Windows 10'da Güç Tasarrufu Modu Nasıl Kaldırılır, Devre Dışı Bırakılır veya Çıkılır

Kasım 13, 2021

Windows 10 işletim sistemi üzerinde çalışan kişisel bilgisayarımızı kullanmak tatmin edici bir deneyim olabilir. Eklediği yeni işlevler ve özellikle güzel ve şaşırtıcı animasyonlu duvar kağıtları sayesinde .

Ancak varsayılan olarak devre dışı bırakmak istediğimiz bazı işlevleri etkinleştirdi, ancak bunu nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Sorununuzu anladığımıza göre bu yazımızda size Windows 10'da enerji tasarrufu modunu nasıl kaldıracağınızı, devre dışı bırakacağınızı veya bu moddan nasıl çıkacağınızı anlatacağız .

Windows 10'da Güç Tasarrufu Modu Nasıl Kaldırılır, Devre Dışı Bırakılır veya Çıkılır

PC'nin enerji tasarrufu moduna girmesi, bu bilgi işlem cihazının davranışından tamamen habersiz olan birçok kullanıcı için bir sorun haline gelebilir . Bir arıza ile ilişkilendirilebileceğinden. Ancak bu yalnızca birçok PC'nin, özellikle Dizüstü Bilgisayarların, kullanılmadığında pilden tasarruf etmek için kullandığı bir işlevi ifade eder .

Ancak bu işlevin Windows 10 işletim sistemini kullanan dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda etkin kalmasını istemiyorsanız . Bu eğitimde size enerji tasarrufu modunu kaldırmanız, devre dışı bırakmanız veya bu moddan çıkmanız için çok kolay ve hızlı bir yol göstereceğiz . Bu nedenle, aşağıda açıklayacağımız talimatları izlemeniz yeterlidir.

  Dizin

   Windows 10'daki güç tasarrufu özelliği nedir

   Windows 10 , kullanılmadığında pilden tasarruf etmek için taşınabilir aygıtlar için bir güç tasarrufu işlevi uygular . Pek çok kullanıcının değer verdiği bir seçenek, çünkü dizüstü bilgisayarın çok yakında bitme riski var ve bu işlev etkinken biraz daha uzun süre dayanabiliyor.

   Bu şekilde, dizüstü bilgisayar kapatıldığında, kullanıcının dikkatsizlik veya basit unutkanlık nedeniyle kaydetmediği tüm bilgilerin kaybolmasının da önüne geçilmiş olur . Bu nedenle Windows, farklı ayarlarla güç tasarrufu modunu uyguladı. Gereksinimlerinize göre mükemmel şekilde özelleştirebileceğiniz çeşitli seçenekler bulacaksınız.

   Güç planı seçeneklerine girerken sistem Dengeli planı kullanmanızı önerecektir. Bu size güç tüketimi ve performans arasında otomatik bir denge sağlayacaktır. Ama aynı şekilde planın konfigürasyonunu değiştirebilmeniz için sağ tarafında size bir seçenek sunuyor.

   OKUMA  Netflix Planımı Nasıl Kolayca Güncelleyebilir veya Değiştirebilirim?

   Enerji tasarrufunu optimize etmek için seçebileceğiniz diğer seçenekler veya planlar "Ekonomizer"dir. Ve uzun vadede dizüstü bilgisayarınızın pilinin çok daha uzun süre dayanmasını sağlayacak olan da budur. Bulabildiğimiz diğer seçenek veya plan ise "Yüksek performans" ve bu planı etkinleştirirken enerji kullanımı daha fazla olduğu için kullanmamanızı önerdiğimiz bir seçenek .

   Windows 10'da güç tasarrufu modunu kaldırma veya devre dışı bırakma adımları

   Dizüstü bilgisayarınızın pilinin kapasitesinin yüzde 30 veya yüzde 20'sinin altına düşmesi durumunda, PC enerji tasarrufunu etkinleştirecektir. Bu, cihazın en az miktarda kaynak kullanmasına izin verecektir. Bu, en fazla enerji tasarrufuna yardımcı olmak ve bilgi kaybına neden olan ani bir kapanmayı önlemek içindir.

   Ancak birçok kullanıcı, bilgisayarın güç tasarrufu moduna girdiğinde sunduğu düşük performanstan şikayet ediyor ve bu işlevi devre dışı bırakmaktan başka çareleri yok. Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız burada anlatacağız, yapmanız gereken ilk şey yükleme ikonuna gidip sağ tıklamak. Görünen seçenekler arasında "Pil konfigürasyonu"nu seçmelisiniz .

   Şimdi seçenekler menüsünde, işaretlenmiş olan "Pil seviyesi daha düşükse pil tasarrufunu otomatik olarak etkinleştir" seçeneğini bulacaksınız. Bu nedenle, devre dışı bırakabilmek için kutunun işaretini kaldırmanız yeterlidir.

   Hazırda bekletme modunu etkinleştirmek gibi bu basit yolla , Windows 10'da enerji tasarrufu modunu kaldırdınız veya devre dışı bıraktınız .

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Go up

   En iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanırız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, biz işe alacak Daha fazla bilgi edinin