Skip to content

Yönlendiricimin Ağ Geçidi, IP ve DNS’sinin hangisi olduğunu nasıl bilebilirim?

Ağustos 27, 2022

Bir Yönlendiricimiz olduğunda, bu önemli cihazın nasıl çalıştığı ve temel bileşenlerinden bazılarının neler olduğu hakkında en ufak bir fikrimiz yok. Ancak bildiğimiz gibi, bu teknik kavramı akılda tutmak gerekir. Bu yazıda size Router’ımın ağ geçidini, IP adresini ve DNS’sini nasıl öğrenebileceğinizi göstereceğiz .

yönlendirici girişleri

Router, internete sorunsuz bir şekilde bağlanmamızı sağlayacak çok önemli bir cihazdır ve VTR Router’a çok basit bir şekilde girip yapılandırmak mümkündür. Ancak bazı durumlarda Yönlendiricimiz hakkında bu bilgilerin elinizin altında olması ve IP’nin, DNS sunucusunun veya ağ geçidinin ne olduğunu bilmeniz gerekebilir.

Yönlendiricimin Ağ Geçidi, IP ve DNS’sinin hangisi olduğunu nasıl bilebilirim?

Bu nedenle, bu bilgilerin önemini bildiğimiz için, bu bileşenlerin her birinin nelerden oluştuğunu ve bunları Yönlendiricide nereye yerleştireceğinizi size anlatacağız . Bu nedenle, bu ilginç makaleyi okumaya devam etmenizi ve bu ara bağlantı cihazı hakkında biraz daha bilgi edinmenizi öneririz.

  DNS sunucusu nedir

  Başlamak için, Alan Adı Sunucusu anlamına gelen ve ağda bulunabilecek alan adlarını ifade eden DNS hakkında konuşacağız. Ve bunlar, sayısal serilerden oluşan IP adreslerini , hatırlanması kolay ve etki alanı adı verilen adlara çevirmekle ilgilenecektir .

  ağ geçidi nedir

  Bu, Yönlendiricinin sahip olduğu çok önemli bir bileşendir, çünkü onun aracılığıyla bilgisayar ile internet bağlantısı arasında bağlantı kurabileceğiz. Elbette bunun gerçekleşmesi için bir IP adresi gereklidir. Gateway sayesinde modemin ve ona bağlı farklı cihazların konfigürasyonunu yapmak mümkündür.

  IP adresi nedir

  IP adresi, her kullanıcının internet ağına bağlandığında tanınması için sahip olduğu bir tanımlayıcıdan başka bir şey değildir. Kısaltması İngilizce İnternet Protokolü’ndeki adını temsil eder, bu nedenle Yönlendiricinizin bilmeniz gereken bir IP adresi vardır . Hatta cihazın arkasında kullanıcı adını ve IP adresini görebileceğiniz bir etiket bulunmaktadır.

  OKUMA  Adım Adım Cep Telefonumdan veya Bilgisayarımdan Hesap Oluşturma ve Twitter'a Giriş Yapma

  IP adresleri iki tipte sınıflandırılabilir: özel IP’ler ve genel IP’ler ve bunlar sırayla sabitlenebilir, yani asla değişmezler ve belirli bir süre sonra değişebilen dinamiktir. Ve genel ve özel IP’nizi Windows PC’niz veya Mac’iniz aracılığıyla değiştirmek mümkündür .

  Yönlendiricinin Ağ Geçidi, IP adresi ve DNS sunucusu nasıl bulunur

  Windows işletim sistemi ile çalışan bir PC kullanıyorsanız, Yönlendiriciniz ile ilgili bu önemli bilgileri görüntülemek çok kolay olacaktır. Ancak bunun için harika bir araç kullanacağız ve bu, kişisel bilgisayarınızdaki bir virüsü ortadan kaldırmanın veya silmenin mümkün olduğu komut istemi veya CMD’den başkası değil .

  Bu bilgilere komut konsolu üzerinden erişmek için Windows arama motoruna erişmeniz ve run komutunu yazıp Enter tuşuna basmanız yeterlidir. Penceresi ekranda görüntülenecektir ve içinde cmd yazmalı ve ardından Enter tuşuna basmalısınız. Şimdi ekranda komut konsolumuz olacak ve ipconfig / all komutunu girmeli ve ardından Enter tuşuna basmalıyız.

  yönlendirici sunucusu

  İhtiyacımız olan bilgiyi görüntülemek için var olan diğer bir yol da Windows 10 konfigürasyonudur.İçine girdikten sonra WiFi veya Ethernet seçeneğini seçmeliyiz ve son olarak yerel ağınızı seçmelisiniz. Artık ekranınızda IP adresini, DNS sunucusunu ve ağ geçidini ve diğer verileri görebileceksiniz.

  Gördüğünüz gibi bu bilgilere ulaşmak ve herhangi bir Router’ın WiFi şifresini değiştirmek çok kolay oldu . Artık Yönlendiricinizin ağ geçidini, IP’sini ve DNS sunucusunu biliyorsunuz .