URL nedir? İşlevini, Parçalarını ve Türlerini Bilin

Kasım 16, 2021

Çevrimiçi olarak herhangi bir görevi veya herhangi bir faaliyeti gerçekleştirirken, bilgisayar ekranımızın bize sunduklarına dikkat edersek, web'deki deneyimimizi daha verimli hale getirmek için kullanabileceğimiz birçok araç olduğunu görebiliriz.

Bunlar arasında yer imleri veya vurgulanan sayfalar, tam ekran seçeneği, açık sekmeler, geri veya ileri oklar, yeniden yükleme ve internette gezinmek için buluştuğumuz sayfanın bağlantısını veya URL'sini görebileceğimiz arama çubuğu bulunur. .

  Dizin

   URL ne için?

   URL, "Tekdüzen Kaynak Bulucu" anlamına gelen "Tekdüzen Kaynak Bulucu" nun kısaltmasıdır ve kullanışlılığı, temel olarak, ziyaret ettiğimiz herhangi bir dosya, klasör, web veya platformun bireysel tanımlayıcısı olmaktır, bu, her şey anlamına gelir. istediğiniz veya internette gördüğünüz, kendi tekrarlanamaz URL'sine sahiptir.

   Zaten bildiğimiz bilgileri kapladığı için anlaşılması oldukça basit. Bunu kişisel adresimiz olarak karşılaştırabiliriz, kimsenin sizinle aynı adrese sahip olmayacağını , sadece ailenizi, aynı "etki alanına" ait olanları, ancak sizi tam olarak bir noktada bulmak istiyorsak hayal edelim . ev.

   Dünyanın başka hiçbir üyesi, bu durumda internet olacak, sizi "z" odasındaki "y" sokağının "x" numarasında bulamaz. Başka hiç kimse kendini tam olarak konumunuza yerleştiremez.

   Aynısı URL'ler için de geçerlidir, her hesap farklı bir "oda" referansına sahiptir, ancak çoğu zaman bazıları aynı "ev" alanını paylaşır.

   Bu , örneğin Archive.org ile eski bir web sayfasını bulmak istiyorsak, araştırdığınız şeyin kendisiyle karşılaşmasını iyileştirmek ve optimize etmek için herhangi bir web sayfasının her bir parçasının veya içeriğinin aranmasını ve tanımlanmasını büyük ölçüde kolaylaştırır. aranacak parçaların ve kavramların her birini bilmek vardır.

   URL'nin bölümleri nelerdir?

   URL'yi oluşturan açıklayıcı yazı içinde, hem etki alanını, ana bilgisayarı, protokolü hem de referansı tanımlamamıza yardımcı olan birkaç bölüm vardır . Oluşturan her şeyi ve her bir parçanın ne anlama geldiğini bilmek, bilgisayar bilimi dünyası hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen veya kendi web sitesini oluşturmayı düşünen herkes için son derece önemlidir .

   • Protokol tanımlayıcısı: Bu, açık dosyanın amacını, yani Köprü Metni Aktarım Protokolü türünde mi yoksa HTTP olarak mı bilineceğini tanımlayan tanımlayıcıdan başka bir şey değildir; veya FTP olarak da bilinen bir dosya aktarım protokolü başarısız olursa, bu, URL kaynağının geri kalanından " : // " komutuyla ayrılır.
   • Kaynağın veya etki alanının adı: Görmek üzere olduğumuz içeriğin hangi web sayfasına ait olduğunu ifade eder, yani örneğin https://descubrecomohacerlo.com URL'sinde kaynak veya etki alanı " nasıl yapılacağını keşfedin yap.com "
   • Referans: Temel olarak, URL'den geriye kalan tek şey, belirli adres, göreceğimiz her şeyin tam açıklaması, ancak onu aynı bilgilere sahip olanlardan hariç tutmaya yardımcı olan bazı sayılar ve simgelerle.
   OKUMA  Android'imde Facebook Messenger Bildirimlerini Susturma veya Devre Dışı Bırakma

   Bu da bize şunu bırakıyor: Bir URL'de https://www.descubrecomohacerlo.com/url-definicion-funcion-tipos-estructura/5255%+951/. "/" Sadece bağlantı olarak çalışır.

   Bu, tarayıcının tam olarak istediğimiz yere ulaşmak için nereye gitmesi gerektiğini gösterir. https: // bunun bir hiper metin aktarımı olduğunu gösteren protokol olduğu ortaya çıkıyor. www.descubrecomohacerlo.com etki alanı ve / url-definition-function-types-structure / %525 + 951 / referans olacaktır.

   Ne tür URL'ler var?

   Aşağıda ayrıntılarını vereceğim semantik ve semantik olmayan yalnızca iki tür URL vardır:

   anlamsal url

   Aşağıdaki gibi görünenler oldukları için dost URL'ler olarak da bilinirler ... com / tanım-url-yapısı / yalnızca görüntülediğimiz konuyla ilgili karakterleri gösterir ve yanlarında daha fazla sembol veya garip kombinasyon getirmezler. gerekli olanlardan.

   Anlamsal olmayan URL

   Anlambilimin aksine, her türden karakter, sayı, sembol, harf vb. içerenlerin hepsidir. Bu, aynı web sitesinde arşivlenen büyük bir veri ağı içinde tanımlamak için, kolay bir okuma olmaması ve Google Adsense'de hesabınızı oluştururken Google SEO ile konumlandırma söz konusu olduğunda tavsiye edilmemeleri ile karakterize edilir .

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin