Skip to content

Facebook’ta Doğrulama veya İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir ve Devre Dışı Bırakılır

Ekim 9, 2022

Güvenlik önlemi olarak farklı yöntemleri etkinleştirmenizi sağlayan bir web sayfası, bir uygulama veya bir sosyal ağ bundan çok söz ettirecektir. Ve bu konunun büyük sorumlulukla ele alındığını ve Facebook’un bir istisna olmadığını. Bir sebepten dolayı dünyanın en iyi sosyal ağlarından biri olarak kabul edilir. Ve birisinin hesabınıza girmesini engellemesi garanti edilen bu yöntemlerden biri de iki adımlı kimlik doğrulamadır. Aşağıda size bu doğrulamayı Facebook’ta nasıl açıp kapatabileceğinizi göstereceğiz .

doğrulayıcı facebook kırmızı sosyal

Facebook’un bize sunduğu işlevler çok değişkendir ve aile ve arkadaşlarla sorunsuz iletişim kurmamızı sağlar. Hatta ideal partnerinizi Facebook Çiftler aracılığıyla bulmanızı sağlar . Ancak, kullanıcılara kendilerini daha güvende ve korunmuş hissettirecek mekanizmaların sağlanması da gereklidir.

Facebook’ta Doğrulama veya İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir ve Devre Dışı Bırakılır

Bu güvenlik sisteminin etkinleştirilmesi sayesinde Facebook, kullanıcıların hesaplarına yetkisiz erişim konusunda sakinleşmelerini sağlıyor. Ve şimdi, dünya çapındaki milyonlarca kullanıcısının iki adımlı kimlik doğrulamasını kullanmasını gerektiriyor . Bu görünüşte yanılmaz olduğundan ve herhangi bir hesabı bilgisayar korsanlarının izinsiz girişinden korur.

 

Facebook’ta iki adımlı kimlik doğrulamayı etkinleştirme adımları

Facebook’ta iki aşamalı kimlik doğrulamayı nasıl etkinleştirebileceğinizi açıklamadan önce , bunun neyle ilgili olduğunu bilmeniz gerekir. Ve iki adımlı doğrulama, hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınızda akıllı telefonunuza gelen bir koddan başka bir şey değildir. Dolayısıyla bu kodu girmeden başka bir kişinin girmesi mümkün değildir.

Şimdi bu verimli güvenlik sisteminden faydalanabilmek için önce onu aktif hale getirmeniz gerekiyor ve bunun için Facebook hesabınıza girip giriş yapmanız gerekecek. Cep telefonunuzdan iki hesaba giriş yapabileceğinizi bilmeniz önemlidir . Profilinize girdikten sonra hesap yapılandırma seçeneklerini girmelisiniz.

Bu yeni pencerede “ Güvenlik ve oturum açma ” seçeneğini seçeceksiniz, tekrar başka bir pencereye yönlendirileceksiniz ve bu pencerede “İki aşamalı kimlik doğrulamayı kullan” seçeneğini bulacaksınız. Bir sonraki adım “Yönet” seçeneğine tıklamaktır. Şimdi, kimlik doğrulamasını yapmak için iki farklı güvenlik yönteminiz olduğunu fark edeceksiniz.

OKUMA  Neden Bir Uber için Nakit Sipariş Yapamıyorum? - Nedenini bilin

Birincisi, cep telefonunuza SMS ile gönderilen ve içinde kod bulunan bir metin mesajıdır. İkinci yol, zaman zaman kodlar oluşturacak ve bunlar oturumu başlatmak için kullanılacak olan bir üçüncü taraf uygulamasının kullanılmasıdır. İkincisinde, kod üreteçleri olan ve Authy gibi uygulamalar kullanılır.

Bu uygulamaların kullanımı için kimlik doğrulamayı seçerseniz, belirli bir geçerlilik süresi olacak bir kod alacaksınız. Bir metin mesajı almayı seçerseniz, telefon numarasını ve menşe ülkesini girmeniz gerekir ve Facebook’tan bir onay mesajı alırsınız. İşte bu kadar, platformda iki adımlı doğrulamayı zaten etkinleştirdiniz.

Tanınmayan giriş uyarıları nasıl alınır

Bu seçenekle, Facebook hesabınıza girmek için herhangi bir girişimde bulunabileceksiniz , şimdi giriş yapmalı ve ardından “Ayarlar” seçeneğini seçmelisiniz. Bir sonraki adım, Gizlilik seçeneğini ve son olarak “Güvenlik ve oturum açma” seçeneğini seçmektir. Yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz ve bu sayfada “Tanınmayan girişler hakkında uyarı al” seçeneğini seçmelisiniz.

mobil facebook kimlik doğrulaması

Ve şimdi bu başlatmaları doğrulamak için hazır olmak için “Ayarlar”a geri dönmeniz ve ardından “Güvenlik ve oturum açma” seçeneğini seçmeniz gerekir. Şimdi “Giriş yaptığınız yer ” seçeneğini seçmelisiniz ve Facebook girişinin gerçekleştiği ekranda bir liste görüntülenecektir.

Ve böylece Facebook’un size sunduğu işlevsel ve çok yönlü işlevleri bir kez daha gösteren bu eğitim sona eriyor ve bunlardan biri de Facebook’ta iki aşamalı doğrulamayı etkinleştirmek.