Skip to content

Excel’de Metin İçeren veya Boş Olmayan Hücreleri Toplama veya Sayma

Temmuz 6, 2022

Hoy en día, Microsoft Excel representa la herramienta de hoja de cálculo más reconocida y utilizada para crear formularios para ingresar datos, el análisis de ello y procesar operaciones matemáticas, tareas indispensables para gestionar la economía y el crecimiento exponencial de un negocio.

Cómo Sumar o Contar Celdas en Excel que Contienen Texto o que no Están Vacías

Desde las fórmulas más simples hasta las más complejas, que en papel suelen parecer complicadas debido a la falta de conocimiento del programa, sin embargo, estás funciones y formulas son más sencillas de lo que crees, por eso hoy te enseñaremos cómo sumar o contar celdas en Excel que contienen texto o que no están vacías.

Excel işlevleri, bu aracın merkezi çekirdeğidir ve bu nedenle etkili günlük işler için bilmeniz gereken en önemli şeydir , çünkü bunlar tarihler arasındaki süreyi hesaplamanıza ve idari faaliyetleri yönetmenize izin vererek, bize zaman kazandırır. bunları kendiniz hesaplamanız ve yazmanız gerekir.

  Excel’deki hücreleri saymak için COUNTA işlevi

  İşlevleri tam olarak bilmeden, herhangi bir hücre türünü saymak için SAYI işlevini kullanmak çok yaygındır, ancak bu işlev yalnızca sayısal bir değer içeren hücreleri saymaktan sorumludur .

  Bu nedenle, öncekinden farklı olarak, sayısal olmayan değerleri saymaktan sorumlu olan COUNTA işlevini sunuyoruz.Bu işlev, ister birlikte ister ayrı olsun, herhangi bir tür değerin genel ve özel sayımlarını yaparken kullanışlıdır. belirli bir aralık içinde.

  Bu işlevi kullanmak için sayacağımız hücre aralığını seçmeliyiz, ardından istenen sonucu görmek istediğimiz hücreyi seçip aşağıdaki formülü yazıyoruz “=COUNTA(ilk seçilen hücre: son seçilen hücre)” ve Beklenen sonucu elde etmek için enter tuşuna basın. Örneğin: =COUNTA(A1:A10)

  Bu işlev, işletmelerde ve ofislerde bordro veya ürün kontrolü oluşturmak için gerekli olabilecek bir araçtır.

  OKUMA  Android ve iOS'ta YouTube Kanalımın Profil Fotoğrafını Nasıl Ayarlayabilir veya Değiştirebilirim

  EĞERSAY işlevi

  E-tablonuzda uzun bir bilgi ve veri dizisi varsa, belirli bir verinin bir sütun veya hücre içinde kaç kez tekrarlandığını belirlemek gerekebilir, bu nedenle SAYI.IF işlevi ile istediğiniz hücrelerin parametrelerini ayarlayabilirsiniz. saymak veya eklemek istiyorum .

  Bu istatistiksel aracı kullanmanın ilk adımı, sayılacak verileri elektronik tabloya girmek, ardından kendinizi verileri sayacağımız sütunun boş bir hücresine yerleştirmek ve “=COUNT.IF(aralık, kelime) yazmaktır. “, aralık, bir noktadan diğerine saymak istediğimiz hücre sayısını temsil eder ve kelime bulmak istediğimizdir.

  Örneğin: =COUNT.IF(A1:A10, “*kelime*”), bu durumda yıldız işareti , büyük veya küçük harf olmasına bakılmaksızın, aranan kelimeyi içeren bir veya daha fazla karakterin varlığını belirtmek için kullanılır .

  SUMIF işlevi

  Verilerin toplamı, şirketiniz için analizde yapılması gereken temel faaliyetlerden biridir. Excel, bu toplamları gerçekleştirme sürecini hızlandırır, ancak bazı durumlarda tüm değerleri bir araya toplamak gerekli değildir , bunun yerine, istatistiksel bir analizin belirli bir kontrolünü gerçekleştirmek için toplamı belirli rakamlarla sınırlamanız gerekir.

  Bu nedenle, SUMIF işleviyle , daha hızlı ilerlemenize yardımcı olmak için bu işlemi birkaç saniye içinde kolaylaştırabiliriz .

  Bu işlevi uygulayacak formül çok karmaşık değil, eklenecek verileri hesap tablosuna giriyoruz ve ayrı bir hücrede daha önce açıkladığımız gibi “=SUMAR.SI(aralık, ölçüt)” formülünü kullanıyoruz, aralık toplamda ele alacağımız hücreleri temsil eder ve ölçüt, bu formülde aşağıdakilerin uygulanabileceği miktardır:

  • Kriterden az: <
  • Kriterlerden büyük: >
  • Ölçütten küçük veya eşit: <=
  • Kriterden büyük veya ona eşit: >=
  • Kriterlerle aynı: =
  • Kriterlerden farklı: <>

  Örneğin, bunu şu şekilde uygulayabiliriz : =SUMIF(A1:A10;”>50″).

  Sonuç olarak, Microsoft Excel, şirketinizin veya işinizin başarısını garanti etmek için sunduğu çok çeşitli formülleri ve işlevleri öğrenmeye zaman ayırırsak, gelişmiş çizgi grafikler, her türlü matematiksel işlem ve veri analizi yapmak için ideal bir araçtır .

  OKUMA  Klavye ile Mac veya Windows 10 Bilgisayarımın Ekranı Nasıl Döndürülür veya Döndürülür