Cypherpunk Kimdir, Faaliyetleri ve Önemi Nelerdir?

Ağustos 2, 2021

Cryptocurrency dünyasında, Cypherpunk terimi çok iyi bilinmektedir. Dijital dünya hayatımızın birçok alanında var, cihazlarımızla veya insanlarımızla sürekli bağlantı halinde olmamızı sağlıyor, bu da gizliliğimizi biraz daha savunmasız hale getiriyor.

Şu anda daha güvenli olmaya yardımcı olan uygulamalar ve araçlar olsa da; Bu, siber güvenliği onlarca yıldır kendi ellerine alan programcılar tarafından mümkün olmuştur .

  Dizin

   Cypherpunk kimdir?

   Onlar, zamanlarını dijital aktivizm olarak bilinen şeye adayan bir grup bireydir ; bir bilgisayar ürününün kullanıcılarının güvenliğine, korunmasına ve anonimlik hakkına odaklanmıştır.

   Bu hareketin yaratıcıları 80'lerin ortalarında Eric Hughes'un ellerinde başladı , adı Cipher (şifreleme veya kod) ve bilim kurgu alt türü Cyberpunk'ın birleşimi arasında oluşuyor.

   Hughes, hükümetin ve meçhul şirketlerin dijital çağda açık bir toplumda gizliliği garanti etmediğini ve herhangi bir şeye sahip olmak istiyorsak bunun savunulması gerektiğini iddia ettiği 1993 Cypherpunk Manifestosu'nu yazdı .

   2012'de Julian Assange , kriptografi kullanımını öneren şirketler ve devletler tarafından kontrol edilen bilgisayar güvenliğimizin tehlikesini ortaya koyduğu "Cypherpunk: Freedom and the future of the internet " yazacaktı .

   Cypherpunk'ın önemi ve faaliyetleri

   Bugün bildiğimiz şekliyle gizlilik , şifreleme teknolojisinde önemli bir rol oynayan bu aktivistlerin etkileşimi olmadan mümkün olmazdı . Dijital paranın (Ecash ve DigiCash) mucidi David Chaum ve kriptografi dünyasının en önemli kadını Shari Goldwasser gibi kriptografinin ilerlemelerine yardımcı oldular.

   98'de Apache-SSL'nin oluşturulmasından önce, kullanıcının güvenliği ve gizliliği neredeyse sıfırdı, bir sunucuya bağlanırken şifreleme yoktu. Özel bir durum, gizliliğinizi tehdit eden reklam amacıyla oluşturulan çerezlerdir , ancak bunları engellemenin yolları vardır ve ayrıca gizliliğinizi korurken web'de anonim olarak gezinebilirsiniz .

   Blockchain teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte hükümet , değer alışverişini ve sansür bilgilerini kontrol etmekle tehdit etti , bu yüzden bize olumlu fayda sağlayan bazı kötü şöhretli değişiklikler yaptılar.

   OKUMA  PowerPoint'te Kolayca Sinoptik Grafik Nasıl Oluşturulur veya Yapılır

   Gizlilik için Cypherpunk etkinlikleri

   Cypherpunk'ın araçlar aracılığıyla gizliliğimizde bize yardımcı olan çeşitli başarılarının yanı sıra onu güçlendiren yasalar ve anlaşmalar vardır. Bu araçların hayatımız üzerindeki etkisi harika oldu, hadi en alakalı olanlardan bazılarını tanıyalım:

   Şifreleme-SSL (Güvenli Yuva Katmanı)

   Daha önce herhangi bir şifreleme türü olmadan internette geziniyordunuz, bu da bağlantınızın izlenebileceği anlamına geliyor; gizliliğiniz ve güvenliğiniz savunmasızdı. Ancak 1998'de Ben Laurie tarafından oluşturulan Apache-SSL ile güvenlik sertifikalarını sağladılar.

   Yazılımlar

   Merkezi olmayan ağlar ve iletişim gizlilik sunmadı, Cypherpunk bunu çözmek için programlar oluşturdu. PGP (Pretty Good Privacy), orijinal olarak e-postaları korumak ve ekleri göndermek için oluşturulmuş bir şifreleme sistemidir, ancak çeşitlendi ve şimdi diğerlerinin yanı sıra elektronik imzalar, ağ koruması, anonim gezinmeyi içeriyor.

   Güvenli uzaktan erişim

   İnterneti karakterize eden bir şey, ağda bulunan kaynaklara nerede olursanız olun uzaktan erişimdir, ancak bu en başından beri çok güvensizdi. Tatu Ylönen'in tasarladığı SSH protokolünün gelmesiyle birlikte her şey değişti, sunduğu güvenlik o kadar yüksekti ki günümüzde hala kullanılmaktadır.

   Hakların savunulmasında vakıflar

   EFF (Electronic Frontier Foundation) , ünlü Cypherpunks Mitch Kapor, John Perry Barlow ve John Gilmore tarafından oluşturulan, dijital dünyada sivil özgürlükleri savunan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

   Özgür Yazılım Vakfı, 1985 yılında Richard Stallman tarafından, özgür yazılımı bilgisayarın tüm alanlarında teşvik etmek , bilgisayar yazılımlarının modifikasyonlarını ve dağıtımını kısıtlamalardan arındırmak amacıyla kurulmuştur .

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin