Skip to content

Nedir, ne içindir ve CPU ve Özellikleri nasıl çalışır?

Mayıs 12, 2022

Bu makalenin ana konusuna geçmeden önce bir açıklama yapılmalıdır. CPU’ya, bir bilgisayarı kullanmaya ve ilgili işletim sisteminin masaüstüne erişmeye izin veren bileşenler kümesi olarak atıfta bulunanlar var. Ve bu biraz doğru olsa da, CPU’lar bundan daha karmaşıktır.

Bilgisayar dünyasında CPU, belirli işlemlerin gerçekleştirilmesine izin veren bir tamamlayıcıdır ve bu haliyle bir bilgisayarın beyni olarak kabul edilir. Ancak bunun hakkında aşağıda daha ayrıntılı konuşacağız. Yapabileceğiniz şey, bir bilgisayarın tüm özelliklerini bilmek ve Windows 10’u yüklemek için gereksinimlerin neler olduğunu görmek.

  CPU nedir ve bilgi işlem alanında kullanımı nedir?

  Basit bir şekilde anlamak için CPU’lar , Merkezi İşlem Birimi (dile bağlı olarak CPU veya UCP) olarak adlandırılan bileşenlerdir. Bunun bilgisayarın en önemli parçası olduğunu söyleyebilirsiniz, çünkü tüm cihaz çalışır durumdayken birçok işlevi ve görevi yapmakla görevlendirilirler.

  Bilgiyi işlemekten ve diğer bileşenler arasında bir bağlantı kurarken çok karmaşık görevleri yerine getirmekten sorumlu olan bu bileşen. Bu nedenle, CPU’lar elektronik cihazların büyük çoğunluğuna kurulur.

  Onları birbirinden ayıran şey, yaratıldıkları amaç ve işleyişleridir. CPU’ya bağlı olarak, gücünün ve veri işleme seviyesinin farklı olacağını ihmal etmeden.

  Ne için kullanıldıklarını merak ediyorsanız veya bu bileşenlere sahip olmak gerçekten avantajlı ise sandığınızdan daha hayati olduğunu söylemeliyiz. Basitleştirmek için, bu bileşenler , programların sorunsuz bir şekilde yürütülebilmesi ve kullanıcının istediği gibi olabilmesi için talimatları yorumlamaktan ve bu bilgilerin kodlandığı ikili kodu anlamaktan sorumludur.

  Üstelik daha iyi anlamanız için diğer bileşenlerle birlikte CPU sayesinde sahip olduğunuz PC’nin anakartının ne kadar RAM belleği desteklediğini bilmek mümkün . Ve bu, CPU’lar sayesinde yapabileceğiniz veya bildiğiniz küçük şeylerden sadece biri.

  CPU’ların işlevleri nelerdir?

  Şimdi biraz daha spesifik bir konuya geliyoruz. Daha sonra, ister PC ister MAC olsun, bir CPU’nun bir bilgisayarda yerine getirdiği işlevler hakkında konuşacağız .

  OKUMA  Bilgisayarımdan, Android veya iPhone'dan Instagram Hikayelerine GIF Yükleme ve Gönderme

  Bilgisayarın yüklediği tüm programları çalıştırmanıza izin verir.

  Genel olarak, kullandığımız programların CPU’nun icabına baktığı tek program olduğunu düşünmeye meyilliyiz. Ama genelde gördüğümüz ve bildiğimizin ötesinde, sürekli çalışan programlar var ve onlarsız, bilgisayarınız açılmaz ve size bu bilgileri sunar.

  Ekipmanın kontrolünü programlama düzeyinde tutar

  Bu, açıklanması biraz zor bir noktadır, ancak bunu kolaylaştıran bu, CPU’nun her zaman sistemin farklı işlevleri ile kullanılan programlar ve bileşenler arasında bir uyum sağladığı anlamına gelir.

  Bilgisayarınızın hangi ekran kartına sahip olduğunu bilmek istiyorsanız , bu bilgiyi bilmek için, CPU, programları ve diğerlerini başlatmak için talimatları kullanır, böylece onu monitörünüzde görebilir ve görebilirsiniz.

  Birincil depolamaya odaklanır

  Bununla, CPU’nun bilgisayarınız ve farklı bileşenler arasında dolaşan bilgileri verimli bir şekilde yönetmek için mümkün olan her şeyi yapacağını kastediyoruz . Bu nedenle bilgisayar ne kadar iyiyse, o kadar iyi çalışır ve performans gösterir. Bu kısmen CPU sayesinde.

  Tüm CPU özellikleri aynı mı?

  Teoride her CPU birbirinden farklıdır. Bu nedenle , bir sabit diskin depolama kapasitesini gördüğünüzde veya bildiğinizde , aynı cihazlar olmadığı için kişiden kişiye değişir . Ancak genel anlamda, diğer önemli hususların yanı sıra kontrol ünitelerinde, işlem ünitelerinde, kayıt tiplerinde, giriş ve çıkış veriyollarında hepsi aynı özelliklere sahiptir.