Windows 10 Görev Yöneticisi nedir ve ne işe yarar? Komutla Çalıştır'dan Nasıl Açılır?

Kasım 13, 2021

Günümüzde bilgisayarların kullandığı ana işletim sistemi olan Windows işletim sistemi, çok fazla tecrübesi olmayan kullanıcıların kolayca kullanabilmesine olanak sağlayan basit arayüzü sayesinde bildiğimiz haliyle toplumun genel işleyişi için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir . eklenti programlarının geri kalanı.

En son sürümü Windows 10 aracılığıyla , bu işletim sistemi, giderek daha karmaşık ve güvenli bir işletim sistemi aracılığıyla hataları düzeltmek ve yeni araçlar eklemek için optimize edilmiştir. Aynı şekilde, bilgisayar saldırılarını önlemek için Windows 10 için en iyi antivirüs programlarından bazılarının yüklenmesi gerekir .

İşletim sistemi için mevcut olan geniş uygulama ve araç yelpazesi göz önüne alındığında, günlük kullanımı esastır. Bu nedenle, Windows 10'da sabit disk alanını boşaltmak , optimize etmek ve gününüzü daha kolay hale getirmek için işletim sisteminin sunduğu tüm olanaklardan tam olarak yararlanmak için gereklidir .

Yeni nesil bilgisayarların geniş dahili depolama kapasitesi ile gelmesine rağmen , sorumlu kullanımı esastır. Zaman kazanmak ve geçici dosyaları ve gereksiz dosyaları bilgisayarınızdan kaldırmak için işletim sistemi aracılığıyla veya CCleaner gibi harici araçlar aracılığıyla manuel olarak yer açabilirsiniz .

Aynı şekilde, Windows işletim sisteminin bu en son sürümüyle, Windows 10'daki programları ve uygulamaları tamamen kaldırmak veya silmek mümkündür , böylece bilgisayarın tüm öğelerini ortadan kaldırmak , yerden en iyi şekilde tasarruf etmeye devam etmek, bilgisayarda çalışma sorunlarından kaçınmak için. işlemci düzgün çalışıyor.

Bu nedenle, tüm dahili depolama alanını kullanmaya başlamadan önce, her türlü yaratıcı şekilde nasıl kullanılacağını öğrenmek için Windows 10'un tüm tamamlayıcı araçlarını bilmek gerekir. Bunu akılda tutarak, bugün size Windows 10 görev yöneticisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve onu komutla çalıştırmadan nasıl açacağınızı öğreteceğiz.

  Dizin

   Windows 10 Görev Yöneticisi nedir ve ne için?

   OKUMA  Basit Bir Şekilde Nasıl Programlanacağını Bilmeden Giphy Arcade ile Android için Video Oyunları Nasıl Oluşturulur

   Windows 10 görev yöneticisi, ilk sürümünden itibaren Windows işletim sistemine entegre edilmiş, o anda bilgisayarda çalışmakta olan tüm program ve işlemleri ve işletim sistemi içerisinde en çok kullanılan performans göstergelerini gösteren uygulamadır.

   Tüm sistem süreçlerini izlemek ve kontrol etmek için, yürütülmekte olan programlar ve performansları ile ilgili tüm bilgileri yönetici aracılığıyla kapatmaya zorlama imkanı ile CPU içinde gösterir. Farklı sabit disk sürücüleri ve bilgisayarın harici öğeleri arasında ayrım yapmak.

   Windows 10 görev yöneticisi aracılığıyla, bilgisayarın işlemcisinin kapasitesini ve şu anda kullanılan yüzdesini gözlemlemek için CPU bellek kullanımına ilişkin grafikleri analiz edebiliriz . Böylece sistem içindeki süreçleri kapatarak kapasitesinden faydalanmak mümkün hale gelir.

   Komutla çalıştırmadan nasıl açılır?

   Windows 10 görev yöneticisini açmak , bilgisayardaki en basit işlemlerden biridir ve bunu zevkinize ve ihtiyaçlarınıza göre daha kolay hale getirilmiş çeşitli şekillerde yapabilirsiniz.

   • Ctrl + Alt + Del: Bu, Windows'un önceki sürümlerinde olduğu gibi geleneksel ve en iyi bilinen yöntemdir . Ancak, görev yöneticisini otomatik olarak başlatmadığından bu en etkili yöntem değildir.
   • Ctrl + Shift + Esc: Bu komut sayesinde tek elle klavyeden daha kolay girilmesinin yanı sıra doğrudan görev yöneticisine girmek de mümkündür .
   • Görev çubuğu: By fare ile sağ tıklayarak Eğer görev yöneticisini açma seçeneğine sahip olacak seçenekler menüsünü açmak mümkündür görev çubuğundaki.
   • Çalıştır: Klavyede Win + R tuşlarına basın ve ardından görev yöneticisini başlatmak için "taskmgr" komutunu girmelisiniz .

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin