Keylogger'lar nelerdir ve nasıl çalışır? Ne Türler Vardır ve Parolalarım Nasıl Korunur?

Kasım 6, 2021

İnternette ve bilgisayarlar, sunucular, platformlar ve web sayfalarıyla ilgili her şey şu veya bu şekilde virüslerle ilgilidir. Şu anda antivirüs olmayan bir bilgisayara sahip olabilir ve tamamen sakin olabiliriz. İnternette gezinmek için zorunlu korumaya sahip olmanız gereken yaklaşık 10 yıl öncesinin aksine .

Taramanın daha güvenli olduğu doğru olsa da bu, Android telefonunuzu virüslerden ve sizi gözetlemeye çalışan bilgisayar korsanlarından korumak zorunda olmadığınız anlamına gelmez . Virüslerden haberdar olmak zorunlu değildir, ancak bazı kötü amaçlı yazılımlara veya başka tür bir programa sahip olmak çok da kötü değildir.

Bu yüzden bugün Keylogger olarak bilinen bir tehdide odaklanacağız. Çalışması ve amacı basit olmasına rağmen, bu onu var olan en tehlikeli bilgisayar virüslerinden biri yapar .

  Dizin

   Keylogger virüsleri nelerdir?

   Bunlar, kullanıcı tarafından yapılan her el yazısını kaydetmek amacıyla bir bilgisayara veya mobil cihaza bulaşmaya çalışan kötü niyetli programlardır. Demek ki. Senin Eğer bilgisayar bir keylogger bulaşmış , bu program bilgisayar açıkken basın her anahtarın bir kayıtla başlayacaktır.

   Aslında, kişisel bilgi edinme veya belirli bir kişiyi gözetleme söz konusu olduğunda son derece yararlı bir programdır. Bu nedenle, keylogger'lar ve kendinizi nasıl koruyacağınız hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinmelisiniz .

   Tuş kaydedicilerin virüs olarak işlevi nedir?

   Nasıl çalıştığının bir kısmını zaten biliyorsun. Bu programların yaptığı şey, siz farkına varmadan depolama diskinizin bir bölümünü yüklemek veya bulaştırmaktır ve ardından bilgisayarınızda çalışırken yaptığınız her karakteri ve her bir tuş kombinasyonunu kaydetmeye başlar. Ama mesele burada bitmiyor. Buna ek olarak keylogger'lar internet erişimi gerektiren işlemleri başlatabilmektedir.

   Kullanıcı tarafından girilen her komutu kaydederken, aynı zamanda toplanan tüm bilgiler başka bir kullanıcıya veya bilgisayarınızda virüse erişimi ve kontrolü olan üçüncü şahıslara gönderilmektedir .

   Bu nedenle, kullanıcılara Windows 8/8.1/10 ile uyumlu bir antivirüs bulmaları ve yüklemeleri tavsiye edilir . İşin güzel yanı, ücretsiz sürümde ve ücretli sürümde alabileceğiniz birçok alternatif var .

   OKUMA  Ses wav, wma, m4a'yı Programlar Olmadan Çevrimiçi Olarak Kolayca MP3'e Dönüştürme

   Mevcut keylogger türleri nelerdir?

   Diğer web sitelerinde birçok keylogger türü bulabilirsiniz ve bu doğru olabilir. Ancak günün sonunda, hepsi iki temel keylogger tipine indirgenir. Yani, bu virüslerin genellikle iki türü vardır. Bunlar bir yazılım versiyonunda ve diğerleri bir donanım versiyonunda gelir.

   1. Donanım tipi keylogger

   Bunlar temelde, genellikle küçük yongalar veya bir bilgisayara bağlı bir tür USB kablosu olan fiziksel aygıtlardır . Buradaki fikir, virüsü taşıyan bilgisayarın başka bir bilgisayara bağlanması ve doğrudan başka bir cihaza bulaşmayı başarmasıdır.

   Herkes için bir tehlike gibi görünebilir, ancak nasıl kullanıldığına bağlıdır. Başka bir deyişle, özellikle büyük şirketler için faydalı kullanımları olabilir .

   2. Yazılım tipi keylogger

   Bunlar, bildiğiniz gibi, var olan en iyi bilinen ve en korkulanlardır. Başka bir bilgisayara bulaşmak için fiziksel olarak bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayarla birlikte olmanız gerekmez.

   Virüslü bir dosyanın hedef bilgisayarda barındırılması ve yüklenmesi için yalnızca internet ve ustalık gerekir. İyi haber şu ki , kötü amaçlı bir virüsünüz olup olmadığını öğrenebilir ve bilgilerin çalınıp çalınmadığını belirleyebilirsiniz.

   Keylogger'lar nasıl tespit edilebilir ve kaldırılabilir?

   Bu tür virüsleri tespit etmenin en kolay yolu, bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda çalışan işlemleri analiz etmektir. Bir şeyin doğru olmadığını fark ederseniz, bu süreç hakkında daha fazla bilgi için web'de arama yapmalısınız. Bu programları kaldırmak elbette kolay olmayacak. Bir antikeylogger deneyebilirsiniz, ancak genel olarak bilgisayar formatını tercih etmeniz gerekir .

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin