Skip to content

Dizüstü Bilgisayarımın veya Dizüstü Bilgisayarımın Ekranını HDMI Üzerinden PC Monitörü Olarak Nasıl Kullanırım

Eylül 20, 2022

Dizüstü bilgisayarlar veya dizüstü bilgisayarlar , ekranının çok yönlülüğünü bulabileceğimiz çok sayıda avantaj sunan son derece işlevsel ekipmanlardır .

Örneğin dizüstü bilgisayarımızı ikinci bir ekrana veya bilgisayarımız için yardımcı bir monitöre dönüştürebiliriz. Benzer şekilde, dizüstü bilgisayarı TV’ye bağlayabiliriz. Hepsi HDMI kalitesinde.

Dizüstü Bilgisayarımı veya Dizüstü Bilgisayar Ekranımı HDMI Aracılığıyla PC Monitörü Olarak Kullanma

Şimdi, dizüstü bilgisayarımızın ekranını PC için bir monitör olarak kullanmaya odaklanarak, doğrulamamız gereken ilk şey, prosedüre izin verecek “bilgisayar projeksiyonu” adlı bir seçeneğe sahip olan Windows 10’a sahip olduğumuzdur.

İyi haber şu ki, dizüstü bilgisayarlarda HDMI çıkışı olmamasına rağmen, ekran dizüstü bilgisayara “yapıştırılmış” olduğundan, prosedür bir HDMI kablosu gerektirmez.

Tabii ki, ek veya yardımcı ekranın yapılandırılacağı tam işlevli bir PC’ye sahip olmak gerekli olacaktır.

  Ekranı alacak bilgisayarı yapılandırma

  Laptopu kullanmadan önce laptopumuzun yardımcı ekran olacağı ekipmanları hazırlamamız gerekiyor. Bunu yapmak için yapmamız gereken ilk şey , İşletim Sisteminin yapılandırma ekranına erişmek .

  Oraya gitmek için, “Başlat” üzerinde sağ fare düğmesine tıklayıp “Sistem” yazan yere basacağız. Bir kez orada, “ayarlar” seçeneğini seçin .

  Bir sonraki ekran görüntülendiğinde, sol tarafta bir kenar çubuğu açılacaktır. “ Bu bilgisayarda projeksiyon ” seçeneğini seçin.

  dizüstü bilgisayarınızı bilgisayarınız için yardımcı ekran olarak kullanın

  Kurulumu tamamlamak için üç adım daha

  Bundan sonra yapmamız gereken ilk şey, “Her zaman devre dışı” yazan yeri değiştirmek. Tüm ağlar için uygun olmanızı sağlayan bir seçenek bulacaksınız, ancak güvenliği sağlamak en iyisidir. Ardından, “Güvenli ağlarda kullanılabilir” seçeneğini seçeceğiz .

  Değiştireceğimiz bir sonraki şey, güvenliği sağlamak için önerilen seçenek olan “Bu bilgisayarda projeksiyon iste” seçeneği “ Her bağlantı istendiğinde ” seçeneğidir.

  Son olarak, dizüstü bilgisayarı PC’nin ikincil ekranı olarak her kurmak istediğinizde kullanılması gereken bir PIN veya şifre isteme seçeneğini seçmeniz önerilir .

  OKUMA  Nedir ve kendimizi bir TCP saldırısından nasıl koruruz? Sıra Tahmin Saldırısı

  Dizüstü bilgisayarı PC’ye bağlama

  PC’mizi yapılandırmayı bitirdikten sonra , ek ekran işlevini üstlenecek dizüstü bilgisayarı hazırlamanın zamanı geldi .

  Bunu yapmak için İşletim Sistemine dönüyoruz, “Başlat” a sağ tıklayın ve “Sistem” i seçin. Bir kez orada, “Ekran” yazan yere basacağız.

  Bununla dizüstü bilgisayar, yardımcı veya ikincil ekran olarak çalışmaya başlamaya hazır olacaktır. Tek gereken, her iki bilgisayar arasında bağlantı kurmaktır .

  PC’den “ Kablosuz ağa bağlan ” seçeneğini seçeceğiz . Orada, dizüstü bilgisayarımızın adını bulmamız ve seçmemiz gereken bir menünün görüntülendiğini göreceğiz.

  çoklu ekran kullanımı belirli aktiviteleri kolaylaştırır

  Hemen, dakikalar önce yapılandırdığımız özelliklere göre bizden PIN veya şifre isteyecektir . O sırada dizüstü bilgisayara gideceğiz ve PC’ye yerleştireceğimiz kodu alarak bağlantı talebini kabul edeceğiz.

  Bu adım tamamlandıktan sonra ve her şeyi doğru yaptıysak, dizüstü bilgisayarımıza bağlandığımız PC’nin masaüstünün görüntüsü görünecektir.

  Yardımcı ekranlar için diğer seçenekler

  Bu işlem biraz zahmetli görünebilir, ancak oldukça basittir ve cep telefonlarıyla bile çalışabilir, tıpkı Akıllı TV’nize bağladığınız gibi . Bu sayede videolar, fotoğraflar ve daha fazlası gibi içeriklerin keyfini biraz daha geniş bir ekranda çıkarabilirsiniz.

  Artık PC’niz için yardımcı ekran olarak kullanabileceğiniz tek şey dizüstü bilgisayarlar değil . Akıllı TV’ler de mükemmel bir seçenek olabilir ve bunları bağlamak oldukça basittir. Sadece birkaç adım!

  Bu hileleri bilmek, özellikle bilgisayar ekranınız size sorun çıkarıyorsa çok faydalı olabilir . Onarılması gereken bazı pikseller olsa da, bunun için bir çözümümüz olabilir.

  Her durumda, ek ekran kurulum işlemini tamamlamak için PC’nin en azından prensipte işlevsel bir ekrana sahip olması gerektiğini unutmayın.