoktur.

   Bir işlemcinin çekirdekleri ne işe yarar?

   Şimdi iki veya daha fazla çekirdeğe sahip bir işlemci düşünelim. Birkaç işlemi gerçekleştirirken, örneğin Google Chrome ve Autocad'i aynı anda açarken , işlemci bunu verimli bir şekilde gerçekleştirmek için her çekirdeğe belirli bir görev atar .

   Şu anda paralelliğe sahip olurduk çünkü işlemci bir çekirdeğin bir işlemi bitirmesini ve ardından diğerini gerçekleştirmesini beklemez. Aksine, çalışan çekirdek sayısı nedeniyle her iki işlem de aynı anda gerçekleştirilir.

   PC'nizin performansı hakkında fikir edinmenin iyi bir yolu, hangi işlemciye sahip olduğunu ve kaç çekirdekli olduğunu bilmektir . Bu şekilde , bilgisayarınızın size sunduğu kapasiteyi bileceksiniz , böylece onu geliştirmek veya daha iyi işlemcili ve daha fazla çekirdeğe sahip bir model satın almak istemeniz durumunda.

   OKUMA  Facebook Hesabımdaki Kısayol Çubuğu Nasıl Düzenlenir, Taşınır veya Özelleştirilir

   Bir işlemcinin çekirdekleri nasıl çalışır?

   Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir işlemcinin çekirdeklerinin ana işlemi , süreçlerin paralelliğini getirmektir . Bu, çekirdeklerin kalitesi ve miktarı gibi bazı hususlar dikkate alındığı sürece performansı artırır.

   Windows'ta işlemcinizin sahip olduğu çekirdek sayısını bilmek mümkündür , böylece başka bir bilgisayar satın alırken daha iyi seçim yapabilir veya daha iyi bir işlemci elde edebilirsiniz. Birçoğu, işlemcide ne kadar çok çekirdeğe sahip olursa, o kadar iyi olacağına inanıyor. Ancak bu tamamen doğru değil .

   Bir işlem sırasında çekirdeklerin ayrı ayrı olması çok önemli bir hızdır . Çok hızlı bir tek çekirdekli işlemciye sahip olmak, her bir çekirdeğin yavaş olduğu bir Dört Çekirdekli işlemciye sahip olmakla aynı şey değildir.

   Bir işlemci kaç çekirdeğe sahip olabilir? En iyi seçenek hangisidir?

   Bugün, süreçleri verimli bir şekilde gerçekleştirmek için birlikte çalışan 8 adede kadar çekirdeğe sahip işlemciler üretilmektedir . Ancak yakın gelecekte 10'dan fazla çekirdeğe sahip ve giderek küçülen modelleri görmemiz şaşırtıcı değil.

   Öte yandan, günümüzde temel çekirdek sayısı 4'tür, çünkü normal işlemlerin çok fazla talep edilmeden yürütülmesine izin verir. Ancak, oyun için bir PC istiyorsak, minimum 6 çekirdek idealdir çünkü oyunlar her seferinde her birinden en iyi şekilde yararlanmak için geliştirilir.

   İşlemcinizin size neler sunabileceği hakkında bir fikir edinmek, onun yaşını veya çıkış tarihini bilmektir . Aynı zamanda, çekirdekler için gerekli enerjiyi sağlayan iyi bir güç kaynağına sahip olmak , çekirdeklerin düzgün çalışması ve optimal bir hıza sahip olmaları için hayati önem taşımaktadır .

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin