Bir Virüs Kötü Amaçlı Yazılımın Bilgi Çalıp Çalmadığını Nasıl Anlarsınız ve Bunları Nasıl Önlersiniz - Güvenlik Kılavuzu

Kasım 16, 2021

Bugün internet 10 yıl öncesine göre çok daha güvenli olsa da, hala bir virüs veya kötü amaçlı yazılımın bilgisayarımıza bulaşma olasılığı var. Aslında, günümüzde ortaya çıkan en yaygın sorunlardan biridir. Bu programlar, hem bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda işlevleri devre dışı bırakmaktan sorumlu bir yazılım türüdür .

Bir Virüs Kötü Amaçlı Yazılımın Bilgi Çalıp Çalmadığını Nasıl Anlarsınız ve Bunları Nasıl Önlersiniz - Güvenlik Kılavuzu

Ve sadece bu değil, aynı zamanda arka kapılar oluşturabilir ve cihazınızı savunmasız hale getirebilir. Bu nedenle Microsoft'un kendisinde, kötü amaçlı yazılımları ve birçok kötü amaçlı yazılım türünü ortadan kaldırmanıza olanak tanıyan bir araç indirebileceğiniz bir bölümü vardır . Ancak bunu yapmak için bilgisayarınıza nasıl bulaştığını bilmeniz gerekir. Ve eğer öyleyse, sizden bilgi çalıp çalmadığı. Bugün tüm bunları size açıklamaya çalışacağız.

  Dizin

   Bir virüsün bilgisayarınızdan bilgi çaldığını nasıl belirleyebilirim?

   Açıkçası bu, doğrudan bilmeyeceğiniz bir şey. Başka bir deyişle, bilgisayarınız size kötü amaçlı yazılımın kurbanı olduğunuza dair bir uyarı, mesaj veya başka bir sinyal göndermeyecektir . Ancak bilgi çaldıklarına dair açık göstergeler var. Ancak başlamadan önce, kötü amaçlı yazılımın ne olduğunu ve kendinizi bu kötü amaçlı programlardan nasıl koruyacağınızı bilmelisiniz .

   1. Bilgisayarınızın performansı düşer

   Bir an için 1 TB depolama alanınız, Intel Core i5 işlemciniz ve 4 GB RAM'iniz olduğunu düşünelim. Bu özellikler bilgisayarınıza iyi bir performans sağlar. Ancak bu performansın düştüğünü ve çok fazla kaynak tüketen süreçler olduğunu fark etmeye başlarsanız , bunun nedeni sizin haberiniz olmadan veya istemeden faaliyetler yapan bir kötü amaçlı yazılımdır.

   2. Artan pop-up sayısı

   Açılır pencereler her zaman var olmuştur, ancak var olmaları, bilgisayarınıza kötü amaçlı bir program bulaştığı anlamına gelmez. Şimdi, bu pencerelerin daha sık göründüğünü fark ederseniz , bilgilerin çalındığının bir göstergesi olabilir .

   OKUMA  Twitter'da Gizli Profili ve Tweetlerini nasıl görebilirim? Çok kolay!

   3. Yüklü görünen ve dolandırıcılık amaçlı programlar

   Bunun nedeni, birçok kullanıcının hangi resmi olmayan sayfaları indireceğini bilmemesi ve yalnızca ilgilenilen programı indirmek yerine, sırayla diğer programları yükleme eğiliminde olan alt programları indirip çalıştırmalarıdır . Bu yazılımlar, kılık değiştirmiş kötü amaçlı yazılımlardan başka bir şey değildir ve herhangi bir nedenle Hizmetler Yürütülebilir kötü amaçlı yazılımdan koruma sürecini devre dışı bırakmak veya sonlandırmak zorunda kalabilirsiniz .

   4. İndirme başarısızlığı

   Bu, kötü amaçlı yazılımların en can sıkıcı olanıdır. Bu programlara virüs bulaştığı bilindiğinde, kullanıcılar sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için İnternet'te programlar aramaya eğilimlidirler . Ne yazık ki, ne kadar indirmeye çalışırsanız çalışın, ne olursa olsun, başaramayacaksınız. Ya da işlem tamamlandığı halde kurulduğunda zarar gördüğü için yürütülemeyebilir.

   Bilgi hırsızlığını gösteren tek işaret bunlar mı?

   Gerçek şu ki, hayır, bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştığını gösteren başka birçok işaret vardır. En çok tanınanlardan bazıları şunlardır:

   1. Yüklü bir programı yürütürken yaşanan sorunlar

   Genel olarak, Windows Defender'ı Windows'ta devre dışı bırakmak veya kaldırmak , bir program çalıştırırken bir seçenek olabilir. Ancak bazen bunun bununla hiçbir ilgisi yoktur ve bir yazılımı çalıştırma sorunu kötü amaçlı yazılımın varlığından kaynaklanabilir .

   2. İnternette gezinirken yavaşlık

   Bu, işletim sistemini yavaşlattıktan sonra muhtemelen kötü amaçlı yazılımlarla ilgili en sinir bozucu şeydir. Bu kötü amaçlı programların yürütülmesinden bağlantı hızının etkilenmesinin nedeni, aynı yazılımın veri ve bilgileri yüklemek ve/veya indirmek için bant genişliğini kullanmasıdır .

   Aynı şekilde, arama motoruna bir URL girdiğinizde, istemediğiniz başka bir sayfayla karşılaşmanız da mümkündür. Bu bilinmeyen sitelerin çoğu potansiyel olarak tehlikeli olduğundan, bu ciddi bir sorundur .

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin