.Mp4 Uzantılı Dosya Nedir? Bu Uzantı türü Nasıl Açılır veya Oynatılır

Kasım 30, 2021

Dijital formatlar hayatımıza girdiğinden beri yavaş yavaş yeni uzantılar ortaya çıktı. Tüm bunların arkasındaki fikir, herhangi bir elektronik cihazla uyumlu ve arızaları görmeden maksimum düzeyde kullanılabilen bir format türü elde etmektir. Bu nedenle, bugün .MP4 formatının video düzeyinde var olan en iyilerden biri olduğunu söyleyebiliriz .

Ve şu anda var olan en çok kullanılan ve popüler formatlardan biri olmasına rağmen , hala .MP4 uzantılı bir dosyanın ne olduğunu bilmeyen insanlar var .

Bu nedenle, bugünkü yazımızda, bunu açıklamaya odaklanacağız, ayrıca bilgisayarınızdan veya sahip olduğunuz bir cep telefonunuzdan bunların bir dosyasını açmak için ne ve nasıl yapabileceğinizi anlatacağız . Ama önce, şu anda bir Android veya PC'den .mp4 videolarını .mp3 sese dönüştürme olasılığının olduğunu belirtmeliyiz .

  Dizin

   .MP4 dosyaları nedir?

   Bunlar, formatı birçok dijital video formatından biri olan video dosyalarından başka bir şey değildir. 2004'ten beri kullanımda olan standartlaştırılmış formatlardan biridir. Ancak biraz daha spesifik olmak gerekirse, bir tür kapsayıcı olan bir dosya türüdür. Bu kapsayıcı bir dizi parça, ses, video ve diğerlerinden oluşur .

   Bütün bunlar söz konusu kapta bir araya geliyor ve herhangi bir bilgisayarın veya akıllı telefonun oynatabileceği bir video formatı elde ediyorsunuz. Dünyanın bazı bölgelerinde MPEG-4 olarak da bilindiğini belirtmekte fayda var . Ve bu kap ve/veya format sayesinde, iyi kalitede video ve sese sahip bir dosya elde edilebiliyor, cihazlarla uyumluluğun olağanüstü olduğundan bahsetmiyorum bile.

   Bahsetmemiz gereken önemli bir nokta, bir Android'den Google'da bir resim kullanarak video araması yapabilmenizdir . Sonuç, .MP4 formatlarında birçok video olacaktır . bununla birlikte, bilmediğiniz diğer format türlerine sahip videolar da bulacaksınız.

   .MP4 uzantılı bir dosyayı nasıl açabilirsiniz?

   Gerçek şu ki, her şey video dosyasını hangi cihazdan çalıştırmak istediğinize bağlı olacaktır. Genelde Windows veya MAC yüklü bilgisayarlardan veya akıllı telefonlardan yapılır. Ancak bu dosyaları diğerlerinin yanı sıra bir video oyun konsolundan, bir Smart TV'den, video oynatıcılardan oynatmak istediğiniz durumlar da vardır.

   Konsol, Smart TV ve oynatıcı gibi cihazlarda bu cihazların .MP4 formatı ile uyumluluğunun doğrulanması gerekmektedir . Bu durumlarda, uyumlu olduklarından, yalnızca USB belleği veya pendrive'ı takmak veya başarısız olursa bir CD veya DVD kullanmak meselesidir ve hepsi bu kadar.

   OKUMA  Windows 10 PC'de Önbellek ve Geçici Önemsiz Dosyalar Nasıl Silinir veya Temizlenir

   Öte yandan, bilgisayarlar ve cep telefonları gibi daha karmaşık cihazlar var. Bu durumda biraz özeldir çünkü çevrimiçi videoların kalitesini hızlı bir şekilde iyileştirebilir veya düzeltebilirsiniz . Ancak yükseltmeden sonra, bu dosyaları çalıştırmanıza yardımcı olacak bir programa sahip olmanız gerekir .

   Hem Windows hem de Mac bilgisayarlar için bu dosyaları açmanıza ve görüntülemenize izin verecek sayısız program vardır. Aynı şey, aşağıdakiler gibi mobil cihazlar için de geçerlidir:

   telefonlar veya tabletler. Elbette bu durumlarda cep telefonunuzun veya tabletinizin işletim sistemine bağlı olarak bir uygulamanızın olması gerekiyor.

   .MP4 dosyalarını oynatmak için kullanabileceğiniz programlar

   K-Lite Codec Bileşeni

   Bu, Windows mimarisine sahip bilgisayarlar için bulabileceğiniz en iyi oynatıcılardan biridir. Bu bilgisayarların farklı formatlarla uyumluluğu inanılmaz ve geniştir. Neyse ki, K-Lite Codec resmi sayfası vardır yapabilecekleriniz programı indirmek .

   VLC çoğaltıcı

   Bu, önceki programın rakibi ve iyi bir nedeni var. K-Lite gibi, bunun da farklı video formatlarıyla mükemmel uyumluluğu var ve elbette bu listede .MP4 var. Bu programla sahip olduğunuz avantaj, Windows için olduğu kadar Android ve IOS mobil cihazlar için de bir sürümüne sahip olmasıdır .

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin