Skip to content

PowerPoint’te Kolayca Sinoptik Grafik Nasıl Oluşturulur veya Yapılır

Haziran 6, 2021

Sinoptik bir tablo kullanılır, böylece ifade etmek istediğimiz fikirleri görünür bir şekilde yaparız, özet olarak yaparız , şemayı altyazılarla tamamlamak için ana fikirden yönlendirileceğiniz bir tür zihinsel harita gibidir ve kısaca bir açıklama.

Bir diptik, triptik veya broşür yapmaktan çok farklı olan en belirgin noktaya odaklanmak.Ama Microsoft PowerPoint’te bir sinoptik tablonun nasıl oluşturulacağını öğrenmek ister misiniz? Bu yazıda nasıl olduğunu öğreneceksiniz.

Adım Adım Power Point’te Sinoptik Grafik Nasıl Yapılır veya Oluşturulur

Sinoptik tablonun özelliklerinden biri de soldan gelişip sağa doğru gitmesi; Anahtar diyagram olarak da bilinir, çünkü bu anahtar sembol, diyagramın organizasyonunu ayırt etmek ve anlamlandırmak için kullanılır .

Bir sinoptik tabloyu zihinsel veya kavramsal bir haritadan ayıran şey, sinoptik tablonun hiyerarşik bir düzen tarafından belirlenen gerçekleşmesini gerektirmesi , zihinsel veya kavramsal haritaların bir sıraya sahip olmaması, yalnızca iyi dağıtılabilecek bir ana fikirden başlamasıdır. örneğin merkezden alın ve sonuçlarını dairesel bir şekilde gösterin.

Mevcut sinoptik tablo türleri

Sinoptik tablo türleri hakkında biraz konuşalım: diyagram, ağ ve anahtarlar. Esas olarak sinoptik tablolar konuya akıcılık kazandırmak ve basit bir şekilde anlaşılmasını sağlamak içindir. Aşağıda göreceğiniz bu üç seçenek, bir fikirden diğerine geçen bağlantı aracına göre değişir. Ancak hiyerarşik düzen kaybolmaz çünkü sinoptik bir tabloyu karakterize eden budur.

  • Anahtar kutuları, anahtarlarla temsil edildiğini zaten biliyoruz ve şemayı ikincil ana fikirler ve son olarak kavramsal fikirler aracılığıyla geliştireceğiz ve tüm bunlar soldan sağa.
  • Diyagram kutuları parantezlere benzer, ancak bir fikir ile diğeri arasındaki bağlantıyı kurmak için parantez yerine çizgiler kullanılır.
  • Ağdakilerin fikirleri yakalamak için özel bir düzeni yoktur ve nihayet hatlarla bağlantılıdır.

Bu tür bir diyagram, insan için gerçekten çok faydalıdır, çünkü anlamak için bir araç olarak aradıkları bilgi veya veriler hakkında sinoptik bir tablo gösterebilen özet aracılığıyla basit bir şekilde analiz yapmalarına yardımcı olacaktır. ve işyerinde olduğu gibi hayatlarının herhangi bir alanında işe koyabilecekleri bir noktaya ulaşırlar .

OKUMA  Uber'de Mobil, Unutulmuş veya Kaybolan Bir Nesneyi Nasıl Kurtarır veya Bulunur

PowerPoint’te bir genel bakış grafiği oluşturun

PowerPoint’te , bu programın size sunduğu araçları kullanarak kolayca bir sinoptik tablo hazırlayabilir ve istediğiniz konunun gelişimini gerçekleştirebilir, böylece özet bir şekilde gösterebilirsiniz ve dikkat ve anlayış elde edebilirsiniz. hatta aradığınız amaca bağlı olarak daha yüksek bir kalite veya kapsam elde etmek için sunumunuzu videoya dönüştürün .

PowerPoint’te bir sinoptik grafik nasıl oluşturulur

PowerPoint’te sinoptik tablo yapmak için programı bulunduğunuz PC’den açmanız gerekiyor, bu ilk adımdan sonra üst menüde bakarsanız “Ekle” seçeneğini göreceksiniz, bu alternatif tuşlar seçeneğinden seçmelisiniz. “Rakamlar”, böylece hiyerarşi şemanızın üstün fikrini başlatırsınız. Bir hiyerarşiyi diğerinden her ayırmak istediğinizde , adımları tekrarlamanız gerekir.

Son olarak, bilgilerin kaybolmaması için kaydetmeniz gerekir , üst menüde ilk olarak bulacağınız dosya seçeneği ile nasıl kaydetmeyi seçiyorsunuz, dosyayı kolayca bulabileceğiniz bir isim koyup kaydet’e tıklıyorsunuz. ve hazır.

Başka bir şemayı diyagramlar gibi parantezlerle değil de çizgilerle detaylandırmak istiyorsanız , bilgileri hiyerarşik bir şekilde hareket ettirip ana menüden satırları sağ tarafınıza yerleştirmeniz yeterli. satırı” ve sayfanızdan fikirlerin bağlantısını kurarsınız.

Kullandığınız bağlantı araçlarında rengi de değiştirebilirsiniz, çizgiyi çizdikten sonra, seçenekler kontur şeklinin kilidi açılır, çeşitli renkler bulabilir, sadece sizin için en çok zevki seçin ve üstüne tıklayın, çizginiz otomatik olarak rengi değiştir.

İsterseniz , zevkinize göre, örneğin başlığa daha fazla özelleştirme sağlamak için metni eğebilir veya kemer yapabilirsiniz .