CPU ve RAM Tüketimini Optimize Etmek için Windows 8 ve 10'da 'Çalışma Zamanı Aracısı' İşlemi Nasıl Yapılandırılır

Aralık 8, 2021

Windows 10, önceki tüm sürümleri gibi, dünyadaki bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemidir. Çoğu donanım ve çevre birimiyle uyumluluğu nedeniyle, size görev çubuğu gibi özellikleri özelleştirme imkanı vermesi ve genel görünümü, onu birçok kullanıcının favorisi yapar .

Ayrıca, önceki sürümlerinden daha fazla kaynak gerektirir, bu nedenle bazı kullanıcılar hız sorunları yaşayabilir . Bir virüs olabilir veya daha fazla ram belleğine ihtiyacınız olabilir .

CPU ve RAM Tüketimini Optimize Etmek için Windows 8 ve 10'da 'Çalışma Zamanı Aracısı' İşlemi Nasıl Yapılandırılır

Başka bir neden, bu Windows'un arka planda yürüttüğü ve bilgisayarınızı yavaşlatan belirli işlemler olabilir , bu makaledeki Yürütülebilir Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Hizmeti ve Runtime Broker olarak bilinen bazıları vardır .

  Dizin

   Runtime Broker nedir ve ne işe yarar?

   runtimebroker işlemi Windows 8, 8.1 ve 10'a özeldir. İşlevi, bilgisayarda yüklü olan üçüncü taraf programların ve uygulamaların izinlerini yöneterek işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirmelerini sağlamaktır.

   Bu işlemin yapacağı şey, uygulamaların yanlış bir şey yapmayacakları ve yapması gereken işlevleri aşmayacak şekilde yapabileceklerini ve yapamayacaklarını kontrol etmektir.

   Bu işlem, uygulamaları izlediği ve herhangi bir donanıma veya veriye izinsiz olarak erişmesini engellediği için çok faydalı olabilir. Ancak, işlevselliğine rağmen, bilgisayarınızın genel performansını olumsuz etkileyerek yavaşlatabilir.

   Evrensel uygulama çalıştırıldığında bu ram 40 Mb fazla tüketmek olmadığından Genel olarak, arka planda çalışır pratikte algılanamaz olduğu bir uygulama olmaktan çok tüketimini üretmek ve düşük bir profil tutar etmez sorun beri başlar işlem tüketimini arttırır ve 700 Mb'a kadar ulaşabilir .

   Bir Windows işlemi olduğu için sonlandırılamaz , bilgisayarınızın güvenliği için de çok önemlidir ancak çok fazla kaynak tüketmeyecek şekilde yapılandırılabilir.

   OKUMA  Uber Yolculuk Ücretleri Nasıl Hesaplanıyor? - Basit Açıklama

   Windows 8 ve 10'da Runtime Broker nasıl yapılandırılır

   Yapacağınız ilk şey, PC'mizin performans sorununa neden olan Runtime Broker olup olmadığını düzeltmek, bunun için Görev Yöneticisini açacağız.

   Bunu yapmanın üç yolu vardır, ilki Ctrl + Alt + Del tuşlarına basmaktır , bunu yaparken birkaç seçenekli bir ekran gelecek, Görev Yöneticisi'ni seçeceğiz. Ayrıca görev çubuğuna sağ tıklayabilirsiniz, bir menü görüntülenecektir ve orada Görev Yöneticisi seçeneğini seçeceğiz veya Ctrl + Shift + Esc kısayolunu kullanacağız .

   Görev Yöneticisinde Daha Fazla Detay seçeneğini seçeceğiz ve bu şekilde ön planda ve arka planda çalışan tüm işlemleri görebileceğiz, sadece runtimebroker'ı arayacağız ve çalıştığından emin olacağız. %15'i geçemez, çünkü eğer öyleyse, etkisini azaltmak için ekibin tavsiye ve önerilerini askıya almamız gerekecek .

   Bunun için başlat butonuna sağ tıklayıp Çalıştır seçeneğini seçeceğiz, orada gpedit.msc yazıp Enter vereceğiz. Kullanıcı Yapılandırmasında Yönetim Şablonlarını arayacağınız bir pencere açılacaktır .

   Orada Windows Edge UI bileşenlerine bakacaksınız ve tıklayacaksınız. Bu klasöre girdikten sonra Yardım ipuçlarını devre dışı bırak seçeneğine çift ​​tıklayacaksınız , Etkinleştir seçeneğini seçeceksiniz ve kabul et düğmesine tıklayarak değişiklikleri kaydedeceksiniz.

   Runtime Broker tüketimini azaltmanın bir başka yolu da tüketimini artırabilecek arka plan programlarını kapatmaktır , bunun için Görev Yöneticisini açacağız ve Başlat sekmesine gideceğiz ve orada programları arayacağız. çalıştırmak istemediğimiz için devre dışı bırakma seçeneği veriyoruz.

   Bu programın tüketimini artıran program ve uygulamalar da var, kullanmıyorsak kaldırabiliriz veya güncellemek önemliyse sorunu çözebilir. Başka bir seçenek, bilgisayarın uygulamayla ve uygulama olmadan nasıl performans gösterdiğini görmek için yeniden başlattıktan sonra bunları kaldırıp yeniden yüklemektir.

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin