OHM Yasası nedir ve nasıl çalışır? Nerede uygulanır?

Kasım 14, 2021

Elektrik ve elektronik dünyasında, zamanımızın büyük beyinlerinin araştırmalarının sonucu olan matematiksel ifadeler var. Her durumda, her fiziksel fenomene, onu etkileyen ilkenin daha iyi anlaşılmasını sağlayan matematiksel bir model eşlik eder.

OHM Yasası Nedir ve Nasıl Çalışır? Nerede uygulanır?

Bu yazımızda Ohm Yasasını, nasıl çalıştığını ve nerede uygulandığını öğreneceğiz . Bu şekilde, yıllar önce keşfedilen bu yasaya göre bugün hesaplarını yapmaya devam eden farklı uygulamaların yanı sıra bilinmesi gereken bazı büyüklüklere de değineceğiz.

  Dizin

   Ohm Yasası nedir?

   Başlangıç ​​olarak, bu yasanın adı , 1827'de deneylerini bilim camiasına sunan keşfedicisinden gelmektedir . Adı Georg Simon Ohm , zamanındaki pek çok kişi gibi birçok fiziksel fenomene yanıt vermekle ilgilenen bir Alman fizikçiydi.

   Temel olarak, Ohm yasası, iki nokta arasındaki potansiyel farkın , akım yoğunluğunun ve içinden geçtiği direncin ürününe bağlı olduğunu belirtir . Daha iyi bakıldığında, şu şekilde tanımlanır: V = IxR, burada V voltaj veya potansiyel farktır, I akım veya amperdir ve R, ohm cinsinden ölçülen dirençtir.

   Ohm yasasıyla, dirençleri ve voltajları bilinerek herhangi bir elektrik devresi analiz edilebilir. Bu şekilde içinden geçebilecek farklı akımlar hesaplanabilir . Bu nedenle, bir devrenin davranışı, uygulanan voltajı ve iç dirençleri değiştirilerek elde edilebilir.

   Ohm yasası nasıl çalışır?

   Ohm yasasının nasıl çalıştığını anlamak için önce onunla ilgili üç miktarı tanımlamalıyız . Bu şekilde Georg Ohm'un keşiflerinin önemini daha iyi anlayacağız.

   Potansiyel veya voltaj farkı

   Üç temel elektrik miktarından biri voltajdır. Bu Volt (V) cinsinden ölçülür ve bir noktadan diğerine taşınabilecek enerji miktarını tanımlar. Bu nedenle potansiyel bir "fark" olarak bilinir. İki nokta arasında ne kadar güç olabileceğinin bilinmesini sağlar.

   Akım yoğunluğu veya amper

   İlk üçün ikinci büyüklüğüne gelince, amper en önemlilerinden biridir. Bu Amper (A) cinsinden ölçülür ve iki nokta arasında dolaşabilen elektron sayısını tanımlar. Aynı şekilde, genliği devrenin voltajı ve direnci ile sınırlıdır. Bulabileceğimiz farklı elektrik akımı türleri vardır , hepsi Ohm yasasıyla sınırlıdır.

   OKUMA  KPI nedir ve türleri nelerdir? Kolayca KPI Nasıl Yapılır?

   Dayanıklılık

   Georg Ohm sayesinde bugün elektrik ve elektronik devrelerde dirençlerin önemini biliyoruz. Bu Ohm (Ω) cinsinden ölçülür ve elektrik akımının bir iletkenden geçmesinin ne kadar zor olduğunu tanımlar.

   Elektrik iletkeni

   Daha önce tanımlanan üç büyüklüğü birleştirmek için, bir elektrik iletkeninin ne olduğunu ve nasıl etkilendiğini bilmeliyiz. Bir elektrik iletkeni, elektronlarının en dış katmanlarında dağıtıldığı, böylece akımın içinden dolaşımını kolaylaştıran bir malzemedir .

   Ohm yasasını daha iyi anlamak için, sabit bir elektrik direncine sahip bir elektrik iletkeni olduğundan, içinden geçecek akım , uygulanan voltajın büyüklüğüne bağlı olacaktır ve direnciyle ters orantılı olacaktır . Başka bir şekilde görüntülendi: I = V / R.

   Bir iletkenin iki noktası arasındaki voltajın, akımın direncinin büyüklüğü ile dolaşan akımın büyüklüğüne bağlı olduğu da tespit edilebilir . Bu şu anlama gelir: V = IxR.

   Ohm yasası nerede geçerlidir?

   Bugün denilebilir ki, tüm evlerde dahil olmak üzere tüm cihazların tüm elektrik ve elektronik devrelerinde Ohm yasası mevcuttur . Bilgisayarlarda gerekli voltajı sağladığından, bunları kullanabilmek için bir güç kaynağına sahip olmak hayati önem taşır .

   Aynı şekilde Ohm yasası da Samsung'unuzun neden çok hızlı ve kullanmadan indirdiğini açıklayabiliyor . Umarım tüm bu bilgiler sizin için çok faydalıdır, bir dahaki sefere okuyacağız!

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin