Skip to content

Google Drive Dosyalarımı Kimler Görebilir veya Erişebilir? Onları Kimin Açtığını veya Görüntülediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Temmuz 5, 2022

Google Drive , Google paketi tarafından sunulan birçok araçtan biridir ve duymadıysanız, öğrenmenin zamanı geldi. Pek çok kullanıcı bunu, dosyaları ve hatta yükleyebilecekleri ve daha sonra indirebilecekleri videoları kaydetmek için kullanır , böylece ilgi çekici belgeleri ve bilgileri silmek zorunda kalmadan bilgisayarda yer açar.

Ayrıca Google Drive , Google Formlar’da oluşturulan anketlere katılmak ve bunları Google Drive üzerinden paylaşmak gibi iş faaliyetlerinizi kolaylaştırmanıza yardımcı olabilecek yüzlerce avantaj sunar .

Google Drive Dosyalarımı Kimler Görebilir veya Erişebilir? Onları Kimin Açtığını veya Görüntülediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Elbette, Google Drive, bilgisayarınızı biçimlendirmeden önce belgelerinizi yedeklemek için mükemmel bir yardımcıdır . Ayrıca bu bulutta kaydettiğiniz tüm bilgilere internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişebilirsiniz.

Cep telefonunuzda görmek için ideal olan masaüstü uygulamasını indirmektir . İşletim sisteminizin Android’den farklı olması durumunda öncelikle iOS için Play Store’u indirmeniz gerekebilir .

Şimdi, tüm bunları öğrendikten sonra , Google Drive dosyalarıma kimin erişimi olduğunu merak etmeniz normal mi? Neyse ki bu cevap sadece birkaç adım ötede.

  Google Drive dosyalarımı kimler görebilir?

  Gmail hesabınıza erişerek başlayın . Bir kez orada, ona bağlı uygulamalar, ilgili simgeye tıklayarak otomatik olarak senkronize edilecektir. Şimdi, ana ekrandan imleci sağ üst köşeye yerleştirin.

  Orada bir kare oluşturan bir dizi nokta bulacaksınız, üzerine tıkladığınızda bir menü görüntülenecektir. Google Drive simgesini bulun ve tıklayın. Hızlı bir şekilde uygulamanın ana ekranı karşınıza çıkacaktır.

  İncelemeniz gereken dosyayı bulun, üzerine gelin ve sağ tıklayın. “ Paylaş ” seçeneğini seçmeniz gereken bir açılır menü açılacak ve dokümanı Google Drive’da paylaşabileceğiniz isimleri ve buna erişimi olan ilk iki ismi hemen görebileceksiniz.

  Belgenize erişebilen diğer kişileri görmek için , bu adlardan birini seçmelisiniz; liste, dosyayı görebilen herkesin adlarını size vermek için hemen genişleyecektir.

  OKUMA  WhatsApp Grubunda Mesaj Gönderememeleri İçin Bir Kişiyi Susturma veya Engelleme

  Bu izinleri nasıl değiştirebilirim?

  Artık belgenizi kimlerin görebileceğini bildiğinize göre, izin eklemek veya kaldırmak istemeniz durumunda bu listeyi nasıl düzenleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Bunu yapmak için, isimlere erişebildiğimiz aynı “Paylaş” penceresinde başlıyoruz.

  Şimdi, her ismin yanında sağ tarafta bir etiket bulacaksınız. Üzerine geldiğinizde, “ Okuyucu, Yorumcu veya Düzenleyici ” okuyabileceğiniz bir liste görüntülenecektir. Bunlar, kullanıcının belgelerinize katılmasına izin vereceğiniz yöntemlerdir.

  Daha aşağıda ” Sahip Ol ” yazan bir satır okuyacaksınız , dosyayı tamamen bu kişiye aktarmak istemeniz durumunda bunu seçeceksiniz.

  Şimdi, sadece erişimi kaldırmak istiyorsanız . İmleci, sonunda göreceğiniz “Sil” simgesinin yanına getirin. İhtiyacınız olan tüm değişiklikleri düzenlemeyi bitirdiğinizde, yürütmek ve kaydetmek için “Bitti” ye basmayı unutmayın.

  Dosyamı kim değiştirdi?

  Dosyanıza erişimi olan kişilerin herhangi bir değişiklik yapıp yapmadığını öğrenmek için etkinlik geçmişini kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapmak için, kendinizi belgeye yerleştirmeniz ve menüden ” Ayrıntıları Gör ” seçeneğini sağ tıklamanız gerekir .

  Ekranın sağ tarafında küçük bir yardımcı pencere açılır ve size belgenin iki sekmeli küçük bir görünümünü verir. Birinde , dosyanın tür, boyut, konum vb. Gibi ayrıntılarına sahip olacaksınız.

  Diğer sekmede etkinlik geçmişini , yani belgenin geçirdiği değişiklikleri ve bunları kimin yaptığını görebilirsiniz.