İş veya Kişisel Şablonlarla Excel'de Gelir ve Gider Kontrol Tablosu Nasıl Yapılır

Kasım 8, 2021

Hem giren hem de çıkan paranın kontrolüne sahip olmak, bir şirketin, bir ailenin ve hatta tek bir kişinin finansmanını yönetebilmek için çok önemli bir görevdir. Bu, pahalı programlar kullanarak veya bilgisayarımızda bulunan tüm araçlardan yararlanarak elle yapılabilir .

Bu yazıda, bu programla elde edebileceğimiz önceden tasarlanmış şablonları kullanarak Excel'de gelir ve gider kontrol tablosu yapmayı öğreteceğiz. Aynı şekilde, isterseniz şablon kullanmadan kontrol sayfasını nasıl yapabileceğinizi adım adım anlatacağız .

İş veya Kişisel Şablonlarla Excel'de Gelir ve Gider Kontrol Tablosu Nasıl Yapılır

  Dizin

   Excel'de şablonlarla gelir ve gider kontrol sayfası nasıl yapılır?

   Excel'de şablonların kullanımı, zamandan tasarruf etmelerinin yanı sıra temel bir tasarımdan çalışmanıza izin verdiği için giderek artan bir zorunlu ihtiyaç haline geliyor. Onlarla, herhangi bir özel durum için birçok işlevsel program yapabiliriz .

   Yalnızca şablonları kullanarak Excel'de bir kontrol sayfası yapmak için aşağıdaki adımları izlememiz yeterlidir:

   • Kenar çubuğunda bulunan "Yeni" düğmesine basacağımız Excel programına gireceğiz .
   • Şu anda, mevcut farklı şablonları arayabiliriz. İnternet bağlantımızın olması önemlidir çünkü bu şekilde farklı kategorileri görebiliriz.
   • "Bütçeler" bölümüne bakacağız ve üzerine tıklayacağız.
   • "Önizleme"yi tıklayarak inceleyebileceğimiz çeşitli şablonlar bulacağız .
   • Bize en uygun görünen şablonu seçeceğiz ve hepsi bu!

   Bu andan itibaren yapmamız gereken bir sonraki şey , kullandığı farklı formüller ve işlevler hakkında bilgi edinmek için seçtiğimiz şablonu keşfetmek . Aynı şekilde ilgili hücreleri doldurmanın yanı sıra istediğimiz detayları da ekleyebiliriz.

   Aynı şekilde mali kontrol cetveli yapabileceğiniz gibi, randevuları ve notları yazabileceğimiz bir takvim de yapabiliriz . Bu , Excel şablonlarının çok yönlülüğü hakkında çok şey söylüyor .

   Excel'de adım adım gelir gider kontrol tablosu nasıl yapılır?

   • Bir "Boş Kitap" oluşturacağımız Microsoft Excel'i açacağız .
   • Sayfanın başlığını ilk hücreye yerleştireceğiz. Ardından, bir boşluk hücresi bırakacağız ve sonraki üçünde Gelir, Gider ve Bakiye yazacağız .
   • Biz sayfasını yeniden adlandırır "Ana Sayfa" sayfa sekmesinin seçerek yine sağ tıklayarak "Yeniden adlandır" .
   • Devam ederken, "Gelir" adını vereceğimiz yeni bir sayfa oluşturacağız .
   • Bir sonraki şey, tüm hücreleri, her ay girdiğimiz paranın verileriyle doldurmaktır.
   • "= SUM ()" işlevini kullanarak aylık gelirinizin verilerini içeren tüm hücreleri seçeceğiz. Sonucu "Ctrl + C" ile kopyalayacağız .
   • Şu anda "Ana sayfa" sayfasına gideceğiz ve ilgili ayın hücresine özel yapıştırma yapacağız. Bunu yapabilmek için "Ctrl + Alt + V" tuşlarına basarak " Bağlantıları yapıştır" seçeneğini seçeceğiz .
   • Şimdi "Giderler" adını vereceğimiz yeni bir sayfa oluşturacağız . Önceki adımları tekrarlayacağız.
   • Sayfanın bu kısmı için, gider tablosunda olması gerektiğini düşündüğümüz birkaç kategori oluşturabiliriz. Bunlar, diğerleri arasında kira, ulaşım, yemek, borç, eğlence olabilir.
   • Kategori başına bir ara toplam girmemiz gerekecek , ayın sabit giderlerini oluşturmak için sonuna ekleyeceğiz.
   OKUMA  Bilgisayarımdan veya Bilgisayarımdan Kolayca DiDi Araba Nasıl Sipariş Edilir

   • Tüm alt toplamlar girildikten sonra, toplamı yerleştirmek için alt uca gideceğiz. Her bir alt toplamla her hücreyi seçmemiz gereken bir "= SUM ()" hücresine yazmamız gerekecek. Bunu "Ctrl" tuşunu basılı tutarak yapabiliriz .
   • Bu değeri "Ana sayfa" sayfasına kopyalayıp yapıştırıyoruz .
   • Son olarak, "Denge" kutusunda değerlerden bir çıkarma yapmamız gerekecek. Bunlar, gelir eksi giderler olacaktır. Bu basitçe "= B1-B2" hücresine yazılarak yapılır . Bu durumda hücreler karşılık gelen hücreler olmalıdır.

   Kontrol sayfanıza daha fazla ayrıntı ve kesinlik kazandırmanın bir başka yolu da Excel hücrelerinde koşullu biçimlendirme uygulamaktır . Bu şekilde verilerin daha iyi bir sunumuna sahip olacağız .

   Excel'in karmaşık hesaplamalar yapmak için sağladığı araçlar çok yardımcı oluyor, bir ürünün satış fiyatını bile hesaplayabiliriz, böylece maliyetler üzerinde tam kontrol sahibi oluruz .

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin