Excel'de Arama ve Başvuru İşlevleri Nasıl Kullanılır? Nelerdir?

Kasım 8, 2021

On yıl öncesinden bugüne kadar, özellikle ofis işlerinde, her şeyin artık yüz yüze çalışmanın kesinlikle gerekli olmadığı noktaya kadar dijitalleştirildiği ofis işlerinde çalışma şeklimizde ilerici bir değişiklik oldu. toplum içinde sessizce yönetmek.

Excel'de Arama ve Referans İşlevleri Nasıl Kullanılır? Nelerdir?

Özellikle, içinden resmi Ofis araçları paketine sahiptir, programların çeşitli fonksiyonları her türlü basit bir platform içinde kullanılmak kolay olması metin belgeleri ve elektronik tablolar, her türlü yaratılması için. Serbestçe veya hazır şablonları aracılığıyla bunları kullanmak için .

Bu özel makale ile, ihtiyaçlarınıza sorunsuz bir şekilde uyum sağlamak için Excel'de her tür formatı kolayca dışa ve içe aktarmanın mümkün olduğu günümüzde elektronik tablolar oluşturmak için ana araç olan Office paketindeki tek bir araç olan Microsoft Excel'e odaklanacağız. , bu süreçte adam saat tasarrufu.

Bir şirkette veya kendi işletmesinde iş başarısını garantileyen ana araçlardan biri olmak, her türlü araçla en iyi şekilde yönetilmesini sağlamak ve Excel'de gündem oluşturmak , böylece işinizin herhangi bir sektörünü tam olarak kontrol altında tutabilirsiniz.

Microsoft Excel sayesinde her türlü matematiksel, sayısal ve alfanümerik işlemi, kullanıcıya sunulan her türlü formül ile saniyeler içinde yapmak mümkündür. Ve, aynı zamanda imkanı sunmaktadır sadece bu bir hücreye veya kolayca bir formülle Excel'de Resim ekleyerek , hepsi bir olup uygulamaya vakit ayırıyoruz meselesi ondan öğrenmek için.

Daha önce bahsedilen tüm nedenlerden dolayı, bu araç tüm olası ortamlarda kullanıldığından , Microsoft Excel'de çalışmayı öğrenmek, bugün herhangi bir alanda iş dünyasının kapılarını açmak için gerekli hale geldi. Bunu akılda tutarak, bugün size Excel'de arama ve başvuru işlevlerini nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

  Dizin

   Microsoft Excel'de arama ve başvuru işlevleri

   OKUMA  İşlevleriyle Access Hızlı Erişim Araç Çubuğu Nasıl Özelleştirilir

   Excel'deki arama ve referans işlevleri, önceden belirlenmiş arama kriterlerine göre içindeki belirli değerleri bulmak için kullanılır . Sırasıyla, bir hücre veya önceden belirlenmiş birkaç hücre üzerindeki referans bilgilerinin bulunmasına izin vermek.

   Bu sayede herhangi bir formül gibi arama ve referans fonksiyonları girilir , komut girilir ve uygulanacağı hücreler belirlenir. Şu anda arama ve referans için çok çeşitli formüller var, aşağıda en önemlilerinden bahsedeceğiz.

   • ALANLAR: Önceden belirlenmiş bir başvuru içindeki alanların sayısını, yani bitişik hücrelerin sayısını veya yalnızca belirli bir hücreyi döndürmek için.
   • ARAMA: Belirli bir sütun, satır veya matris içinde önceden belirlenmiş bir aralığın değerlerini bulmak için.
   • DÜŞEYARA: Alanlar sütun olduğunda, bir veri aralığında bir değer belirlemek için.

   Microsoft Excel'deki diğer arama ve başvuru işlevleri

   Daha önce de belirttiğimiz gibi, Microsoft Excel, özellikle arama ve başvuru işlevleri için ayrılmış bir elektronik tablo içinde uygulanacak çok çeşitli formüllere sahiptir.

   • HLOOKUP: Bir tablonun ilk satırında yer bulmak ve önceden belirlenmiş bir satırın bir sütunundaki değeri döndürmek için kullanılır.
   • MATCH: Bir dizi içindeki bir değerin konumunu, önceden seçilmiş bir sırada verilen değerle eşleşecek şekilde döndürmeye çalışır.
   • COLUMN: Belirtilen bir başvuru veya dizi içindeki bir sütunun numarasını döndürmek için.
   • SÜTUNLAR: Bir başvuru veya matris içindeki birkaç sütunun sayısını döndürmek için.
   • ADRES: Sınırlandırılmış satır ve sütun numaralarını seçerek metin ile hücre referansı oluşturmaya çalışır.
   • SEÇİM: Bir değerler listesi içerisinden sahip olduğu indeks numarasına göre bir değer seçmek için.
   • SATIR: Belirli bir referans veya matris içindeki bir satırın numarasını döndürmek için.
   • SATIRLAR: Bir referans veya önceden belirlenmiş matris içindeki birkaç satırın sayısını döndürmek için.

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin