Skip to content

Windows 10’da Monitör ‘Sinyal Out of Range’ Sorunu Birkaç Adımda Nasıl Onarılır

Ağustos 27, 2022

Günlük kullandığımız için PC gibi bilgisayar donanımlarımızın doğru ve yeterli şekilde çalışması gereklidir. Ama ne yazık ki nasıl çözeceğimizi bilemediğimiz bazı rahatsızlıklar ortaya çıkıyor çünkü arızanın neyden kaynaklandığı ve nasıl onarılacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok. Ancak amacımız size kendi kendine yeterli olmayı öğretmek olduğundan, aşağıdaki makalede Windows 10’da “Sinyal kapsama alanı dışında” mesajını gösteren bir monitör sorununu nasıl çözeceğinizi göstereceğiz.

sorun giderme monitör

Bildiğiniz gibi, Windows 10, kullanıcılarına önceki sürümde kaybolan bazı işlevlere sahip olmasına izin verdiği için gerçek bir sansasyon haline geldi. Ve görünmeyen diğerleri, saat aracı olarak görev çubuğunda etkinleştirilebilir veya görüntülenebilir . Ancak gerçek şu ki, hatasız değildir ve “Sinyal menzil dışı” mesajı bunlardan biridir.

Windows 10’da Monitör ‘Sinyal Out of Range’ Sorunu Birkaç Adımda Nasıl Onarılır

Bu sorunun yalnızca Windows 10’da değil tüm Windows sürümlerinde meydana geldiğini unutmamalıyız . Ve bir monitör değişikliği yapıldığında ve yeni bir cihaz kurmaya çalıştığımızda oluyor. Ardından aşağıdaki “Signal out of range” mesajı alınır ve bu yazımızda size birkaç adımda çözümü göstereceğiz.

Windows 10’da sinyal aralık dışı mesajı neden oluşabilir?

Bilgisayarımızda kullandığımız monitörde ölü piksel veya başka arızalar olabilir, bunları büyük aksaklıklar olmadan çözebiliriz. O halde daha fazla vakit kaybetmeden sinyal menzil dışı problemini çözmek için ne yapmamız gerektiğine bir bakalım .

Öncelikle yeni bir monitör kurmak istediğimizde neden bu mesajın çıktığını anlatacağız . Bunun nedeni, bilgisayarın yeni monitör tarafından sunulandan farklı bir yenileme hızıyla yapılandırılmasıdır. Ve bu frekans, bir görüntünün bir saniye içinde görülebilme sayısından başka bir şey değildir.

Dolayısıyla bu sorunu çözmek için yapılması gereken, kurulacak monitörün kullandığı yeni yenileme hızını yapılandırmaktan başka bir şey değil. Ancak durumunuz, PC’nizin monitörünü değiştirmiş olmanız ve değiştirdiğiniz şey video kartı değilse. Ardından, destekledikleri çözünürlüklerde bir uyumsuzluk olduğu için size bu mesajı da gösterecektir.

OKUMA  Android'de Hassasiyet Nasıl Artırılır veya Dokunmatik Ekran Nasıl Daha Hassas Yapılır?

Bu nedenle hem monitörün hem de video kartının uyumlu olması ve yüksek çözünürlükleri destekleyebilmesi önemlidir. Çözünürlük yapılandırmasının yeni monitör tarafından görüntülenecek uygun değere sahip olmadığını da hesaba katmanız gerekir, bu nedenle yalnızca aşağıdakileri yapmanız gerekir.

Windows 10’da sinyal aralık dışı mesajını düzeltme adımları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, sadece ekran çözünürlüğünü doğru bir şekilde yapılandırarak bu sorunu düzeltmek mümkündür . Bizim durumumuzda, Windows 10 kullandığımız için aşağıdakileri yapmalıyız. Masaüstünde herhangi bir boş alana mouse imleci ile kendimizi konumlandıracağız ve sağ tık yapacağız.

Bir seçenekler menüsü görüntülenecek ve “ Display Settings ” i seçeceğiz ve bu bizi penceresine götürecek ve içinde “Display” sekmesine tıklayacağız. Bir sonraki adım, “Ek görüntü ayarları” seçeneğini seçmektir, izinleri kabul etmeniz istenecek ve “Kabul Et” seçeneğine tıklamanız gerekir.

kadın monitör menzil dışında

Ardından “Uygula” seçeneğine tıklamanız ve bitirmek için “Değişiklikleri kaydet” seçeneğini seçmeniz gerekir. Ve hazır, sizin tarafınızdan çözülemeyeceğini düşündüğünüz bir sorunu çözebildiniz.

Ve bu makale, bilgisayarımızı tamir etmenin veya tanımanın ne kadar kolay olduğunu gösterdiğim yerde bitiyor, video kartının bile monitör sinyaliyle ilgisi olduğunu unutmayın , bilgisayarınızda hangi kartın olduğunu bilseydiniz iyi olurdu. . Artık Windows 10’da “Sinyal menzil dışı” mesajını gösteren monitör sorununu nasıl çözeceğinizi biliyorsunuz .