Skip to content

Windows 10’da Özellikler ve Yapışkan Tuşlar Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

Ağustos 22, 2022

Windows, ilk işletim sisteminin oluşturulmasından bu yana, eylemlerin hızlı ve anında gerçekleştirilmesine olanak tanıyan farklı işlevler ve “kısayollar” ile kullanıcılarına her zaman en büyük rahatlığı sunmaya çalışmıştır . Bugün, Windows 10 gibi işletim sisteminin en son sürümünde, bir veya bir dizi özel tuşa basarak gerçekleştirebileceğimiz çeşitli işlevler bulabiliyoruz.

Windows 10’da Özellikler ve Yapışkan Tuşlar Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

Bu yazıda farklı özel tuşlar ve basıldığında gerçekleştirebilecekleri işlevlerin yanı sıra istediğimize göre bunları nasıl etkinleştirip devre dışı bırakacağımızı öğreneceğiz . Bu tuşların amacı, kullanıcılara daha fazla erişilebilirlik sağlamaktır, böylece, örneğin fareyi kullanarak bir eylem gerçekleştiremezlerse, bunu yalnızca bir tuşa basarak yapabilirler.

  Özel Windows tuşları nelerdir?

  Windows işletim sistemine sahip tüm PC klavyelerinde, etkinleştirilmedikleri takdirde belirli bir temel işlevi yerine getiren özel tuşlar bulacağız. Ancak, bunları etkinleştirerek , kullanıcılara çok yardımcı olabilecek daha fazla işlevi yerine getirebileceklerdir .

  Ctrl (Kontrol)

  Bu tuş, aynı anda basılan tuşa bağlı olarak çok çeşitli işlevlere sahip oldukları için kullanıcılar tarafından en çok kullanılanlardan biridir; tek başına pek bir işe yaramaz.

  Windows 10 ile ekran

  Vardiya

  Bu tuşa ve sayısal veya alfabetik karakterlere sahip diğer tuşlara basarak işlevini değiştirebiliriz . Örneğin, Shift+Herhangi bir harfin basılı tutulması, harfin küçük harf yerine büyük yazılmasına neden olur (Caps Lock tuşunun durumunu düşünün).

  Caps Lock (Caps Lock)

  Alfabetik tuşların durumunu küçük harften büyük harfe veya tam tersine değiştirmeye izin verir . Büyük harf kilidi açıksa ve Shift artı bir alfa tuşuna basarsanız, sonuç küçük harfli bir alfa karakteri olur.

  Alt (Alternatif)

  Kullanıcılar tarafından en çok kullanılan tuşlardan bir diğeri de F1, F2, F3 vb. özel tuşların kombinasyonu ile çok çeşitli işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar . Örneğin masaüstünde Alt + F4 tuşlarına basarak başlat menüsüne gitmeden bilgisayarı kapatabiliriz. Aynı şekilde pencere aç derken aynı tuşlara basarak pencereleri kapatabiliriz.

  OKUMA  Mobil cihazım neden yalnızca Charger Connected ile çalışıyor? Hızlı çözüm

  Bunlar, var olan özel anahtarların hepsi değildir, ancak en çok kullanılanlardır; Windows her zaman tüm kullanıcıları için erişilebilirliği en iyi şekilde sağlamaya çalışır.

  Windows, daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamamızı sağlayacak birçok kısayol ve araç sunar. Bunların arasında saatin her zaman masaüstünde bulunmasından bahsedebiliriz . Ayrıca, eylemleri gerçekleştirmeyi kolaylaştıran ve erişilebilirliği artıran kapsamlı bir klavye kısayolları kombinasyonuna sahiptir.

  Fonksiyonlar ve özel tuşlar nasıl etkinleştirilir veya devre dışı bırakılır?

  Özel tuşları etkinleştirmenin veya devre dışı bırakmanın birkaç yolu vardır, bu sefer bunu yapmanın yalnızca iki yolunu açıklayacağız: en hızlı ve Ayarlar aracılığıyla . Bu şekilde uygun gördüğünüz şekilde yapabilirsiniz.

  Shift ile yapışkan tuşları etkinleştirme

  Bu en basit işlemdir, bir açılır pencerenin görünmesi için Shift tuşuna arka arkaya 5 kez basmanız yeterli olacaktır. Bunda, sistemin daha fazla erişilebilirliğe sahip olması için özel anahtarları etkinleştirmek isteyip istemediğimizi seçebiliriz.

  erişilebilirlik açılır penceresi

  Yapışkan tuşları yapılandırma yoluyla etkinleştirme

   Yapışkan tuşları devre dışı bırakma

   Özel anahtarları devre dışı bırakma işlemi , yukarıda açıklananlardan biri olabilir, ancak tersi olabilir; Anahtarları etkinleştirmek yerine basit bir şekilde devre dışı bırakabiliriz. Windows , masaüstünü kişiselleştirmenin yanı sıra kısayolların adını veya genel olarak görünümü değiştirmenin yanı sıra , kullanıcılarına bu gibi eylemleri gerçekleştirme kolaylığı sunar .

   Özel tuşları kullanmak, bazıları için olduğu kadar diğerleri için de yararlı olmayabilir, bunlar zamandan yararlanmanın en uygun yoludur. Umarım bu eğitim, ihtiyacınız olan şeyde size yardımcı olmuştur.