Video Dosya Uzantıları nedir? Ne Türler Vardır? Hangisi Daha Az Ağırlıklı veya Daha Hafif?

Kasım 20, 2021

MP4 formatı 2004 yılında standart hale geldiğinden bugüne kadar video dosyaları için yeni formatlar ortaya çıkmıştır . Her biri belirli işlevlere ve kullanışlılıklarına göre değişen özelliklere sahiptir. Öyle ki, multimedya dosya formatlarıyla uyumlu oynatıcılar geliştirmek zorunda kalmışlardır . Ve farklı formatlarda videolar olduğu için bunlara uyumlu bir programa sahip olmak her zaman iyidir.

Ancak tüm bunlara , bugüne kadar var olan video dosya uzantıları nelerdir? Ya da daha iyisi, ne türler var ve hangileri en az ağırlığa sahip? Bu ve daha fazlası bu makale boyunca ele alınacaktır. Arkanıza yaslanın ve aşağıda size vereceğimiz ayrıntılara çok dikkat edin.

  Dizin

   Video dosya uzantıları nelerdir?

   Video dosya uzantıları hakkında konuşurken , bize ne tür bir dosya gördüğünüzü söyleyecek tüm bilgilere atıfta bulunulur, aynı zamanda bize bu dosyalara özgü belirli özellikler sağlarlar. Aslında bilmelisiniz ki bu sayede Samsung veya başka herhangi bir mobil cihazda fotoğraf ve video gibi silinen dosyaları kurtarmak mümkün .

   Uzantılar sayesinde herkes bu görsel-işitsel içeriğin nasıl kodlandığını bilebilir . Bu nedenle, oynatırken, o belirli uzantıyı destekleyebilecek bir programa veya cihaza sahip olmanız gerekir.

   Daha da iyi anlamanıza ve kendinizi biraz bağlam içine koymanıza yardımcı olmak için uzantılar, bir dosya adının sonunda bulunan etiketlerdir . Genellikle bunlar genellikle MP4, MKV veya şu anda var olan herhangi bir tanesidir.

   Tabii bu çıplak gözle göremeyeceğiniz bilgiler. Bir medya dosyasının ne tür bir uzantıya sahip olduğunu öğrenmek için birkaç seçeneğiniz vardır. Aralarında:

   • Dosyanın üzerine gelin ve bazı dosya bilgilerini görüntüleyin.
   • Dosyaya bir kez tıklayın ve Windows Gezgini'ni kullanarak alttaki bilgilere bakın
   • Dosyaya sağ tıklayın, özelliklere gidin ve orada ayrıntılı bilgileri bulun.
   OKUMA  Bir YouTube Videosunda Bir Yorum Nasıl Rapor Edilir veya Rapor Edilir Hızlı ve Kolay

   Bugün var olan uzantı türleri nelerdir?

   Mevcut uzantı türlerine geçmeden önce ses ve görüntü codec'lerinin de bulunduğunu ve bunların farklı türleri olduğunu belirtmeliyiz . Bunlar, bilgileri belirli bir biçime kodlamaktan sorumlu programlardır . Bu nedenle, mevcut video formatları veya uzantıları şunlardır:

   .Mp4 uzantısı

   Bu, tek bir dosyada video ve ses için standart biçimdir. Bu formattaki videolar kalitelidir ve UHD'ye kadar çözünürlükler elde edebilirsiniz . Benzer şekilde, birden fazla ses kanalına sahip olma özelliğine sahip olduğunu ve ayrıca çok fazla ağırlığı olmayan ve iyi sıkıştırmaya sahip bir format olduğunu vurgulamalıyız.

   .Mkv uzantısı

   Formatı daha iyi matroska olarak bilinen . Bir öncekine göre çok daha az yer kaplayan bir formattır ve video kalitesi çok iyidir. Aynı şekilde ücretsiz ve sadece video değil, çok çeşitli bilgiler içerebilen bir uzantıdır.

   Ve önceki uzantıya benzer şekilde, farklı ses parçalarını ve altyazıları saklayabilir . Bu biçimin bir avantajı, aynı biçimde bir Android'den Google'da video arayabilmenizdir .

   .Avi uzantısı

   Bu, MP4 formatı ile rekabet halindedir , çünkü dijital videonun standart uzantısıdır. Bu uzantı sayesinde, tek bir dosyaya birden fazla ses akışı dahil edilebilir. Dezavantajı, bu uzantının ağırlığının oldukça yüksek olmasıdır. Program uyumluluğu iyidir, ancak tüm cihazlar bu tür uzantıları desteklemez.

   .Mov uzantısı

   Kendi codec bileşenine sahip birkaç formattan biridir. Görüntü veya video kalitesi çok iyi , o kadar ki, genellikle video oyun konsolları ve dijital kameralar için formattır. Bu onun ağırlığını biraz yüksek yapar.

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin