İnternet Ağ Kablolarının Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? Hangileri daha iyi?

Kasım 10, 2021

İnternet bağlantısı kurmak için kullanılan kablolar özel ve benzersizdir. Bu, koaksiyel kablolardan farklıdır, çünkü orada taşınan sinyaller çok farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle, bir bilgisayara internet vermek için genellikle bir koaksiyel kablo kullanılmaz. Şimdi, dijital bir kablo kullanarak birkaç televizyonu aynı sinyale bağlamak mümkünse . Ama bu bugün konuşmayacağımız bir konu.

İnternet Ağ Kablolarının Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? Hangileri daha iyi?

Bu yazıda , bir bilgisayara internet vermek için var olan farklı ağ kabloları türlerinin neler olduğundan bahsedeceğiz ve açıklayacağız . Aynı şekilde, özelliklerinin ne olduğunu veya en azından bir kısmının ne olduğunu bilebileceksiniz. Buradaki fikir teknik konulara girmemek ve bu konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.

  Dizin

   İnternet bağlantısına izin veren ağ kablosu türleri nelerdir?

   Ağ kablolarının hemen hemen her konuda birbirinden farklı olduğunu başlamadan önce açıklığa kavuşturmalıyız. Yani yapıları, empedansları, özdirençleri, dirençleri ve daha birçok özelliği birbirinden farklıdır. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğimiz her kablonun kendine has kullanım alanları vardır , bazıları elbette diğerlerinden daha iyidir.

   1. Kablo Koaksiyel

   Bu, bugüne kadar en yaygın kullanılan ve en çok kullanılan kablodur. Şu anda kablolu televizyon ve yayın TV hizmetleri için uygulanmaktadır. Ancak belirli bilgisayarlara internet vermek için de kullanılabilir . Bu kabloların avantajı, kullanımlarının çok kolay olması ve üretimlerinin ucuz olmasıdır.

   Öte yandan, bu kablolarda iki farklı grup olduğunu bilmelisiniz. Bu gruplar: Thinnet ve Thickent . İlk tip veya gruba gelince, bunlar iyi yönetilebilirliğe sahip ince kablolar olma eğilimindedir.

   Öte yandan, çok daha kalın bir kablo olan ve bu nedenle taşıma söz konusu olduğunda çok daha sert olan Thicknet var. Ayrıca, ikincisinin çekirdeği önceki türlerden daha geniştir.

   2. Kablolar USB

   Bir varyant olmalarına rağmen, bir bilgisayara veya dizüstü bilgisayara internet sağlamak için de kullanılabilirler . Bu durumda, genellikle çok uzun değildirler ve normal bir USB kablosuyla aynı özelliklere sahiptirler. Her ne kadar USB C tipi kabloların ne olduğunu ve ne için olduklarını daha iyi bilmelisiniz . Bu, gelecekte bir ağ oluştururken size yardımcı olabilir.

   OKUMA  Premiere Pro'da Ses Seviyesini Kademeli Olarak Artırma ve Azaltma

   3. Fiber optik kablolar

   Bunlar, herhangi bir cihaza internet sağlamak için en iyi kablolardır , bir sunucu, tüm bir istasyon, bir şirket veya hatta bir kişisel bilgisayar olsun. Fiber optik ile listedeki diğer kablolar arasındaki en büyük fark, bu yolla iletilen sinyalin ışık darbeleriyle olmasıdır.

   Genel olarak, bir ışık demetinde kodlanmış bilgileri göndermek için kullanılan küçük fiber optik şeritler içeren farklı kablolardan oluşan bir kablodur . Fiber optiklerin plastik veya fiberglastan yapılabileceğini belirtmekte fayda var.

   Bu kabloların hepsi internet sağlamak için mi kullanılıyor?

   Gerçek şu ki, hayır. Bahsetmediğimiz ve şu anda LAN veya WAN ağları için en yaygın olarak uygulanan bir kablo türü var . Her ne kadar belirli bir kullanıma sahip farklı kablo türleri ve standartlar olduğunu söyleyebiliriz . Ancak biz sadece en çok kullanılana odaklanacağız ve bu:

   1.Twisted çift kablo veya ağ kablosu

   Bunlar, farklı biçimlerde veya türlerde gelen bir kablo türüdür. Her türün farklı fiziksel özellikleri vardır. Ama bu haliyle, aynı anda hem iç içe hem de yalıtılmış bir çift bakır teldir.

   Bilgisayarınızın Ethernet kablosunu tanımadığını veya algılamadığını bildiğinizde, ne tür bir kabloyla uğraşmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir . Yani, bir UTP veya STP ağ kablosu ise . Ağ kablosu fiber optik ile karşılaştırılabilir ise, farklar çok büyüktür ve avantajlar fiber optiğe yönelir. Ancak bu nedenle, bükümlü çift kablonun büyük avantajları vardır.

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin