Skip to content

PC Klavyesinde Açık ve Kapalı Teklif İşareti Nasıl Yapılır

Şubat 13, 2021

Tırnak işaretleri, noktalama işaretlerinin parçasıdır. Çift işaret olarak kabul edilirler, daha önce birisi tarafından söylenen veya yazılan bir şeyi özellikle alıntı yapmak istediğimizde çok önemlidirler. Bu nedenle , işletim sistemine bağlı olarak PC klavyesinde açık ve kapalı tırnak işaretini nasıl yapacağınızı öğretmek istiyorum .

PC Klavyesine TEKLİF İşaretini Kolayca Nasıl Yerleştirilir

Temel görünebilecek içerikler var; ama günlük yaşamda ve aynı zamanda kişisel ihtiyacımız olduğu için bilmek gerçekten önemlidir, bunun bir örneği soru işaretlerini , noktalama işaretlerini, aksanları ve ünlem veya ünlem işaretlerini iyi nasıl kullanacağımızı bilmektir .

Artık dizüstü bilgisayarımızı tüm dünyada bir iş ve iletişim aracı olarak kullanıyoruz. Bazılarımız tüm masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda tırnak işaretlerinin aynı olması gerektiğine inanmasına rağmen ; gerçek şu ki, büyük bir hata yaptık.

Birçok klavye benzerdir ve tasarımlarında değiştirebileceğiniz büyük değişiklikler yoktur; renkli, kare veya kıvrımlı kenarları olabilir ancak harflerin konumu asla değişmeyecektir.

Bununla birlikte, bir bilgisayarın kendi işletim sisteminde daha spesifik olması için dahili sisteminde değişkenlik olabilir . Bazıları en çok aranan ve en sık kullanılan Windows ile çalışabilir, ancak IOS veya Linux ile büyük bir rekabet gücüne sahiptir.

Teklifleri açıp kapatmak için hangi tuşlara basmalıyım?

  • Windows işletim sistemi :

Windows’ta tırnak işaretlerine basmak için, yalnızca Shift + 2 (klavyenizin üst kısmında bulduğunuz sayı) gibi iki harf kombinasyonuna basmamız gerekir.

  • MacOS işletim sistemi:

Aynı şekilde, bir MACOS işletim sistemi kullanıyorsak, sadece ALT + Shift + 8 olan üç harf kombinasyonuna basmamız gerekir.

Bir dizüstü bilgisayar sahibi olmak söz konusu olduğunda, bu prosedür daha kolay olabilir; anahtarları zaten tırnak işaretini bulur ve kapama ve açma için aynı olacaktır.

  • ASCII kodu ile alıntı yapın :

Bu kodlar normalde programcılar veya teknoloji uzmanları tarafından kullanılır. Ayrıca, tüm işletim sistemlerinde veya bilgisayarlarda semboller ve noktalama işaretleri yerleştirmek için genel bir koddur.

OKUMA  Kodi Uygulamasını Android TV Kutusuna Kolayca İndirme ve Yükleme

Bunları yerleştirebilmek için sadece 34 rakamıyla “Alt” tuşuna basmanız gerekecek, bu tırnak işaretlerinin görünmesini sağlayacaktır.

Kraliyet İspanyol Akademisi’nde İspanyolca’da kullanılması gerekenlerle aynı açı tırnak işaretleri de var, bunlar tam olarak bunlar («»)

Microsoft Word köşeli çift ayraçları eklemek için:

Word, Windows’ta açıklama ve yazma için PC’lerde veya dizüstü bilgisayarlarda en çok kullanılan programlardan biridir. Yüklemediyseniz, burada size nasıl yapabileceğinizi anlatacağız .

Ardından, köşeli çift ayraçları Word’e nasıl ekleyebileceğinizi göstereceğiz:

Sembol’e erişebilmemiz ve bunları arayabilmemiz için Ekle menüsüne gitmelisiniz («»)

  • Mac ile çalışırken de ekleyebiliriz :

Bu durumda, aynı prosedürün kapatıp açmak için kullanıldığı Word’deki gibi değildir. Açmanın yolu («) Shift + Alt + {

Alıntı yapmak istediğimiz metnin sonunda (») aşağıdaki harflerle de kapatmalıyız Shift + Alt +}

Öte yandan, Mac’inize Word yüklemek istiyorsanız; Uygulamayı Apple App Store’dan indirerek yapabilirsiniz .

Tırnak işaretleri nasıl kullanılır?

Word veya e-postayla yazıyorsanız, kendinizi bir kelimenin başına yerleştirirseniz açılır. Kapatmak için teklifleri açmak ve kapatmak aynı prosedür olacaktır ancak; kapatma durumunda, alıntı yapmak istediğiniz kelime öbeği veya kelimenin sonunda olacaksınız.

  • Örnek: ‘Sıkı çalışma başarılı olmak için çaba gerektirir’ Edgar G.

Bu metinde, dizüstü bilgisayarımda aynı harfle alıntıları açıp kapattığım bir cümle verdim. 0’dan hemen sonra bizi sağ tarafa yerleştiriyor. Çok daha kolay çünkü herhangi bir kombinasyona ihtiyacınız yok!

Tırnak işaretleri gereklidir ve klavyede kullanımı kolaydır, ayrıca internette gezinirken at işaretinin nasıl bulunacağını bilmek de önemlidir . Bir metin düzgün yazıldığında okunabilirliği vardır ve okuyucunun okuması daha kolaydır, şunu hatırlamalıyız; Teklifleri kapattıktan sonra tam bir nokta koymalıyız.