Skip to content

Windows 7, 8 ve 10’u Önyükleme veya BIOS’tan Güvenli Modda Başlatma

Ocak 11, 2022

Windows, dünya çapındaki tüm bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemidir , neredeyse tüm masaüstü bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda önceden yüklenmiş olarak gelir. Yıllar boyunca birçok sürümü olmuştur ve en son sürümü Windows 10’dur, ancak Windows 7 ve hatta Windows XP gibi daha eski sürümler hala dünya çapında birçok kullanıcının tercih ettiği sürümdür.

Windows 7, 8 ve 10’u Önyükleme veya BIOS’tan Güvenli Modda Başlatma

Bu sistem, antivirüs programımızın algılayamadığı bir virüs, bazı programlar veya işletim sisteminde yaptığımız ve Windows’un iyi çalışmamasına veya basitçe başlamamasına neden olan bir hataya neden olan bazı değişiklikler nedeniyle bize birden fazla soruna neden olabilir.

Bu durumda, Windows’u Güvenli veya Güvenli Modda başlatmak , hataya neyin neden olduğunu görmenin bir yoludur. Bu modda, işletim sistemi ihtiyaç duyduğu temel öğelerle başlar ve başka hiçbir şeyle başlamaz, böylece işletim sisteminin sahip olduğu herhangi bir sorun göz ardı edilebilir ve hatta onarılabilir.

İşletim sisteminiz Windows 7 veya Windows 8, 8.1 veya 10 ise, Güvenli Mod veya Güvenli Mod’a erişim yolları değişecektir, ardından farklılıklar.

  Windows 7’de güvenli veya güvenli mod

  Windows 7, Microsoft tarafından yayınlanan bu işletim sisteminin 12. sürümüdür, 2009 yılında piyasaya sürülmesine rağmen , daha yeni sürümlere tercih eden birçok kullanıcının hala tercih ettiği sürümdür .

  Bu işletim sisteminin failsafe moduna erişmek çok basittir, Windows açılış logosu görünmeden önce bilgisayarımızı açmamız veya yeniden başlatmamız ve art arda F8 düğmesine basmanız yeterlidir .

  Windows’u başlatmak için çeşitli seçenekler içeren bir ekran bırakmalısınız , ancak Windows’u yeniden başlattığınızda yeniden dene menüsü belirir. Herhangi bir nedenle Windows başlamak istemezse, bilgisayar kapanana kadar kapatma düğmesini basılı tutun ve yeniden deneyin.

  Seçenekleri aldıktan sonra, internet erişimine ihtiyacınız varsa, güvenli modu veya ağ işlevleriyle güvenli modu seçebilirsiniz, Enter’a basın ve hepsi bu kadar. Bu yöntem Windows Vista ve Windows XP ile de çalışır .

  OKUMA  Huawei'den Unutulan Kilit Açma Desenini Hiçbir Şey Kaybetmeden Kaldırma

  Windows 8, 8.1 ve 10’da güvenli mod

  Windows’un bu sürümlerinde Güvenli Mod’a erişmek için 2 yöntem vardır , ilk önce Başlat’a ve ardından ayarlara erişmeniz gerekir, orada Güncelleme ve güvenlik seçeneğini seçiyoruz, bu menüde sol sütundaki Kurtarma seçeneğini seçiyoruz ve ardından Gelişmiş başlatma seçeneğinin altındaki Şimdi yeniden başlat düğmesine verirsiniz.

  Bilgisayar yeniden başlatıldığında, birkaç seçenekli bir ekran görünecektir , sorunu çözmek için seçeneği seçeceksiniz, ardından Gelişmiş Seçenekler’i seçeceksiniz, ardından Başlangıç ​​​​Onarma’ya tıklayacaksınız ve son olarak yeniden başlatacaksınız.

  Bu sefer karşınıza F1 ile F9 arasında herhangi bir tuşa basarak bir seçenek seçmeniz gereken başka bir menü çıkacaktır , eğer Windows’unuzun bir şifresi varsa bu noktada size sorabilir. Güvenli moda erişmek istiyorsanız F4’e basmalısınız, ancak buna erişmek istiyorsanız ancak ağ işlevleriyle F5’e basmalısınız.

  Herhangi bir nedenle Windows’a erişemiyorsanız, diğer yöntemi kullanmalısınız, bilgisayarınızı arka arkaya 3 kez kapatıp açmak , Windows’a birkaç kez başarısız bir şekilde girmeyi denediyseniz menü görüntülenebilir.

  Çıkmadıysa kapatma tuşuna basılı tutup cihazın kapanmasını beklemeniz, ardından açmanız ve başlar başlamaz tekrar kapatmanız ve ardından bu işlemi bir kez daha tekrarlamanız gerekecektir. .

  Bilgisayarı 3 kez açıp kapattıktan sonra hiçbir şey yapmıyorsunuz ve başlat menüsü görünmelidir, yukarıda belirtilen aynı işlemi tekrarlıyorsunuz .

  Bu yöntemleri izleyerek , Windows’un birçok sürümünün güvenli veya arızalı moduna erişebilirsiniz . Sorununuzu bu şekilde çözemediyseniz, her zaman CHKDSK’yi çalıştırmayı deneyebilir veya kesin bir çözüm olan Windows’u yeniden yükleyebilirsiniz .