Windows 10 PC'de Önbellek ve Geçici Önemsiz Dosyalar Nasıl Silinir veya Temizlenir

Kasım 12, 2021

Bilgisayar sistemleri veya Word veya Excel gibi bir ofis programı kullanımını içeren tüm projelerimizi gerçekleştirmek için Windows 10'lu PC'yi kullanmamız çok yaygındır . Ancak sürekli olarak bilgisayarı kullanmanın yavaşlayabileceğini tamamen unutuyoruz.

Windows 10 PC'de Önbellek ve Geçici Önemsiz Dosyalar Nasıl Silinir veya Temizlenir

Ve bu, diskinizin tutabileceği büyük önemsiz bilgilerden kaynaklanmaktadır. Ve bu anlamda , Windows 10 PC'nizdeki önbelleği ve geçici gereksiz dosyaları nasıl silebileceğinizi size göstermek istiyoruz .

Windows 10 çok yönlü bir işletim sistemidir ve bu yeni sürüm, aklınızı başınızdan alacak yeni özellikler getiriyor . Sürekli güncellenen yeni duvar kağıtlarını ve ekran koruyucuları hoş bir şekilde vurguladığı yer. Ve kullanıcının görev çubuğunun rengini birkaç saniye içinde özelleştirebilmesi veya değiştirebilmesi olasılığı .

Ancak bu işletim sisteminin sahip olması gereken bakıma gelince, kullanıcıya gerekli olmayan dosyaları sabit diskinden çıkarma imkanı sunar. Windows işletim sisteminin ilk sürümlerinden beri her zaman var olan bir seçenek. Windows 10'da önbelleği ve geçici dosyaları nasıl temizleyeceğinizi bu şekilde göstereceğiz .

  Dizin

   Geçici dosyalar ve önbellek nedir

   Geçici dosyalar , bir sorun nedeniyle bilgilerin kaybolması durumunda güvenlik için işletim sistemi veya başka bir program tarafından yapılan kopyalara atıfta bulunur. Oluşturulan bu geçici dosyalar çoğu zaman silinmez ve sabit diskte birikir.

   Bu şekilde çok fazla fiziksel alan kaplamasına neden olarak ekipmanın verimli çalışmasını engeller . Gizli ve geçici dosyaları silmek için aynı işlem Android gibi herhangi bir mobil cihazda gerçekleştirilmelidir .

   Önbellek , sistemin bunlara daha hızlı erişebilmesi için farklı programlar tarafından oluşturulan geçici dosyalara veya veri kopyalarına atıfta bulunur. Bu, sürekli olarak başlangıcı oluşturmak zorunda kalmamak için. Bu nedenle önbellek kullanılır, ancak çok fazla bilgi doldurma eğilimindedir ve bu nedenle bilgisayarı çok yavaşlatabilir.

   OKUMA  Android Forever'da Clean Master'ı Tamamen Kaldırma

   Windows 10'da önbelleği ve geçici dosyaları temizleme adımları

   Doğrudan sabit sürücüde barındırılan ve işe yaramaz olan bu dosyalar, bilgisayarımızın hızını ve performansını düşürme eğilimindedir. Bu nedenle önbelleği ve geçici dosyaları temizlemeyi öğrenmeniz gerekir . Ve bu şekilde disk alanını boşaltmak ve bunun için harika bir araçtan yararlanabiliriz.

   Ve bu araç "Disk Temizleme" den başkası değildir ve onu kullanabilmek için aşağıdakileri yapmalıyız. Doğrudan Windows 10 arama çubuğuna gidersiniz ve içine disk alanı kurtarıcı yazmanız gerekir. Ve bu eylem sizi doğrudan penceresine götürecek ve içinde size alanı ortadan kaldırmak için ilerleyeceği disk sürücüsünü gösterecektir.

   Bilgisayarınızın birden fazla disk sürücüsü olması durumunda size hangi sürücüyü seçeceğinizi soracaktır. Şimdi hesaplamayı yapmaya başlayacak ve bittiğinde , seçilen dosyaları silerek ne kadar alan kurtarabileceğinizi tablosunda size gösterecektir . Ama aynı zamanda silmek istediğiniz dosyaları seçmenize ve seçiminizi onaylamanız için "Tamam"a tıklamanız yeterli olacaktır.

   Ve bu basit yolla ve Windows işletim sistemlerinde varsayılan olarak gelen bir araç kullanarak. Sen mümkün olmuştur Windows 10 PC'de net önbellek ve gereksiz dosyaları geçici veya silin.

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin