Şablonlu Bir Proje için Excel'de Gantt Grafiği Nasıl Yapılır

Eylül 14, 2021

Microsoft Excel'in bize sunduğu çok yönlülük, içinde birçok alanda yararlı olan çok çeşitli etkinlikler ve belgeler yapabilecek kadar geniştir. Kullanıcılarının işini kolaylaştırmak için Excel'de, zamandan tasarruf sağlayacak şekilde önceden tasarlanmış belgeler oluşturmamıza olanak tanıyan bir şablon kataloğu vardır .

Şablonlu Bir Proje için Excel'de Gantt Grafiği Nasıl Yapılır

Bu yazıda size Excel'de şablonlarla Gantt grafiği yapmayı öğreteceğiz . Doğası sayesinde istediğiniz her türlü projede kullanabilirsiniz. Aynı şekilde, Gantt grafiğinin ne olduğunu ve değişiklikleri şablona nasıl uygulayabileceğinizi açıklayacağız.

  Dizin

   Gantt şeması nedir?

   Belirli aktiviteleri gerçekleştirmek için mevcut zamanı düzenlemeye yardımcı olan bir araçtır . Bu, belirli bir projenin planlamasını daha iyi görmek için grafiksel olarak kullanılabilir. Bu diyagramın avantajı, herhangi bir sektörde uygulanabilmesi ve üzerinde daha fazla kontrole izin vermesidir.

   Bir projenin Gantt şemasını oluşturmak, projeye dahil olan herkesin faaliyetlerin her birinin nasıl gelişeceğini bilmesini sağlayan büyük bir yardımdır . Bu diyagramı, web'de bulabileceğimiz önceden tasarlanmış şablonları kullanarak Excel'de yapmak kolaydır . İşte nasıl yapılacağı.

   Excel şablonlarıyla Gantt şeması nasıl yapılır?

   • Her şeyden önce, Excel'de açabilmek için Gantt şeması şablonunu indirmiş olmamız gerekir . Bunu Microsoft Office şablon kitaplığında bulacaksınız.

   Ayrıca, dikkatinizi en çok çeken şablon modelini de arayabilirsiniz, "Gantt grafiği Excel şablonu" tarayıcısına bakmanız yeterlidir, böylece sonuçlarda başka bir modeli nereden indireceğinizi bulabilirsiniz. Şablon seçilip indirildikten sonra aşağıdaki adımları takip ediyoruz:

   • Excel içinde, seçenekler menüsünü görüntülemek için sol üst kısımda bulunan Office düğmesine tıklamamız gerekecek.
   • Ardından, "Yeni" ye tıklayacağız . O zaman bir açılır pencere görünecektir.
   • Bu pencerede hem varsayılan hem de kurulu tüm mevcut şablonları görebiliriz. Az önce indirdiğimizi seçeceğiz. Görünmemesi durumunda, şablon dosyasını doğrudan açabilir ve ardından değiştirmeye başlamak için "Farklı kaydet" e tıklayabiliriz .
   OKUMA  Nasıl programlanacağını bilmeden mobil uygulamalar oluşturmak için en iyi araçlar veya platformlar nelerdir?

   Bu şekilde Gantt grafiğinizi oluşturmuş olacaksınız ve bunu yapmanız 5 dakikadan fazla sürmedi . Sonraki adım, projenizdeki her aktivitenin başlangıç, süre ve bitiş tarihi ile onu özelleştirmeye başlamaktır.

   Gantt şeması şablonu değişiklikleri

   Gantt şeması bir proje planlayıcıdır, bu yüzden onu takip edebilmek için belirli değişiklikler yapmalıyız. Ayrıca , proje tarihlerinin daha iyi entegrasyonunu sağlamak için şablonları kullanarak veya manuel olarak Excel'de bir takvim oluşturabilirsiniz .

   • Projemizin adını yerleştirmek için diyagramın ana başlığını değiştirebiliriz .
   • Diyagrama yerleştirmek istediğimiz tüm aktivitelerin isimlerini değiştireceğiz .
   • Faaliyetin hem başlangıç ​​hem de bitiş tarihlerini ve süresini belirleyeceğiz.
   • Bir tamamlanma yüzdesi eklemenin yanı sıra, aktivitenin fiili başlangıcını ve fiili süresini de değiştirebiliriz.
   • Aynı şekilde, ona en sevdiğimiz formatı verebiliriz : çubukların rengini, harflerin yazı tipini, lejantı ve hatta diyagramın boyutunu değiştirin.
   • Aynı şablonda, diyagramı tam olarak yapılandırmak için ne yapılması gerektiğini belirten mesajlar bulacağız.

   Şablonu değiştirirken, diyagramın çubuklarının ayarladığınız şeye göre otomatik olarak değiştirileceğini fark edeceksiniz .

   Neden bir Gantt şeması yapmalısınız?

   Tıpkı Excel'de olduğu gibi , bir ürünün maliyetini veya satış fiyatını hesaplayan bir program yapmanın yanı sıra , yazmak için kişisel bir ajanda yapabilirsiniz , Gantt şeması ile yapmak istediğiniz projeye daha fazla fizibilite verebilirsiniz. Aynı şekilde, bu tür bir diyagram, dahil olan herkesin projenin nasıl gittiğini bilmesini sağlar .

   Umarım bu bilgiler sizin için çok faydalıdır ve projenizi düzenlerken zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Sonra görüşürüz!

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin