.Php Uzantılı Dosya Nedir ve Windows, Mac veya Linux'ta Nasıl Açılır?

Kasım 22, 2021

Programlama dünyasında web sayfaları, sunucular, mobil cihazlar ve daha fazlası gibi farklı dijital ortamlarda kullanılan farklı diller bulunmaktadır. Günümüzde kodlama, yalnızca eğitimli ve deneyimli kişilerin gerçekleştirebileceği gelişmiş bir iştir ve iyi programcılara olan mevcut talep nedeniyle seçim yapmak için harika bir kariyerdir.

Her durumda, farklı dilleri bilmek büyük önem taşımaktadır, bu yüzden bu yazıda PHP'nin ne olduğunu ve bir .Php dosyasının ne olduğunu öğreneceğiz . Aynı şekilde Windonws, Linux ve Mac gibi farklı işletim sistemlerinden bunları nasıl açabileceğinizi anlatacağız.Web sayfalarının arkasında neler olduğunu öğrenmek için bize katılın.

  Dizin

   .Php uzantılı dosya nedir?

   .Php uzantılı bir dosyanın ne olduğunu tanımlayabilmek için önce onun kökünü , yani PHP programlama dilini bilmeliyiz . Bu dil, dil araçlarını kullanarak herhangi bir etkileşimli eylem oluşturabilmenin yanı sıra HTML gibi bir etiket sistemi ile çalışabilmesi ile karakterize edilir.

   .Php uzantılı bir dosya , bu dilde yazılmış kaynak kodunu içerir ve ayrı olarak veya daha büyük bir programın parçası olarak kullanılabilir. Daha sonra bu dosyaları sunucunun çalıştırabileceği, yani uygulanabilir ve programlama mantığına uygun scriptler olarak tanımlayabiliriz.

   PHP programlama dilinin başlangıcından bu yana, geliştiricilere daha fazla olanak sunmak için zaman içinde yenilenmiştir. Hatta büyük bir topluluk tarafından desteklenen, bir kodun sahip olabileceği tüm şüpheleri, hataları veya hataları bulabileceğimiz bir kitaplıkları veya "Kılavuzu" bile var .

   .Php uzantılı bir dosyayı nasıl açarım?

   Daha sonra, ihtiyacımız olması durumunda kaynak kodunu görebilmemiz için bir betiğin nasıl açılacağını göreceğiz. Bunun yalnızca .Php dosyasını "okumaya" izin vereceğine dikkat edilmelidir, çünkü onu yürütmek için yerel sunucuya olan bağlantıyı yapılandırmaya ek olarak bir XAMPP paketine sahip olmamız gerekecektir. Kaynak koduna bakıp çalıştırabilmek için bir derleyici programı bile indirebiliriz.

   OKUMA  Windows 8, 8.1 ve 10'da DHCP Sunucusu Nasıl Etkinleştirilir ve Yapılandırılır - Adım Adım

   Windows'ta

   • İlk önce .Php uzantılı dosyayı bulacaksınız ve ardından üzerine sağ tıklayın.
   • Açılır menüde, başka bir menünün görüntülenmesi için işaretçiyi " Birlikte aç" seçeneğinin üzerine getireceksiniz.
   • Ardından, "Yüklü programlar listesinden bir program seçin" veya "Varsayılan program seç " seçeneğine tıklayacaksınız .
   • "Not Defteri" programını bulmanız ve "Tamam" ı tıklamanız gerekecektir .

   Bu şekilde .Php dosyasının kaynak kodunu görüntüleyebileceksiniz, bu şekilde kopyalayıp başka bir koda yapıştırabileceksiniz , böylece sunduğu işlevlerden yararlanabileceksiniz. Bu, PHP'nin avantajlarından biri ve kodlama söz konusu olduğunda çok yönlülüğüdür. Bunu göz önünde bulundurarak, gördüklerinizin arkasında ne olduğunu öğrenmek için web içeriğini Chrome'dan Drive'a indirebilirsiniz .

   ve Mac

   Mac bilgisayarlar söz konusu olduğunda, .Php dahil olmak üzere farklı dosyaların okunmasına izin veren bir program indirip yüklemek gerekir. Buna BBEdit 12 denir ve PHP dosyalarını bile okuyabilir. Mac'inize indirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

   • Spotlight'ı açın ve arama motoruna "BBEDIT" yazacaksınız , iki kez tıklayacaksınız ve bir menü görüntülenecektir.
   • Programı indiriyorsunuz, kuruyorsunuz ve çalıştırıyorsunuz.
   • In "Dosya", olur seçin "... Aç" ve .php dosyasının konumu arayacaktır. Bu şekilde dosyanın içindeki metni okuyabilirsiniz.

   Kapalı, sıkışık veya kapalı bir web sayfasına girmenin farklı yolları vardır ve bunun sunucuda barındırılan .Php dosyalarıyla ilgisi vardır.

   Linux'ta

   VI uygulamasını indirmemiz gerekecek, ancak kullanabileceğimiz varsayılan bir program var. Bir PHP dosyasını açmak için metin düzenleyiciyi çalıştırmanız yeterlidir:

   • Dosyanın adını yazın, değişmez.
   • Kod açılacak ve düzenleme moduna girmek için "insert" tuşuna basmamız gerekecek .
   • Benzer şekilde, "Esc" tuşu düzenleme modundan çıkmanızı sağlar.

   Programlama dilleri giderek daha karmaşık hale geliyor ve hemen hemen her şeyde kullanılıyor , bu nedenle Arduino gibi dilleri bilmek günümüzde programlama alanındaki profesyoneller için büyük önem taşıyor.

   OKUMA  Sohbetlerimi Korumak ve Engellemek için WhatsApp'a Kalıp veya Şifre Nasıl Ayarlanır

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin