Skip to content

PowerPoint’te Hızlı ve Kolay Yaratıcı Konsept Haritası Nasıl Yapılır

Şubat 13, 2021

Bazen yaratıcı ve yenilikçi bir sunum veya sergi yapmak isteriz. Bunun için PowerPoint’te nasıl kolay ve yaratıcı bir kavram haritası yapılacağına dair bu makale ile çözümümüz var. Hedefimize ulaşmak için ihtiyacımız olan ilk şey PowerPoint’i indirip kurmak .

Power Point’te Adım Adım Yaratıcı KAVRAM HARİTASI Nasıl Yapılır

Bu program çoğunlukla; sergiler, işletme düzeyindeki konuların sunumu, diyagramlar, zihinsel ve kavramsal harita. Ayrıca eklenirler; görüntüleri, videoları ve arka plan sesi. Şimdi size yaratıcı PowerPoint’te bir kavram haritasının nasıl kolay ve hızlı bir şekilde tasarlanacağını göstereceğim.

PowerPoint bir Microsoft Office programıdır . Çeşitli tasarım temaları ile slayt gösterileri yapmak için kullanılır . Kullanıcı için eğlenceli ve yaratıcı hale getirmek amacıyla üzerinde çalışmak için çeşitli seçeneklere dayanmaktadır. Windows, macOS, Android ve IOS için tasarlanmıştır.

Seçeneklerinizden bazıları; ekleme, düzen, işlemler, slayt gösterisi, görüntüleme ve inceleme. Bunlar, PowerPoint’in Microsoft ofis paketine sahip kullanıcıları için sunduğu seçenektir , aynı şekilde bu programa daha aşina olan kullanıcılar için Microsoft Word ile bir kavram haritası oluşturabiliriz . Bu Program, en çok kullanılanlar; 2010, 2013 ve 2016.

PowerPoint’te kolay ve yaratıcı bir kavram haritası nasıl yapılır

Bir kavram haritasının, başlığının ne kadar süreyle geliştirildiğine bağlı olduğunu unutmamalısınız ; ardından üssü yönlendirmek için özetlenmiş içeriği takip eder ve böylece serginin veya projenin ipliğini kaybetmez.

Kavram haritası yapabilmek için sadece yaratıcılığa ihtiyacınız var; fikre, temaya sahip olmanız ve böylece projeyi geliştirmeye devam etmeniz gerekir. PowerPoint’te geliştirmek için aşağıdaki adımlara bakın.

 • PowerPoint’e gidin ve boş bir sunu seçin.
 • En üstte bir araç çubuğu göreceksiniz, bu seçenekler arasında “ekle” yerleştirip tıklıyoruz.
 • Ekte bulunduğundan, şekil seçeneğini seçin ve birçok şekle sahip bir kutu açılacaktır.
 • Rakamların olduğu masamızı aldıktan sonra bunlardan birine tıklayın.
 • İşaretçi ile sol klik yapacaksınız, fareyi hareket ettirerek uygun boyuta koyacaksınız. Figürümüzü seçilecek slayta koyun ve en üste taşıyacaksınız.
 • Böylece bu şekil, kavramsal haritamızda takip edilecek başlık haline gelir .
 • Daha sonra araçlar menüsüne dönüyoruz ve metin kutusu seçeneğine tıklıyoruz ve onu şeklin ortasına alacaksınız ve böylece geliştirmek için başlığınızı yazabileceksiniz.
 • Metnimizi yapılandırmak için araç çubuğuna gidip başlat seçeneğine tıklayacaksınız ve böylece değiştirebilirsiniz.
 • Bundan sonra kavramsal haritamızı tamamlayacak aşağıdaki formları seçmek için bazı adımları tekrarlayacağız.
 • Yine 2 figür daha seçip her bir tarafa yerleştireceğiz, ilki slaydın sağ tarafında ve ikincisi sol tarafa yerleştirilecektir. Ve böylece özetlenmiş içeriğinizle geliştirmek bizim alt başlığımızdır.
 • Şekiller yerleştirildikten sonra, slaytın tasarımı başlayacaktır.
 • Araç çubuğuna gidip tasarım seçeneğini seçersiniz ve bunlardan herhangi birini beğeninize veya tercihinize göre seçebilirsiniz.
OKUMA  WhatsApp ile Kolayca Youtube Videosu Gönderme veya Paylaşma

PowerPoint’te bir kavram haritası oluşturmak kolaydır, sadece sunumumuzu geliştirebilmek için gerekli olan bir fikir ve hayal gücüdür ve bu adımlarla bunu başarabilirsiniz. Ayrıca, yenilik yapmayı seven yaratıcı biriyseniz, konsept haritanıza eşlik edecek ses veya müzik eklemeyi deneyebilirsiniz .

Zihin haritasından farklıdır

Bir zihin haritası, üs için anahtar kelimelerle başlıklar halinde geliştirildiği için tanımlanır . Bu, aşağıdakilerden oluşur; fikirler, çizimler ve diyagramlar. Saat yönünde yerleştirilmişlerdir ve böylece kişi kendini çok daha iyi yönlendirebilir.

Zihin haritası diyagramlardan yapılabileceği için profesyonel bir sunum için de önemlidir. Hem okulda hem de bir şirket veya şirkette fikir ve projeler sunmak için geliştirilmiştir.

Kavramsal harita ve zihinsel harita hem okulda hem de şirkette kullanılabilir. Oluşmasına rağmen; ana başlığı, ardından üslerin yönlendirilmesi için mini içerikli bir alt başlık.

Mini içeriğe sahip olmanın dışında bir kavram haritası ; anahtar kelimeler, fikirler ve grafikler. Çoğunlukla öğrenciler tarafından sunumlarını kolaylaştırmak için kullanılır. Benzer şekilde, kavram haritasına veya zihin haritasına bir alternatif , PowerPoint’in bize izin verdiği şekilde bir diptik, triptik, broşür veya broşür yapmaktır .