WiFi Erişim Noktası nedir ve nasıl çalışır? Ne Türler Vardır? Özellikler ve Farklılıklar

Kasım 8, 2021

Günümüzde bir WiFi bağlantısına sahip olmak çok önemlidir, çünkü ağa girmemizi ve istediğimizi yapabilmemizi sağlayan ana yol budur. Daha önce bilgisayarların doğrudan yönlendiriciye bağlanması gerekiyordu, ancak zamanla yeni bağlantı biçimleri geliştirildi.

Bu yazıda bir WiFi erişim noktasının ne olduğunu, nasıl çalıştığını, modem ve yönlendiricinin ne olduğuna göre özelliklerini ve farklılıklarını öğreneceğiz . Bu şekilde evimizde veya ofisimizde ihtiyacımız olanı seçerken her birini tanıyabiliriz.

  Dizin

   Wifi erişim noktası nedir? O nasıl çalışır?

   Şimdi, bir WiFi erişim noktasının veya etkin nokta cihazının işlevi , geniş alanlarda kablosuz bir yerel alan ağı oluşturmaktır . Temel olarak, daha önce hiçbir şeyin olmadığı bir internet bağlantı noktası oluşturduğunu söyleyebiliriz, bu onun ana işlevidir.

   Bu cihazlar, yönlendiricinin kapsama alanının ulaşmadığı alanlarda bulunabilme özelliğine sahip, ikinci yönlendiriciler olarak kullanılarak işlevlerini daha iyi yerine getirirler. Bu sayede kablosuz sinyal üzerinden bir internet erişim noktası sunabilmektedirler . Üretici bilgi merkezini inceleyerek WiFi erişim noktaları hakkında daha fazla teknik bilgi bulabiliriz .

   Bunun çalışması için bir Ethernet kablosuyla doğrudan yönlendiriciye bağlanması gerekir . Bu şekilde tüm alacaksın

   yönlendiricinin sahip olduğu internet sinyalinin hızı.

   Birçok kişi Hotspot cihazlarını sinyal tekrarlayıcılarla karıştırır. İki farklı takım oldukları açıklığa kavuşturulmalıdır, ikincisi bir sinyal almaktan ve daha önce gelmediği farklı bir alana tekrarlamaktan sorumludur . Erişim noktalarının iki veya daha fazla katlı binalarda veya uygulanması gereken büyük ofislerde kullanıldığına dikkat edilmelidir.

   Ne türler var? farklılıklar

   Esas olarak, bir yönlendiriciden sinyal alıp verimli bir şekilde iletebilen bir cihaz olarak yalnızca bir tür erişim noktası vardır. Ancak, aynı görevi yerine getirmek için genellikle modem ve yönlendirici gibi diğer cihazlarla karıştırılırlar : bir internet bağlantısı sağlamak.

   OKUMA  PC'den veya Mobilden YouTube Videolarında Yaptığım Yorumları Nasıl Görebilirim?

   Bu nedenle , size önemli bir şeyi getirmek için aşağıda her biri arasındaki farkları ve birbirlerini nasıl tamamladıklarını açıklayacağız : bir internet bağlantısı. Windows bilgisayarınızda WiFi bağlantısının keyfini çıkarmak için Windows 10 ağ sürücülerinin kurulu olması gerekir .

   Modem

   Modem, mobil cihazlarımızda internetin keyfini çıkarabilmemiz için yapmamız gereken bağlantılar zincirinin ana mimarıdır. Bu, analog telefon sinyalini alıp ağa bağlanmamızı sağlayan dijital bir sinyale almaktan sorumludur . Ancak, bu tek başına web'de gezinmemize izin veremez.

   yönlendirici

   Yönlendiriciye bağlanan modemden bir kablo gelmelidir çünkü bu, farklı cihazların ağa bağlanmasına izin vermekten sorumludur . Bu, Ethernet kabloları veya kablosuz sinyal aracılığıyla çalışabilir ve analog bir şekilde bağlı tüm cihazlara mümkün olan maksimum hızı sunmasına izin verir.

   Erişim noktaları

   Erişim noktasını Ethernet kablosuyla yönlendiriciye bağlarız ve cihazın bulunduğu her yerde tüm sinyalini hemen alırız. Bu, modem tarafından alınan analog sinyalden kablosuz ağın kurulmasından sorumludur . Bu sayede yönlendirici kapsama alanının kötü olduğu veya olmadığı bir alanda bulunan farklı kişilere daha fazla çözüm sunmayı amaçlar.

   Bir erişim noktasının özellikleri

   Bir erişim noktası mobil de olabilir ve MobileHotspot olarak adlandırılır , bu da mobil verileri cep telefonunuzdan Wifi aracılığıyla paylaşmanıza olanak tanır . Ancak esas olarak, bir erişim noktası aşağıdaki özelliklere sahiptir.

   Doğrudan yönlendiriciye bağlanarak büyük hız sunması ana avantajına sahiptir, ayrıca her şey üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlayan bir yapılandırma sunar. Öte yandan, güvenliği fiziksel bir erişim kontrolüne dayanmaktadır, bu nedenle biraz kararsız olabilir . Bir yönlendiricinin WiFi'sinin güvenliğini nasıl artıracağınızı ve iyileştireceğinizi bilmek her zaman iyidir .

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin