Mobil Ekran Çözünürlüğüm nedir ve ne tür çözünürlükler vardır?

Eylül 21, 2021

Bugün size birçok insanın tam olarak net olmadığı çok ilginç bir konudan bahsedeceğiz: kararlar. Bir bilgisayarın veya cep telefonunun ekran çözünürlüğünden bahseden birini duymuş veya görmüş olabilirsiniz .

Bunun yerine, bunun ne anlama geldiği veya ne anlama geldiği hakkında bir fikir edinirsiniz. Ama artık yok, çünkü bugün ekran çözünürlüklerinin ne olduğunu ve mevcut türlerden bazılarının neler olduğunu kısaca ama öz olarak açıklayacağız .

  Dizin

   Bir cep telefonunun, bilgisayarın veya dizüstü bilgisayarın ekran çözünürlüğü nedir?

   Bu, anlaşılması çok kolay bir şeydir: Bir mobil cihazın, bilgisayarın, dizüstü bilgisayarın veya TV'nin ekran çözünürlüğü, aynı cihazın ekranda gösterebildiği toplam piksel sayısından başka bir şey değildir. Aslında, ekranı olan herhangi bir cihazın görüntülenmesi gereken bir dizi pikseli ve dolayısıyla belirli bir çözünürlüğü vardır.

   Canva veya başka bir program kullanarak animasyonlu videolar oluştururken ve müzik eklerken , söz konusu cihazın sorunsuz bir şekilde oynatabilmesi için o videonun çözünürlüğünün ne olacağını bilmeniz gerektiğinden , bu dikkate alınması gereken çok önemli bir gerçektir .

   Bu anlamda hem mobil cihazların veya başka herhangi bir cihazın çözünürlüğünün hem de video ve görüntülerin çözünürlüğünün birbiriyle doğrudan ilişkili olduğunu çok net bir şekilde ortaya koymalıyız. Yani, hem biri hem de diğeri aynı sayıda piksele veya isimlendirmeye sahip olacaktır.

   Ekran çözünürlüklerinin faydası nedir?

   Kararlar göz ardı edilemez, daha az göz ardı edilemez. Her zaman akılda tutulması gereken değerlerdir. Buradaki fikir, cihazın, bu durumda cep telefonunuzun, size harika bir görüntü kalitesi sunma özelliklerinden yararlanabilmesidir.

   Ancak aynı zamanda destekleyebileceği maksimum çözünürlüklerin neler olduğunu bilmenizi sağlar . Bunu size söylüyoruz çünkü düşük veya orta menzilli veya çözünürlüğü yalnızca 1080p veya Full HD'ye ulaşan bir mobil cihazda 4K video oynatmayı bekleyemezsiniz.

   Cep telefonunuzun ekran özelliklerinin dışında kalan bir videoyu oynatmaktan kaçınmak için, çözünürlüğü bilmenizi sağlayan çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz . Tek yapmanız gereken tarayıcıdan girmek ve cep telefonunuzun hangi çözünürlüğü kullandığını otomatik olarak bileceksiniz. Sahip olduğunuz ekipmanın özelliklerini de arayabilirsiniz ve orada destekleyebileceği maksimum çözünürlüğü görebilirsiniz.

   OKUMA  Windows 7/8/10 PC'de CMD ile Virüs Nasıl Silinir veya Kaldırılır

   Şimdi, bir sonraki noktaya geçmeden önce, çözünürlükleri sadece ekranlar için değil, aynı zamanda çevrimiçi bir pdf dosyasının çözünürlüğünü nasıl değiştireceğinizi bilmek için de kullanabileceğinizi söylemeliyiz .

   Her durumda, her zaman dikey pikseller kullanmanız gerekir, çünkü bunlar ekran çözünürlükleri, video ve görüntü dosyaları hakkında konuşurken en çok kullanılanlardır . Piksel sayısı ne kadar yüksek olursa, görebileceğiniz ayrıntı düzeyinin o kadar iyi olduğunu unutmayın.

   Mevcut çözünürlük türleri nelerdir?

   Farklı çözünürlüklere başlamadan önce, her birinin kısaltmalarla veya bu şekilde çözünürlükle bilindiğini size söylemeliyiz . Bu açıklama , iPhone kamerasının çözünürlüğünü yapılandırırken, ayarlarken veya değiştirirken çok faydalı olabilir .

   Çözünürlük 640 x 480 veya SD

   Bu standart çözünürlüktür ve ilk kullanılanlardan biridir. Şu anda, özellikle YouTube veya Facebook gibi platformlarda video oynatmada hala kullanılıyorlar . Bu çözünürlükte ekranın ve hatta videonun sunduğu ayrıntı düzeyi kabul edilebilir.

   Çözünürlük 960 x 540 veya QHD mobil çözünürlük

   Bu tanım, yüksek çözünürlük olarak bilinenin dörtte biri olarak bilinir. Genellikle düşük kaliteli mobil cihazlar tarafından kullanılırlar .

   1280 x 720'de HD çözünürlük

   Yüksek çözünürlük standardı olması nedeniyle şu anda en ünlülerden biridir . Şu anda cep telefonları varsayılan olarak bu çözünürlükte kayıt yapıyor

   1920 x 1080 çözünürlük veya FHD

   En iyi 1080p çözünürlük olarak bilinir ve yüksek çözünürlük için standart olarak kabul edilir .

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin