Skip to content

Microsoft’un İşletim Sistemi Windows’un Kaç Sürümü Var? – Kronoloji

Ekim 1, 2022

Bugün var olan en popüler işletim sistemlerinden birinin tarihi hakkında bilgi edinin. Tarih boyunca Windows’un kaç sürümünün var olduğunu öğrenin .

Microsoft’un İşletim Sistemi Windows’un Kaç Sürümü Var? – Kronoloji

  Windows’un Kökeni

  Windows 1985 yılından itibaren Bill Gates tarafından kurulan Microsoft şirketi tarafından pazarlandı . Başlangıçta, IBM bilgisayarlarıyla uyumlu MS-DOS işletim sisteminin geliştirilmesi ve dağıtımına adandılar.

  İşletim Sistemi Sürümleri Microsoft Windows

  Windows 1.00, Kasım 1985

  Windows’un tarihini işletim sistemi olarak başlatan ve MS-DOS için kullanılan bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) ile yayınlanandır. IBM bilgisayarlarında bulunan bir sürümdü .

  Apple’ın geri dönüşüm kutusu ve pencereleri gizleme veya küçültme gibi işlevler için patent aldığı yasal talepler nedeniyle sınırlı bir versiyondu. Bu ilk sürümden Windows Paint dahil edildi.

  Windows 2.00, Kasım 1987

  İlk 16 renkli grafik desteği kullanıldı . Apple’ın iddiası reddedildikten sonra, örtüşen pencerelere izin verildi. Microsoft Excel ve Microsoft Word’ün ilk sürümleri dahildir.

  Windows 3.00, mayo 1990

  Windows ilk kez Macintosh’a güçlü bir rakip olarak sunuluyor. Uygulamalar artık sanal belleğin tanıtılmasıyla çoklu görev modunda çalışabilir .

  1991 yılında multimedya güncellemesini başlattılar. Bu, CD-ROM işletim sisteminin eklenmesini ve bir ses kartının kurulumunu içeriyordu.

  Windows 3.1, nisan 1992

  Grup çalışması için tasarlanmış bir versiyondu . Başka bir deyişle, ağ iletişimi, özellikle noktadan noktaya ağlar için iyileştirmeler içeriyordu.

  Windows 95, Ağustos 1995

  Windows 95’in temel amacı, grafik arayüzü geliştirmekti ve 32-bit mimari tanıtıldı . Bu mimarinin uygulanması için kullanılan API, Win32 olarak adlandırıldı.

  Windows NT 4.0, Ağustos 1996

  Windows NT işletim sisteminin ilk sürümü tamamen yeniydi, yani öncekilere göre bir iyileştirme değildi. Bu yüzden birçok üçüncü taraf donanım ve yazılım uyumluluğu sorunu yaşadı.

  OKUMA  Bilgisayarımın Ekranı Nasıl Kaydedilir Windows 10, 8 veya 7 Ücretsiz - En İyi Programlar

  Windows 98, Haziran 1998

  Bu noktadan itibaren, 2 GB’den büyük disk bölümlerini destekleyen FAT32 dosya sistemi dahil edilmiştir. Ayrıca USB, AGP, DVD ve FireWire gibi yeni teknolojiler entegre edilmiştir.

  Internet Explorer ilk kez görünür ve bir telefon hattının bağlantısı birkaç bilgisayarla paylaşılabilir. Uyumluluğu artırmak ve üretim maliyetlerini azaltmak için Windows NT çekirdeğinin bir bölümünü taşıdılar.

  Windows 2000, Şubat 2000

  Temelde Windows 98’in bir kopyasıdır , ancak daha fazla uygulama içerir. Kararsız bir sürümdü ve yeni donanımın 32 bit mimariyle uyumluluğunu artırmaya odaklandı.

  Windows Me, Eylül 2000

  Tak ve Çalıştır, FAT16, FAT32 ve NTFS cihazlarını destekleme gibi teknolojik yeniliklerle karakterize edildi . Dağıtılmış dosya sistemi ve hata tolerans sisteminin yanı sıra.

  interfaz windows xp

  Windows XP, Ekim 2001

  Çoklu görev sürümünü, grafik arayüzünü, multimedya özelliklerini ve kablosuz ağ desteğini geliştiren yetkin bir sistemdir. 64 bit işlemciler için erken işletim sistemi sürümlerini içerir .

  Windows Vista, Ocak 2007

  Birkaç gecikme yaşadı, bu yüzden lansmanı birkaç kez ertelendi. En çekici özelliği, Areo Grafik Arayüzünün uygulanmasının yanı sıra yeni uygulamalar ve özellikler içermesiydi.

  Windows 7, Ekim 2009

  Bu, sistem performansını artırmak için tasarlanmış bir sürümdür. Kenar çubuğu ve çoklu dokunmatik pencerelerin yanı sıra daha hızlı bir başlatmaya sahiptir .

  Windows 8, Ekim 2012

  PC’ler, dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletler gibi farklı cihazlar (çift arayüz) tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır . Dokunma işlevselliğini içerir ve başlat menüsünün yerini kısayol düğmeleri alır.

  Windows 8.1, Ekim 2013

  Geliştirilmiş uygulama performansı ve ana ekranda bir düğme içerir. En büyük odak noktası grafik iyileştirmeleri ve yanıt verme yeteneğiydi.

  Windows 10'un başlangıcı

  Windows 10, Haziran 2015

  Windows 10’u yüklemek , Başlat menüsünü geri getirir ve yeni bir görev sistemi içerir. Tüm cihazlar için tek bir mağaza , Microsoft Edge adında yeni bir tarayıcı ve Cortana adında bir kişisel asistan içerir.

  OKUMA  Uygulamalar ile Mobil Kameramla Bir Görüntüden Metin Nasıl Çevirilir